Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaką proponować dystrybucję?  (Przeczytany 1457 razy)

psychofluffy83

  • Gość
Jaką proponować dystrybucję?
« dnia: 2015-09-07, 10:43:46 »
Witam serdecznie.

To mój pierwszy post na tym forum, i zanim napisalem zlustrowalem już istniejace watki jednak nie znalazlem jednoznaczniej odpowiedzi.

Slowem wstepu…

Prowadze w UK niewielki serwisik komputerowy. Chcialbym ludziom (from PL, from UK, from Pakistan, from India) proponowac alternatywny dla Okien xp/7/8/10 system operacyjny… oczywiscie wybralem Linux. NA studiach w pl w 2002 roku mialem stycznosci z tym systemem jednak nic poza tym co trzeba było i nic na wlasna reke w domu...teraz żaluje… czasu nie cofnę… ale lepiej pozno niż wcale… tak mysle… Zaczalem szukac dystrybucji…

2 tygodnie temu zaczalem sprawdzac:

Platforma testowa: AMD64 2x1.8GHz 4GB RAM 500gb HDD IDE – maly laptopeczek asusa EeePC 1215B

przejde do rzeczy… na razie chaotycznie ale za chwile przedstawie cele...

1. Linux Mint 17.2 Cinnamon 64bit – czas startu 58sekund
2. elementaryOS Freya 64bit – czas startu 46sekund
3. Wczesniej instalowalem Mint 17.1 – ale nie widze roznic do punktu numer 1…


Jaką dystrybucje wybrac dla:

Przeznaczenie: (będę probowal przyjac jakas srednia)
- uzytkownik będzie posiadał laptop
- uzytkownik w rozmowie: jaki system posiadasz teraz ??? Brak odpowiedzi.
Jakiej przegladarki i wyszukiwarki uzywasz? Brak odpowiedzi.
Kkorzystales może z google ? A co to jest google ?????
- uzytkownik jest przekonany ze wszystko co najlepsze to jabłko.
- będzie pisał na laptopie/drukowal/kozystal z facebooka lub z innych portali spolecznosciowych, będzie ogladal filmy i sluchal muzyki
- jak będzie chcial pograc to odstawi laptopa i wlaczy PS4
- system nie może co jakiś czas przy typowych czynnosciach wyrzucac alertow zeby cos jest nie tak
- i niestety ostatni punkt – WYGLAD…

nie szufladkuje i nieuogólniam bo są wyjątki że więdzą troche więcej niż przecietny uzytkownik, nie mowie ze windows jest do d…. bo nagle stwiedzilem ze chce uzywac linuxa czy innego systemu… jak przez ostatnie 15 lat uzywalem oprogramowania MS i Adobe.

Czy ktos z WAS ??? moglby mi podpowiedziec jaka dystrubucje przetestowac zanim zaczne ja proponowac ludzikom ??? Przepraszam teraz za (w moim odczuciu troche ostrzejsza wypowiedz, jednak niechce nikomu dogrysc ani nic z tych rzeczy)

bardzo proszę wypowiedz osoby, która nie jest fanatykiem tylko i wylacznie tego co sam uzywa i nie widzi nic poza ta dystrybucja której sam uzywa…

jak będzie trzeba zaplacic za porade to zaplace… bo jak wszystkim wiadomo wiedza kosztuje…

pozdrawiam
Marcin
psychofluffy83@gmail.com

---edit Lord Darius
Poprawiono tytuł na właściwy. Usunięto wulgarne zdanie. Usunięto zbędną ścianę tekstu.

Do Autora.
Na przyszłość:
1. Pisać konkretnie z zachowaniem podstawowych zasad ortografii.
2. Ściany tekstu są dobre na blogach, nie na forum technicznym.
3. Nie stosować wulgarnych określeń.
4. Następnym razem taki wątek wyląduje w koszu.

« Ostatnia zmiana: 2015-09-08, 09:21:32 wysłana przez Lord Darius »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja dla czterech nacji ???? :DDDDDD
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-09-07, 19:15:46 »
Cytuj
Czy ktos z WAS ??? moglby mi podpowiedziec jaka dystrubucje przetestowac zanim zaczne ja proponowac ludzikom.

- Ubuntu, ludziom którzy potrafią zepsuć system, tak że bootloader nie znajdzie go na dysku.
- Debian bo jest stabilny, do pełnego szczęscia polecam używanie Synaptic,
 chyba że coś lepszego jest.
- Dla fanatyków jabłka polecam zainstalować im Cairo-Dock
- KDE dla użytkowników lubiących Windowsa
- Lżejsze środowiska Lxde, Xfce, Mate, Cinamon dla wymagających szybkości oraz dla starszych osób.
- Jedne z najbardziej popularnych w Polsce to:
Ubuntu, Debian, OpenSuse, Fedora, może i Mint(nie wiem ktory)
- OpenSuse najlepiej sobie radzi ze sterownikami AMD.
- Sprzedajac z systemem, zwróć uwagę żeby nie zawierał kodeków bez licencji jeśli prawo tego zabrania.
- Co do wsparcia jezykowego from PL, from UK, from Pakistan, from India,
 najlepiej spytaj sie samych zainteresowanych, rób ankiety na temat swoich produktów,
aby wiedzieć czego oczekują klienci.
- Ludzie kochają wodotryski, do tego Elementary , KDE srodowiska będą świetne jako reklama,
 Możliwe zeby stworzyć ekstra środowisko na pokaz, bedziesz musiał sam je skonfigurować,
np. cairo-dock, compiz, jakieś 3D ekstra wygaszacze ekranu dodać, ikonki, motyw,
jakiś zbiór najczęściej używanych programów, np. Firefox, Steam, LibreOffice, odrazu sterowniki producenta z konfiguratorem, Atril, (flash player radze wyłaczyć, jest HTML5).
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

psychofluffy83

  • Gość
Odp: Dystrybucja dla czterech nacji ???? :DDDDDD
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-09-07, 21:17:53 »
Witam ponownie... dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz...!!!!! sprawdze to wszystko co Pan napisał... co prawda chcialbym sprostowac... niechce sprzedawac linuxow ani nowych laptopw z linuxem... ja tylko serwisuje to co kustomer przyniesie... jednak chcialbym proponowac alternatywe... w stylu " a może chcialby pan sprobowac czegos nowego? za free... np jako dodatkowy system do wyboru przez startem systemu " szczerze ? windows jest fajny... masa mas oprogramowania... m.in. photoshop adobe... jak powstanie wersja na linuxa to nie wiem czy nie zmienie na desktopie systemu... bo w zasadzie tylko dla tych dwoch prog mam windowsa... ps i lr kosztuja mnie tylko na rok 100funtow to nie duzo jak na te mozliwosci... no ale do wyboru jest tylko wersja mac albo pc... jezeli powstanie wersja linuxowa... to chetnie sprobuje... druga rzecz szybkosc dzialania systemu... teraz wpadl mi w rece laptop na ktorym pracuje... nawet teraz z niego pisze... ale zainstalowalem na nim minta... zeby z tego laptopa cos bylo... bo jednak na czasie mi zalezy... nie moge czekac na otwarcie przegladarki albo poklatkowe ogladanie stron... masakra... do tego laptop przewyzsza (moze nie duzo ale troche jednak) parametry minimalne jakie sa potrzebne do uruchomienia win7 i co ? i g.....o za przeproszeniem... od dawna juz to wiedzialem... ale juz koncze... odezwe sie jeszcze... bo praca wzywa...

pozdrawiam
MZ