Nowe posty

Autor Wątek: Pomoc w instalacji Ubuntu na dysku zewnętrznym.  (Przeczytany 2017 razy)

giwek

  • Gość
Pomoc w instalacji Ubuntu na dysku zewnętrznym.
« dnia: 2015-11-19, 17:59:56 »
Jestem kompletnie zielony w tym temacie. Posiadam dysk zewnętrzny na którym chciałbym zainstalować Ubuntu w v14. Zatrzymuję się na kroku wyboru pomiędzy "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu oraz "Użycie innego rozwiązania". Nie chcę stracić obecnego systemu stąd też wolę zasięgnąć rady co zrobić żeby windows został nienaruszony a ubuntu został zainstalowany tylko na dysku zewnętrznym. Z góry proszę o wyrozumiałość:)

rompiotr

  • Gość
Odp: Pomoc w instalacji Ubuntu na dysku zewnętrznym.
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-11-19, 18:53:12 »
Jeżeli nie chcesz stracić żadnych danych
1. Rób zawsze backupy, szczególnie jesli instalujesz nowy system, którego nie znasz lub nie masz doświadczenia w partycjonowaniu dysku.
2. Poczytaj jakiś poradnik, obejrzyj na utubie poradnik ( pełno ich )
3. Nie czyść dysku
4. Wybierz inne rozwiązanie :)

giwek

  • Gość
Odp: Pomoc w instalacji Ubuntu na dysku zewnętrznym.
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-11-19, 18:59:07 »
Dzięki za rady, ale w kwestii mojego problemu są one mało pomocne... Potrzebuję wytłumaczenia krok po kroku jak postępować żeby nie utracić danych. Mam utworzoną jedną główną partycję na której znajduje się system Win 7. Problem też polega na tym że zauważyłem że przy wybraniu opcji partycjonowania nie ubuntu nie widzi mojego dysku zewnętrznego.. Do wyboru mam tylko dysk główny z Windowsa.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 404
    • Zobacz profil
Odp: Pomoc w instalacji Ubuntu na dysku zewnętrznym.
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-11-19, 21:44:08 »
Uruchom livecd Ubuntu w trybie "Wypróbuj Ubuntu". Potem uruchom konsolę / terminal i wykonaj dwa polecenia:
sudo su -
fdisk -l
Po "fdisk" jest myślnik i małe L. Podaj wynik drugiego polecenia.

Podaj też wynik takiego polecenia:
cat /etc/mtab
marcin82