Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Dodawanie usera, ustawianie praw ;)  (Przeczytany 3542 razy)

nezka

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« dnia: 2005-12-02, 16:00:47 »
jak że piszę tu pierwszy raz bardzo serdecznie witam wszystkich...
nie dawno zacząłem przygodę z linuxem...postanowiłem zainstalować na moim laptopie Dell ( 3,2 Ghz ; 1G RAM, 128MB grafika, dysk 60G 7200; ekran 1200x1920) Mandriva 2006 ; no i wszystko byłoby OK gdyby nie to że komputer chociaż \\"nic nie robi\\" jest czymś mocno obciążony..wentylatory grają non stop..nawet jak jest wygaszacz ekranu włączony.
w Windzie używałem programów do modelowania 3D, pracowałem z dużymi plikami i rzadko kiedy się włączały wentylatory...co jest źle  u mnie?
Na dużym kompie ( 2GHz, 1G RAM, 128 grafika) jest to samo!! komunikat co chwila że temp procesora za wysoka!! poza tym jakoś wolno pracuje..plik z  Exela ( 25MB) OO2 otwiera 10min!!! i tyle samo zapisuje!!!
Bardzo proszę o poradę...
pozdrawiam
nezka

Xax79

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-02, 17:00:08 »
2005-12-02 16:00:47 nezka napisał:

> jak że piszę tu pierwszy raz bardzo serdecznie witam wszystkich...
 > nie dawno zacząłem przygodę z linuxem...postanowiłem zainstalować na moim laptopie Dell ( 3,2
 > Ghz ; 1G RAM, 128MB grafika, dysk 60G 7200; ekran 1200x1920) Mandriva 2006 ; no i wszystko
 > byłoby OK gdyby nie to że komputer chociaż \\"nic nie robi\\" jest czymś mocno
 > obciążony..wentylatory grają non stop..nawet jak jest wygaszacz ekranu włączony.
 > w Windzie używałem programów do modelowania 3D, pracowałem z dużymi plikami i rzadko kiedy się
 > włączały wentylatory...co jest źle  u mnie?
 > Na dużym kompie ( 2GHz, 1G RAM, 128 grafika) jest to samo!! komunikat co chwila że temp
 > procesora za wysoka!! poza tym jakoś wolno pracuje..plik z  Exela ( 25MB) OO2 otwiera 10min!!!
 > i tyle samo zapisuje!!!
 > Bardzo proszę o poradę...
 > pozdrawiam
 > nezka

Nie wiem jak to z laptopami bywa, ale sprawdz co zwraca (jako root)

hdparm -d /dev/hdX

gdzie pod hdX podstaw twoj dysk. Efekt ma byc taki:

/dev/hda:
using_dma    =  1 (on)

Jezeli bedzie off to niezbyt dobrze, gdyz bez wlaczonego DMA operacje dyskowe strasznie obciazaja procesor.

Poza tym, wklep w konsoli top (lepszy jest htop, ale go trzeba doinstalowac). Zobaczysz wszystkie procesy jakie aktualnie szaleja na twoim kompie. Moze znajdziesz winowajce.

zebra

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-02, 17:45:06 »
 > Poza tym, wklep w konsoli top (lepszy jest htop, ale go trzeba doinstalowac). Zobaczysz
 > wszystkie procesy jakie aktualnie szaleja na twoim kompie. Moze znajdziesz winowajce

Wygoń kota z systemu, bo to pewnie on buszuje.

nezka

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-02, 18:19:55 »
2005-12-02 17:00:08 Xax79 napisał:
 
> Nie wiem jak to z laptopami bywa, ale sprawdz co zwraca (jako root)
 >
 > hdparm -d /dev/hdX
 >
 > gdzie pod hdX podstaw twoj dysk. Efekt ma byc taki:
 >
 > /dev/hda:
 > using_dma    =  1 (on)
 >
 > Jezeli bedzie off to niezbyt dobrze, gdyz bez wlaczonego DMA operacje dyskowe strasznie
 > obciazaja procesor.
 >
 > Poza tym, wklep w konsoli top (lepszy jest htop, ale go trzeba doinstalowac). Zobaczysz
 > wszystkie procesy jakie aktualnie szaleja na twoim kompie. Moze znajdziesz winowajce.
Witaj.
dzięki za podpowiedź ..htop pokazał procesy...obciążenie procesora skacze ..jak uruchamia się co chwila kded [kdeinit] albo lisa...ale tylko na ok 50%..czyli chyba jest Ok...dma jest 1 [on],innych procesów jest uruchomionych więcej ale one pożerają razem z grającym Amarokiem 4%..
jestem za słaby aby to sam rozgryźć...jak możesz podpowiedz coś więcej
pozdrawiam
nezka

zebra

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-02, 18:42:38 »
usuń program kat (mówie wygoń kota). Miałem to samo.
Sam kat to jakaś wyszukiwarka i costam (nowość) ale chyba nieudana. Nie miałem czau sie bawić, ale jak znajde chcwile to zainstaluje go na powrót i spróbuje przetestować, o ile się da, bo jak mi zaczął szaleć, to paraliż systemu.

nezka

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-03, 18:38:26 »
2005-12-02 18:42:38 zebra napisał:

> usuń program kat (mówie wygoń kota). Miałem to samo.
witaj.
pogoniłem kota (KAT)..jakby pomogło ale tylko do czasu wyłączenia kompa...drugi raz nie chciał się długą chwilę uruchomic system ale w końcu wszedł ale cały graficzny ekran logowania zniknął :-(...nie moge wyłaczyć kompa inaczej jak przez wpisanie komendy  halt po wylogowaniu...nie mogę przełączyć innego uzytkonika itp ...:-)) ale namieszałem....
w htop procesor dalej ma 100% obciążenia..teraz lisa go pożera..wyłączyłem  spadło do 5%......
niemniej jednak wielie dzięki za pomoc...
pozdrawiam

chmooreck

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-03, 19:44:04 »
zainteresuj sie tez zmiana czestotliwosci procesora w czasie bezczynnosci pod linuxem... ;-)

thedarkone

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-02, 02:20:25 »
witam. jest to moj pierwszy post tutaj. zwykle radzilem sobie z google, ale nei potrafie wymyslic do niego precyzyjnego zapytania ;)
wiec.. sprawa sie ma tak. chce dodac 2  uzytkownikow, dla rodzinki,  ale z jednym zasadniczym warunkiem: zeby nikt nie mogl na te konta zalogowac sie zdalnei, np. przez ssh ;) ze wzgledu na pomyslowosc siostry np. takie haslo na 99% bedzie imieniem naszego psa, lub jej chlopaka ;) wiec strach przed wlamem oczywisty. gdyz po wejsciu na takie konto pozostaje tylko znalezc exploita, i mam wesolo ;) z gory dzieki ;)

p.s. sys to ubuntu 5.10


p.s.s gdzie dodac polecenie by wykonywalo sie przy kazdym starcie systemu?

pozdrawiam

guzzi1

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-02, 07:30:05 »
Nie wiem czy cię dobrze zrozumiałęm ale jeśli chodzi ci oto by nikt nie mógł się zalogować z zewnątrz do twojego kompa to musisz poprostu ustawić sobie odpowiednie politykę bezpieczeństwa przez iptables. Założenie wszystko wychodzi ma pozwolenie w wszystko co się chce dostać zewnątrz jest odrzucane.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-02, 08:39:41 »
W Debianie (w Ubuntu powinno być podobnie):

/etc/ssh/sshd.config

AllowUsers nazwa_uzytkownka_ktoremu_wolno_sie zalogowac                              
DenyUsers ktoremu_nie wolno

np:

AllowUsers maciek                                                              
DenyUsers ftp root

--
Maciek

chmooreck

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-02, 10:48:21 »
jesli masz dopalone, to pozabiezpieczaj rozniez inne uslugi (np. ftp /etc/ftpusers)

thedarkone

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-02, 17:28:43 »
ok, dzieki wielkie za wszystkie odpowiedzi :)

etilen

  • Gość
Dodawanie usera, ustawianie praw ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-02, 19:01:54 »
Witam
 > p.s.s gdzie dodac polecenie by wykonywalo sie przy kazdym starcie systemu?
 
W zależności co chcesz osiągnąć można wykożystać:
1)skrypty /etc/rc.d (ale raczej nie o to Ci chaodzi). Skrypty konfiguracyjne i "uruchomieniowe" systemu. Szczegóły man init

2) /etc/profile
    /etc/bashrc lub etc /bash.bashrc
    ~/.bash_profile
   itd...
To są skrypty odpowiedzialne ża konfigurację basha. Szczegóły: najlepiej "Bash Guide for Beginners" str. 30-34.

3) ~/.xinitrc
    ~/.xserverrc
    ~/startx
Gdy coś ma uruchamiać się przed X'ami.

4) skrypty uruchomieniowe Twojego menadzera okien

Jak widać swobody masz wiele :)

Pozdrawiam