Nowe posty

Autor Wątek: Duża możliwość ustawiania szczegółów+klasyka+staroświeckość  (Przeczytany 2523 razy)

Defiant

  • Gość
Przeglądałem wątki na forum ale nie mogę znaleźć tego co mnie interesuje, zakładam nowy. Interesuje mnie taka dystrybucja w której mogę poustawiać sobie wiele szczegółów np. pokazywanie ukrytych plików, grzebanie w systemie (jestem zaawansowanym użytkownikiem Windows od wersji 1 i irytują mnie ukryte opcje tak jak to ma miejsce w windowsie Vista w górę), chcę też by Linux był lekki, mam 3GB RAM ale nie chcę by korzystał na maxa z zasobów, czym lżejszy tym lepszy.
Lubię klasyczny layout taki jak w Win 95 - Win XP, nie lubię nowoczesnych okienek, gdy przeglądam strony wolę kiedy każda z nich jest dostępna na klik 1 2 3 4 5 itp a nie "Pokaż więcej"

Używam Libre Office Free youtube downloader i tak w zasadzie to wszystko z programów użytkowych, zresztą linux i tak będzie stał jako drugi OS koło XP.
Który Linux będzie najlepszy dla zaawansowanego użytkownika (ale nieznającego Linuxa)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Jeśli chodzi o dystrybucję, to polecam Debiana.
Lżejszy niż Ubuntu czy OpenSuse, a wystarczająco przyjazny dla nowego użytkownika.

Pozostaje wybór środowiska graficznego.
Z tych dużych i kompletnych polecam KDE, bo jest bardzo konfigurowalne i nie ukrywa/usuwa opcji, jak to teraz jest w modzie. Pomimo, że jest bardzo rozbudowane, nie jest jakoś szczególnie ciężkie. U mnie czysty pulpit KDE (z efektami graficznymi, które można wyłączyć) zabiera na starcie jakieś 350-400 MB RAMu.
Masz też kilka lekkich menadżerów pulpitu do wyboru, które też są często bardzo konfigurowalne (choć najczęściej poprzez edycję plików). Ale tu może niech ktoś inny doradzi, bo ja ich praktycznie nie używałem.

Libre Office, YouTube downloader (polecam wersję konsolową youtube-dl) i inne pożyteczne programy graficzne i konsolowe dostępne są w repozytorium do łatwej instalacji.

Generalnie polecam zaprzyjaźnić się z konsolą, bo jest często wygodniejsza niż milion okienek. I nie gryzie.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Generalnie polecam zaprzyjaźnić się z konsolą, bo jest często wygodniejsza niż milion okienek. I nie gryzie.

Tak jest. Dokładnie. Konsola to sedno, serce i rozum w jednym. Jak ją opanujesz lub choć trochę pojmiesz jej tajniki to zrozumiesz, że takie jakieś Gnomy, KDE, Cinnamony i jakieś tam jeszcze inne wymysły to bzdura, oraz, że wystarczy Ci zwykły, fajny menadżer ( flux, open itd ) aby cieszyć się pełną funkcjonalnością.
« Ostatnia zmiana: 2015-09-12, 21:22:46 wysłana przez Lord Darius »
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Defiant

  • Gość
Na pewno poradzę sobie z konsolą, jestem cwaniakiem ;)

Tylko że to jest nowe i musze ogarniać od zera, chociaż wychowywałem się na DOSie.

Co do instalacji, mały offtopic. Czy ma znaczenie przy dwóch systemach, który postawię pierwszy: Win czy Linux? Chcę mieć menu z którego na starcie będę wybierał odpowiedni

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Cytuj
Czy ma znaczenie przy dwóch systemach, który postawię pierwszy: Win czy Linux?
- Jesli Winda będzie druga, to nie będzie Linuxa, bo go nie lubi.
Ale podobno winde można zmusić używając EasyBCD lub podobnych narzędzi
http://superuser.com/questions/499617/how-can-i-add-linux-to-the-new-windows-8-boot-manager

- Jeśli Linux będzie drugi, to grub powinien wykryć oba systemy i dodać do menu.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Hwiparam

  • Gość
Wyświetlanie plików ukrytych da się łatwo włączyć w każdym chyba środowisku - zwykle starczy CTRL+H w menedżerze plików.
Najbardziej "klasyczne" środowiska graficzne to chyba LXDE i XFCE, może jeszcze MATE. Możesz oczywiście korzystać z samych menedżerów okien (Fluxbox, Openbox) - też mają one z lekka oldschoolowy wygląd, aczkolwiek wymagają nieco więcej "na start" (konfiguracja Openboksa polega na edycji tekstowych plików XML)...
Dodam od siebie, że osobiście korzystam z Openboksa na kompie z 16 GB ramu... Ale to głównie z przyzwyczajenia, wcześniej miałem dość leciwego laptopa :)