Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja dla programisty i gracza  (Przeczytany 4031 razy)

Squ

  • Gość
Dystrybucja dla programisty i gracza
« dnia: 2015-09-12, 19:28:27 »
A wiec, dziwacznie (nie jestem zaawanswanym userem linuxa) wysypal mi sie elementary os. Zainstaliwalem sobie clamtk i chcialem przeskanowac dysk z winda. Po tym jak przeskanowal caly system dostal freeza, nic nie moglem robic. Po wylaczeniu mialem grub repair czy cos bo niby nie mial pliku aby bootowac i teraz nie moge odpalic linuxa. Z jednej strony spoko bo mint byl lepszy wg mnie. Ale wole zasiegnac porady.

Jestem programista (zaczynam dopiero zabawe) jak i graczem (csgo, lol i fallouty). Jaki system by byl dla mnie ok ?

Intel quad core q8200 4x 2,33ghz
nvidia geforce 9800gt 512mb
4gb ram

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-09-12, 19:49:04 »
Mam bardzo podobną konfigurację: Q6600, 8600GT, 3GB RAMu.

Generalnie każdy Linux będzie dobry, bo od strony użytkownika Linuksy niewiele się różnią (może poza stopniem skomplikowania konfiguracji, ale to bardziej rzecz dla admina).
Już większe znaczenie ma wybór środowiska graficznego.

Ja polecam Debiana ze środowiskiem KDE. Albo Kubuntu.

Programista potrzebuje tylko kompilatora (gcc) lub interpretera i ewentualnie jakiegoś IDE (KDevelop, ...).
Takie rzeczy dostępne są praktycznie w każdym desktopowym Linuksie. Wystarczy zainstalować.

Do grania przyda się Wine oraz PlayOnLinux (polecam instalować przez niego).
W csgo nie gram.
Lol działa przez PlayOnLinux bez najmniejszych problemów.
Fallouty istnieją dla mnie tylko w wersji 1 i 2 - oba działają. Ale te w 3D też podobno jakoś chodzą na Wine.

Squ

  • Gość
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-09-12, 20:15:48 »
Widze ze ktos kto pamieta f2, najlepsza czesc ;p ja f4 preorderowalem ale powinno smignac. Debian z kde myslalem o tym. Podobno linux ma problemy z radeonami. Z elementary mialem problem ze nie wszystko tak latwo sie instalowalo ale na debiana to praktycznie wszystko jest, wydaje mi sie tak przynajmniej. Duzo takie iso debiana wazy ? Chyba z 900mb. Teraz mam net mobilny a za tydzien/dwa dopiero bedzie nornalny a musze miec desktop ;p
« Ostatnia zmiana: 2015-09-12, 20:25:08 wysłana przez Squ »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-09-12, 22:27:47 »
Cytuj
Duzo takie iso debiana wazy ? Chyba z 900mb.
Sama instalka mało, ale potrzebuje internetu zeby pobrało co potrzebujesz,
a po tym ile wyjdzie to tez nie wiem.
Masz tez live-cd
https://www.debian.org/CD/live/

Radze albo poczekac albo pobrać u kogoś kto ma stałe łacze internetu.
Zwłaszcza że pobieranie programów dodatkowych, zależności zajmie Ci sporo miejsca.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Squ

  • Gość
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-09-13, 00:48:28 »
Mam 8gb z tego pakietu 6za6 w orange a potem i tak nie bede z niego korzystal wiec moge poswiecic. ClamTK czy jaki antivir zeby skanowac dyski z windy albo pliki pobierane ktore zrzuce na winde ?

Edit: tylko stable czy testing? Bo duzo osob mowi ze testing lepiej
« Ostatnia zmiana: 2015-09-13, 09:24:37 wysłana przez Squ »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-09-13, 11:15:15 »
Cytuj
Edit: tylko stable czy testing? Bo duzo osob mowi ze testing lepiej
Zalezy kto co woli.
http://forum.linux.pl/index.php/topic,21139.msg126108.html#msg126108
To troche stary watek, ale moze rozwieje twoje watpliwosci.

- co do antywirusa ja w twojej sytuacjii bym używał dwóch antywirusów,
 w zalezności na którym systemie ten plik bym używał.
  choć na linuxie nie używam antywirusa, bo jeszcze nie widziałem takiej potrzeby.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Squ

  • Gość
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-09-13, 18:32:22 »
A co z radeonami, linux nie ma problemu z nimi ?
« Ostatnia zmiana: 2015-09-13, 18:55:11 wysłana przez Squ »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-09-13, 21:35:37 »
- Miałeś elementary os. podobno, nie miałeś problemu ze sterownikami karty graficznej?
- Sterowniki radeona...
     Zamkniete od AMD mają krótsze wsparcie, rzadsze aktualizacje a to jest istotne bo kernel wychodzi często, w Fedorze musiałbyś blokować aktualizacje kernela żeby sterowniki zamknięte działały, jeśli wogóle zainstalujesz, bo nie są paczkowane przez developerów tejże dystrybucji (bynajmniej ostatnio jak używałem) z tego powodu.
Po za tym powinny być w innych popularnych dystrybucjach jako fglrx chyba.
    Otwarte mesa, zbiera zazwyczaj sterowniki nie rozwijane, czasami okrojone ze względu na patenty, mimo to ludzie staraja się wspierać jakoś projekt, dlatego czasami slychac o jakiś ulepszeniach, np.
http://www.linuxportal.pl/newsbar/linux-4-2-wreszcie-nowy-sterownik-do-kart-amd-i-ulepszona-kryptografia-id182473

PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Squ

  • Gość
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-09-13, 23:20:37 »
No nie mialem.

 Elementary mial problemy tupu slingshot nie chce sie otwierac albo zjadalo litery wszedzie - zamiast firefox - l j ljg co bylo dziwne bo tak sie dzialo dwa razy jak brat korzystal. Pantheon jest ladny ale ograniczony, wole xfce albo kde.

Zastanawiam KDE czy Xfce. KDE niby ladniejszy. Ale z tego co wiem moge i to i to zainstalowqc i zmieniac przy logowaniu

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #9 dnia: 2015-09-14, 10:41:21 »
Debiana nie warto pobierać na płytkach, bo całe repo to jakieś 200GB programów.
Zostaje poczekać na dostęp do internetu (albo złapać jakieś WiFi).

Radeony słabo działają na Linuksie.
Otwarte sterowniki mają kiepską wydajność.
Zamknięte lepiej, ale mają bugi, a poza tym nieco starszy sprzęt i starsze wersje kernela szybko przestają być wspierane. W ten sposób mój stary Radeon od kilku lat nie ma już kompatybilnego zamkniętego sterownika od AMD. Lepiej nie pchać się w interesy z tą niekompetentną firmą.
NVidia wspiera nadal swoje 10 letnie karty graficzne na najnowszych i starszych Linuksach. A najnowsze produkty otrzymują nowy sterownik w ciągu kilku dni lub tygodni. I działa praktycznie z natywną wydajnością.

Antywirus wystarcza mi ten: https://www.virustotal.com/ (online)
Na Linuksie potrzebny tylko po to, żeby sprawdzić plik przed podaniem go dalej komuś kto ma windowsa.

Squ

  • Gość
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #10 dnia: 2015-09-14, 11:36:33 »
Bo radeony tansze a mam zamiar skladac nowego kompa w tym roku.

Tez potrzebuje by zrzucac komus na winde albo skanowac czyjs dysk

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla programisty i gracza
« Odpowiedź #11 dnia: 2015-09-16, 12:20:22 »
News:
http://www.linuxportal.pl/newsbar/amd-catalyst-15-9-dla-linuksa-z-wieloma-naprawionymi-bledami-id182620

News pokazuje kolejny temat związany z problemami oraz prowadzonymi ulepszeniami sterownika AMD, reklamowanie, antyreklamowanie produktu w moim przypadku nie jest zamierzone,
a jedynie doinformowanie uzytkownika o wydarzeniach, które jest związane z zadanym pytaniem.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.