Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Brak możliwości wyboru systemu po instalacji Linuxa  (Przeczytany 6241 razy)

Mestari

  • Gość
Cześć,

Na początku się przywitam bo zarejestrowałem się, żeby zadać to pytanie, ale myślę że zostanę na dłużej ;)
Mój problem opiszę po kolei bo myślę, że tak będzie najłatwiej.
Ostatnio sformatowałem komputer i postanowiłem zainstalować Windowsa 10 oraz Debiana. Dysk 1TB, sformatowałem 2 partycję dla Windowsa, 80GB zostawiłem dla Linuxa.
Instalacja Windowsa przebiegła bez problemu. Przy instalacji drugiego systemu wybrałem instalację na najdłuższym ciągłym wolnym miejscu (rzeczywiście wykryło te 80GB). Instalator utworzył tam partycje jak chciał (wybrałem jedną partycję na wszystko). Po zainstalowaniu systemu, program nie wykrył innych systemów operacyjnych, więc chciał wykorzystać MBR, z ostrzeżeniem że jeśli są zainstalowane inne systemy to przestaną one działać. Nie chciałem tracić dostępu do Windowsa, więc miejsce na program rozruchowy podałem ręcznie ;) Jeśli dobrze pamiętam było to /dev/sda7 (Partycja na której był Debian). Instalacja sfinalizowała się pomyślnie. Po resecie jednak bez żadnego pytania uruchomił się Windows :( Podejrzewam że to przez te sda7, ale nie wiem jak to naprawić. Pewnie będziecie mieli jakieś pomysły ;) Z góry dzięki za pomoc!


Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Brak możliwości wyboru systemu po instalacji Linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-10-19, 15:17:02 »
Windows jest zainstalowany w trybie UEFI. Linuksa też musisz zainstalować w tym samym trybie z nośnika kompatybilnego z UEFI. Jeżeli zainstalujesz Linuksa w trybie Legacy (jak to zrobiłeś), to systemy się nawzajem nie będą widzieć (zgodnie z komunikatem podczas instalacji). Bardzo dobrze odpowiedziałeś, bo gdybyś zezwolił na modyfikację MBR, to Linux by działał, ale Windows by przestał.

Potrzebujesz płyty/pena zgodnego z UEFI do poprawnej instalacji. Płyty podstawowych dystrybucji (Debian i pochodne, Ubuntu i pochodne, Fedora i pochodne, itp) są zgodne i z trybem Legacy i z trybem UEFI. Jeżeli pendrive jest robiony z tych ISO dziwnymi narzędziami, to będzie działał tylko w trybie Legacy. Poprawnie nagrywa się te obrazy po sektorach, np. za pomocą programu WinImage (ewentualnie zmieniając rozszerzenie obrazu z ISO na IMG, jak nie WinImg będzie widział pliku).




Choć na 2-gi rzut oka na zdjęcie...

Wygląda, że zainstalował się prawidłowo. Pipsiółka 1MB zawiera stub Gruba EFI, Te 3GB z hakiem to pewnie swap. Żeby aktywować Linuksa, musisz wejść w to coś BIOSo-podobne i przestawić, żeby startował Linuks (coś typu Default EFI environment) - GRUB linuksa już wtedy umożliwi wybór Linux-Windows. To będzie gdzieś przy wyborze, z którego dysku ma startować system (UEFI pozwala mieć kilka systemów na jednym dysku i startować jeden z nich). Dodatkowo musisz wyłączyć "Secure BOot", chyba, że Debiany mają już kernel podpisany przez Microsoft.
« Ostatnia zmiana: 2015-10-19, 15:24:17 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Mestari

  • Gość
Odp: Brak możliwości wyboru systemu po instalacji Linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-10-19, 22:42:37 »
Secure Boot rzeczywiście był w zakładce security, ale w opcjach bootowania nie widzę nic co byłoby związane z tym EFI environment. Jest tylko to co widać w załącznikach.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Brak możliwości wyboru systemu po instalacji Linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-10-20, 12:13:08 »
Na pierwszym ekranie (BootMode [UEFI]) jak zjedziesz na pozycję "Windows BootManager" to będziesz miał (inaczej, powinieneś mieć) albo opcję zmiany na linuksa, albo dodanie Linuksa jako drugiego.

Swoje najgłębsze podziękowania i życzenia zdrowia i szczęścia możesz skierować do zespołu, który opracował standard UEFI :) I nie, ci ludzie nie mają niz wspólnego z Linuksami ani BSD. Mają "trochę" wspólnego z Microsoftem i Apple.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Odp: Brak możliwości wyboru systemu po instalacji Linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-10-20, 23:27:33 »
W trybie legacy można zainstalować Gruba w MBR, Windows i tak startuje przez bootloader z partycji ESP. Sam tak instalowałem Debiana. Niedawno instalowałem Archa w trybie UEFI, który też startuje z partycji ESP, tyle  że tu nie instalowałem Gruba w ogóle.

Sam kiedyś nie byłem przekonany do UEFI, ale jest wygodniej, niż przy starym BIOS - nie ma bałaganu z bootloaderami, wszystko startuje przez UEFI, a na dysku przynajmniej jest porządek.

Wejdź do menu bootowania (najczęściej klawisz F12) i tam powinieneś mieć różne opcje do wyboru: 1. Windows Boot Manager; 2. Linux Boot Manager. Powinno to wyglądać tak.
[root@roobal ~]# efibootmgr
BootCurrent: 0000
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0000,0002,0004,0005
Boot0000* Linux Boot Manager
Boot0002* Windows Boot Manager
Boot0004* Onboard NIC(IPV4)
Boot0005* Onboard NIC(IPV6)
[root@roobal ~]#

Systemy instalowałeś na tablicy partycji MBR czy GPT?

Na liście UEFI brakuje Ci Linuksa. W trybie UEFI musisz mieć partycję ESP, aby wystartować Linuksa. Możesz albo utworzyć partycję ESP dla Linuksa (drugą) lub zainstalować bootloader na partycji ESP Windowsa (to nie ma znaczenia, bo partycja ESP to i tak FAT32). Podejrzewam, że jak utworzysz nową partycję ESP dla Debiana, to automatycznie zainstaluje Ci bootloader. Nie wiem czy automatycznie zainstaluje Ci na partycji ESP Windowsa, możesz zaryzykować, że Ci jej nie zepsuje, ewentulnie doinstaluj bootloader ręcznie.