Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Zmiana z windowsa na linuxa  (Przeczytany 5287 razy)

spenserek

  • Gość
Zmiana z windowsa na linuxa
« dnia: 2015-09-01, 22:56:05 »
Cześć wszystkim,

chcę zmienić dotychczas używanego Windowsa na linuxa, lecz mam problem z wybraniem odpowiedniej dystrybucji. Może najpierw przedstawię mój sprzęt.

Dell Latitude E6430 (i7-3720QM, 16GB RAM, 2x 256GB SSD, Nvidia 5200M)

Ogólnie jest to laptop używany jedynie w pracy. Jeśli chodzi o rzeczy które będę na nim instalować to na pewno Libre Office, TeamViewer, VMware, Thunderbird, Putty, jakiś komunikator i kilka mniejszych innych programów. Zależy mi również o możliwości drukowania na drukarce sieciowej Xerox.

Chodzi mi o stabilny system, aby nie było z nim problemów w przypadku uruchomienia np. 3 maszyn wirtualnych jednocześnie.
Sprawdzałem już kilka dystrybucji Linuxa i raczej wole te Debianowe, próbowałem z OpenSUSE, ale jakoś nie przypadł mi do gustu.
Sprawdzałem między innymi Minta na Cinnamon i MATE, Ubuntu Mate, elementary OS, Kubuntu.

Mam też mały problem jeśli chodzi o grafikę, ponieważ używam stacji dokującej i 2 monitorów do niej podpiętych i jeśli chodzi o obecną pracę na Windows to nie ma żadnych problemów. Jeśli chodzi o Linuxa to monitor podpięty pod DVI na sterownikach Nouveau "zacina się" tzn. obraz odświeża się wolno i nie da się tak pracować. Jeśli używam sterowników z Nvidii to wykrywa mi tylko "1" monitor, ogólnie działają wszystkie monitory, ale jeden ustawia się jako główny i gdy chcę przejść kursorem na drugi monitor to ten "duplikuje" mi się na tym głównym, ogólnie wygląda to tak jakby 2 monitory i ekran laptopa tworzyły jeden ekran.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-09-02, 09:28:58 »
- Nie tłocz 2 głównych problemów w 1 temacie, załóż drugi o monitorze,
   proszę o wydzielenie nowego tematu, jeśli zamierzasz spytać o monitor.

Cytuj
drukarce sieciowej Xerox.
- Radze odwiedzić stronę producenta i zobaczyć
http://www.support.xerox.com/support/workcentre-6015/downloads/enus.html?operatingSystem=linux

Cytuj
Chodzi mi o stabilny system, aby nie było z nim problemów w przypadku uruchomienia np. 3 maszyn wirtualnych jednocześnie.
- Jeśli masz problem z VMware, polecam VirtualBox,
jeśli zależy Ci na VMware, a się sypie, to powinieneś zgłosić im problem.

Edit. nius z sieci
http://www.linuxportal.pl/newsbar/nvidia-grid-2-0-z-oficjalna-obsluga-systemow-linux-id182487

- Co do nvidii to nie wiem jak będzie po aktualizacji nowego kernela, bo zmiana jest znacząca, ale narazie radze pomęczyć się ze sterownikami nvidia, czyli spytać gdzie się da,
w tym na forum producenta masz odpowiedni dział dla Linuxa
https://devtalk.nvidia.com/default/board/98/linux/

- A system to sam już wybrałeś...
Cytuj
wole te Debianowe
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

spenserek

  • Gość
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-09-02, 14:58:02 »
Dobra jeśli chodzi o monitor to jest sprawa mniej ważna, którą mogę ogarnąć później, jeśli chodzi o dystrubucje to nic nie wybrałem.
Szukam stabilnej dystrybucji i chciałbym abyście mi doradzili.

Jeśli chodzi o VMware to podczas krótkich testów nie miałem żadnego problemu, ale były to test kilkudniowe więc chciałem się poradzić bardziej doświadczonych użytkowników czy mieli jakieś problemy.

Co myślicie o Manjaro ?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-09-02, 15:40:25 »
Piszesz, ze odpowiadają Ci Debianowe, a za chwilę pytasz o Manjaro.
Tak się nie da.

Każdy będzie tu zachwalać swoje ulubione distro i propozycji nie będzie końca.
Debian jako system jest cholernie stabilny, posiada mocne wsparcie i nie jest przeciążony zbędnymi dodatkami ( niechcianymi ). Instaluj Debiana, zmień potem wpisy odnośnie repozytoriów na wersję testową - Stretch i ciesz się nowością, oraz niezawodnością.

Jak nie przetestujesz czegoś dłużej to będziesz się wiecznie zastanawiać nad pierwszym krokiem.



Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

spenserek

  • Gość
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-09-03, 09:24:37 »
Określeniem Debianowe chodziło mi o dystrybucje pochodne od Debiana, czyli Ubuntu, Mint itd.

Pytanie czy płynniej chodzi Debian Stretch czy np. Ubuntu Mate lub Mint mate?

@edit:

Lord będę wdzięczny jeśli wyślesz mi link w którym omówione jest jak zmienić wpis odnośnie repozytoriów na wersję testową.
« Ostatnia zmiana: 2015-09-03, 11:16:38 wysłana przez Patryk Pe »

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-09-03, 15:44:24 »
Określeniem Debianowe chodziło mi o dystrybucje pochodne od Debiana, czyli Ubuntu, Mint itd.

Wiem o tym.
:)

Pytanie czy płynniej chodzi Debian Stretch czy np. Ubuntu Mate lub Mint mate?

MATE – środowisko graficzne, które jest forkiem od GNOME 2.32. Doinstalujesz sobie je w Debianie bez problemów jako dodatkowe środowisko i przy logowaniu wybierasz jako domyślne. Tak więc porównywanie systemów na bazie nazwy nie ma sensu.
Sensownie jest spojrzeć na  obciążenia wynikające z samej pracy porównywanych systemów, błędów wynikłych z tytułu aktualizacji, problemów z zależnościami etc.
Na podstawie powyższego unikam Ubuntupodobnych jak ognia.

Lord będę wdzięczny jeśli wyślesz mi link w którym omówione jest jak zmienić wpis odnośnie repozytoriów na wersję testową.

Jasne.
www.google.pl
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-09-03, 16:34:57 »
https://dug.net.pl/tekst/136/lista_repozytoriow_%28sources_list%29_dla_debiana/

Cytuj
Chodzi mi o stabilny system
Dlatego może zastanów się czy warto zmieniać,
 pierw przetestuj to co zainsalujesz, potem zdecydujesz to co dalej.


Notka.
-
Jak szukasz czegoś w internecie, to wpisuj pierw słowo klucz,
np. linux
w tym przypadku dotyczylo debiana, więc  debian
a potem treść pytania. Mam nadzieje ze to troche moze pomóc.
- przydatke strony, procz tegp wyzej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Debian
http://linuxiarze.pl/debian-8-1-0/#
https://www.youtube.com/watch?v=d7tInU3fgcM
http://www.linuxportal.pl/news

( linki, sa dosc ogólne, wiedzy nalezy szukac w tych serwisach jak i ogólnie  w sieci )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-09-06, 22:43:57 »
Ja to zawsze nie zmienię będę polecał dystrybucję DEBIAN obecnie bardzo prostą w instalacji i konfiguracji, dużo pakietów chyba najwięcej ze wszystkich dystrybucji, jak ktoś wyżej napisał bardzo stabilna dystrybucja także dobra do nauki na początek, eleganckie repozytoria, duża społeczność do pomocy. Jak dla mnie najlepsza dystrybucja w tej chwili.

AndyB

  • Gość
Odp: Zmiana z windowsa na linuxa
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-12-09, 22:37:45 »
Jako główny system mam Windowsa, Linuxa mam na Virtualbox. Zależy mi na dwóch systemach, np. do pisania przenośnego oprogramowania. Pierwszym moim Linuxem był Ubuntu Lamparcik, który nie sprawiał problemu przy instalacji dodatków Virtualboxa, podczas gdy inne, nie oparte na Debianie sprawiały mnie początkującemu.
Ale Ubuntu przestało mi się podobać ze względu na Unity. Obecnie zainstalowałem Linux Mint 17.2 "Rafaela" (64-bit) mający środowisko Cinnamon, moim zdaniem najlepsze, jeszcze liczy się KDE.
Mam możliwość wyszukiwania z menu nie tylko po nazwie aplikacji ale i po części jej opisu. Najczęściej używane aplikacje są w pasku szybkiego uruchamiania na dole, tam już po instalacji był terminal, dodałem Code::Blocks.