Nowe posty

Autor Wątek: Linux na słaby laptop do nauki HTML, CSS, PHP, JS, Pythona i Django  (Przeczytany 2621 razy)

Adam_Der

  • Gość
Witajcie, z góry przepraszam bo zachowuje się jak 95% internautów, pierwszy post i już pytanie. Na swoja obronę mogę powiedzieć że przeszukałem internet oraz forum i nie znalazłem rozwiązania problemu.
To po kolei poszukuję dystrybucji oraz konkretnej wersji linuxa, który mógłbym zainstalować na starym lapku (IBM) i uczyć się programowania od htmla na djangu kończąc.
Specyfikacja lapka to: 1GB pamieci, Intel pentium M 1,7GHz, dysk 40GB

Proszę o porady i opinie, plusy i minusy
Za każdą informację będę wdzięczny, dzięki!

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux na słaby laptop do nauki HTML, CSS, PHP, JS, Pythona i Django
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-09-27, 07:53:28 »
- Problemem nie są aplikacje, bo np. python jest domyślnie zainstalowany prawie w każdej dystrybucji linuxa. A nawet jeśli by nie było, zawsze możesz sobie spróbować skompilować z kodu źródłowego. (choć przyznaje że to czasami bywa trudniejsze).
- Ważniejsze jest jaki masz sprzęt oraz gust. (powinieneś wybrać lekkie środowisko graficzne)
  * Jaką masz kartę graficzną ?

Przykładowe środowiska graficzne
https://pl.wikibooks.org/wiki/Debian_-_uniwersalna_instalacja/Wyb%C3%B3r_%C5%9Brodowiska_graficznego
Więcej o danym środowisku i o danej dystrybucji możesz znaleść w wikipedii.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Adam_Der

  • Gość
Odp: Linux na słaby laptop do nauki HTML, CSS, PHP, JS, Pythona i Django
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-09-27, 17:23:17 »
Karta graficzna to: ATI Mobility Radeon 7500, a model laptopa to IBM 42, (http://ibm-lenovo.katalog-notebookow.pl/notebook/ibm-thinkpad-t42-2373f1g)
Ogólnie to lapek chodził z XP, choć nie wiem jakie były jego osiągi. Jestem świadom, że nie mam raczej dużych wymogów od komputera, choć pewnie postawię mu serwer php, żeby móc się uczyć offline.
Dla swojej wygody i przyjemności szukam optymalnego rozwiązania, sporo czytałem o lekkich środowiskach itp, ale oprócz poszerzenia wiedzy nie pomogło mi to w wyborze. Oczywiście mogę kolejno instalować i testować, które da mi najbardziej satysfakcji, choć przyznaję że wolałbym tego uniknąć i dlatego przede wszystkim chodzi mi bardziej o doświadczenie pracy innych użytkowników.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux na słaby laptop do nauki HTML, CSS, PHP, JS, Pythona i Django
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-09-27, 23:00:48 »
Cytuj
sporo czytałem o lekkich środowiskach itp, ale oprócz poszerzenia wiedzy nie pomogło mi to w wyborze.
- Ja lubie Mate i Lxde. Jako menadzera pakietów używam Thunara, choć nie zawsze.
Thunara używam, ponieważ do menu kontekstowego mogę dodać własne komendy i skrypty do obrópki plików i folderów.
Cytuj
wolałbym tego uniknąć
To nie jest duży problem, możesz zainstalować sobie kilka środowisk naraz,
przy logowaniu wybierasz sesję, czyli środowisko graficzne jakie chcesz.
(w dystrybucjach Ubuntowych nie było to zalecane)
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.