Zgodność sprzętu z Linuksem > Skanery

Panasonic KX-MB1530 - jak skonfigurować skaner - w innych distro działa

(1/3) > >>

pawo12:
Witam.

Zainstalowałem niedawno OpenSUSE Tumbleweed i mam problem z konfiguracją skanera, który w innych dystrybucjach, których używałem (Ubuntu, Debian, Manjaro, Fedora i kilka innych), dało się uruchomić. Jako, że OpenSUSE różni się dla mnie dość mocno od innych distro, opiszę po kolei, jakie kroki wykonałem i może ktoś z Użytkowników będzie w stanie mi pomóc. A więc:

1. Zainstalowałem najpierw sterownik skanera w najnowszej wersji, dostępny na stronie producenta. W innych distro nie miałem z tym problemów, ale tutaj w terminalu wypluło komunikat:


--- Kod: ---
ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego „/etc/rc2.d/S80panasoniclpd-init”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego „/etc/rc3.d/S80panasoniclpd-init”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego „/etc/rc4.d/S80panasoniclpd-init”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego „/etc/rc5.d/S80panasoniclpd-init”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
--- Koniec kodu ---

2. Mimo tego spróbowałem wykonać krok kolejny, czyli dodać do pliku 55-libsane.rules wpis, jak w instrukcji wydanej przez producenta:


--- Kod: ---
# Panasonic MFS scanners
ATTRS{idVendor}=="04da", ENV{libsane_matched}="yes"
--- Koniec kodu ---

3. Potem zrestartowałem komputer i w innych dystrybucjach skanera dało się normalnie używać, ale tutaj xsane w ogóle go nie widzi. Uruchomiłem YaST-a i wszedłem w konfigurację skanerów. Po chwili, kiedy próbował wykryć skanery, w oknie pokazał się wpis:

panamfs Brak skanerów obsługiwanych przez ten program obsługi

Kiedy kliknąłem "Dodaj", wyświetliła się długa lista urządzeń, w tym Panasonica, ale mojego urządzenia na niej nie ma.

OpenSUSE to dla mnie zupełnie nowy system, poza krótkim podejściem kilka lat temu. Zakładam jednak, że skoro na wszystkich innych dystrybucjach skaner dało się skonfigurować, to tutaj też musi się jakoś dać, jednak działanie tej dystrybucji i administrowanie nią jest jakieś inne, niż w innych dystrybucjach, których używałem i w których konfiguracja była krótka i bezproblemowa.

Dodam, że w tej chwili nie mam Tumbleweeed na dysku, bo musiałem dużo skanować, a nie mogłem i zainstalowałem więc z powrotem Debiana, więc nie mogę tak od razu podać więcej szczegółów, ale mam teraz 2 dni wolne i chcę spróbować rozwiązać problem i dziś wieczorem instaluję Tumbleweed ponownie i będę w stanie podać więcej szczegółów, typu co wypluwają jakieś komendy itp. jak będzie to potrzebne.

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc, bo Tumbleweed to najlepsze distro, jakiego używałem, tylko ten skaner...

1709:

--- Cytuj ---ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego „/etc/rc2.d/S80panasoniclpd-init”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
--- Koniec cytatu ---
Po za tym ze nie masz pliku lub katalogu do którego chcesz stworzyc link,
to nie wiele to mowi.
Mozesz podac linka do  OpenSUSE Tumbleweed oraz do sterowników ?

pawo12:
Link do sterów:

http://panasonic.net/pcc/support/fax/common/table/linuxdriver.html

W innych dystrybucjach ten komunikat o braku dowiązania symbolicznego nie występował, a na bardzo wielu ten skaner z powodzeniem uruchamiałem: Ubuntu, Debian, Fedora, Manjaro, PCLOS i kilkunastu innych (mam to urządzenie już koło dwóch lat). Nigdy nie było problemu i nie wiem, o co w ogóle chodzi z tym dowiązaniem symbolicznym. 

marcin'82:
Sterowniki obsługują starszy demon inicjalizacji - sysvinit:
https://www.centos.org/docs/5/html/Installation_Guide-en-US/s1-boot-init-shutdown-sysv.html

W OpenSUSE jest systemd. Trzeba sprawdzić, czy masz tam pakiet systedm-sysvinit - być może on obsłuży to, czego wymagają sterowniki.

Ręczne utworzenie struktury katalogów /etc/rc.d itd. nic nie da, bo system nie będzie wiedział o ich istnieniu itd.

W ostateczności można też napisać do producenta ... :D

pawo12:
Aha. To wypróbuję, jak tylko zrobię nową instalację - waśnie wróciłem z pracy. Co do systemd, to wszystkie dystrybucje, pod którymi uruchamiałem skaner, też mają systemd, a problemu nie było. Zrobię instalację Tumbleweed i próbuję, a na wszelki wypadek zainstaluję na jakiejś małej ilości miejscana dysku innego Linuksa, aby spod niego skanować, zanim problem uda się (lub nie) rozwiązać. Na co dzień takie rozwiązanie mi nie pasuje, ale mam nadzieję, że coś się uda zdziałać. Jeszcze dziś napiszę, czy udało się coś osiągnąć, instalując ten pakiet i tworząc katalog. Dziękuję za zainteresowanie :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej