Nowe posty

Autor Wątek: Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy  (Przeczytany 2591 razy)

Kaka

  • Gość
Witam,

mam pewien problem, a raczej wątpliwość, a jest mi ją trudno rozwiązać, dlatego proszę Was o pomoc.

Chcę zainstalować sobie Gentoo. Oczywiście zostawię sobie Debiana, bo to jednak najlepsza dystrybucja jaką znam, ale chcę po prostu spróbować Gentoo.

Jeżeli chodzi o aktualny rozkład partycji to:

Kod:
kaka@debian:~$ df -h
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda1             127G   42G   79G  35% /
tmpfs                 503M     0  503M   0% /lib/init/rw
udev                   10M   68K   10M   1% /dev
tmpfs                 503M     0  503M   0% /dev/shm
/dev/sda3             942M   39M  856M   5% /boot
/dev/sda2              19G  6,3G   12G  37% /var
kaka@debian:~$


Do tego dochodzi /dev/sda4 jako swap.

Problemu by nie było, gdybym tak głupio nie zrobił partycji. Robiłem to na szybkiego, czego efekty teraz widać. W czym w ogóle problem? Nie mam partycji dla Gentoo, a jak widać powyżej, trudno będzie ją nawet stworzyć, bo bym musiał najpierw stworzyć partycję rozszerzoną na sda3 (tak?), a potem dopiero partycje logiczne.

Polecono mi LVM, ale myślę, że na razie się z tym wstrzymam, bo i tak mam bałagan z tymi partycjami, który prędzej czy później będę musiał jakoś "naprawić" (czytaj: ułożyć partycje od nowa).

Niby nic trudnego zrobić formata i podzielić partycje: tylko tu pytanie: jak je podzielić?

Jak wiadomo, Debian jest dostępny zarówno dla i386 i amd64, czyli tak samo jak Gentoo. Aktualnie mam zainstalowane Debiana dla amd64, jednak chciałbym się skusić i zainstalować Debiana dla i386, żeby samemu stwierdzić, jaka architektura jest lepsza. BTW, trafiłem kiedyś na necie na pewien test wydajności amd64 i i386 - było to bodajże na Ubuntu, i jak dobrze pamiętam, i386 minimalnie był wydajniejszy od amd64. Nie wiem, może ktoś to z własnych doświadczeń potwierdzić (lub na odwrót)? Może ma ktoś linka do tego, bo znaleźć niestety tego nie mogę.

Tak więc, wracając do sprawy, chciałbym zainstalować dwa Debianki (dla amd64 i i386), oraz Gentoo. Tylko teraz kolejny problem: Gentoo dla amd64, czy dla i686? Rozwiązaniem by było instalacja dla i686 i dla amd64, tylko teraz jak podzielić partycje? Myślałem o czymś takim:

Kod:
sda1 - Debian amd64 - 15 GiB /
sda2 - Debian i386 - 15 GiB /
sda3 - partycja rozszerzona
sda4 - Gentoo amd64 - 15 GiB /
sda5 - Gentoo i686 - 14 GiB /
sda6 - swap - 1 GiB
sda7 - /mnt/dane - 100 GiB


Na sda7 miałbym wszystkie swoje dane: muzykę, dokumenty, własne programy itd.

Zastanawiałem się nad wydzieleniem osobnego /home/, jednak martwi mnie jedna rzecz: przecież na Debianie i Gentoo mogą być (no i na pewno będą) inne wersje rożnych programów, a co za tym idzie: czasami i plików konfiguracyjnych, przez co jedne mogą się gryźć z drugimi.

Choć z drugiej strony przecież dla Debiana mogę zrobić tak: /home/kaka-debian/, a dla Gentoo: /home/kaka-gentoo/ a partycja zostanie ta sama - co myślicie o takim rozwiązaniu?


Ok, załóżmy, że tak właśnie zrobię, ale teraz pozostaje kolejny problem: ile miejsca przeznaczyć na systemy. Niby 15 GiB to wystarczająco, ale... Aktualnie partycja root (/) zajmuje u mnie ~8 GiB, nie licząc danych z /home/, a do tego dojdzie jeszcze /var/. Hmm, zastanawiam się czy to 15 GiB starczy? Bo w końcu wybiorę ten jeden system, z tą jedną architekturą, gdzie będę pracować na co dzień, a co za tym idzie: tam właśnie będę najwięcej instalować, kombinować itd.


Chociaż zostaje jeszcze jedna możliwość: zrobić tylko trzy partycje dla systemów: na jednej Debian dla amd64, na drugiej Debian i386, a na trzeciej Gentoo dla [i tu pytanie: amd64 czy i686].


Ehh, kombinuję, a kombinuję od rana, jakby tu te problemy rozwiązać. Może ma ktoś z Was jakąś propozycję?



Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam.


PS: pisałem ostatnio tutaj o problemie z automatycznym wykonywaniem skryptu za pomocą crona i niestety z pewnych względów nie mogę się tym teraz zająć...

chmooreck

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-05-27, 21:15:24 »
2007-05-27 20:22:37 Kaka napisał:

 > Kod:
 > kaka@debian:~$ df -h
 > System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
 > /dev/sda1             127G   42G   79G  35% /
 > tmpfs                 503M     0  503M   0% /lib/init/rw
 > udev                   10M   68K   10M   1% /dev
 > tmpfs                 503M     0  503M   0% /dev/shm
 > /dev/sda3             942M   39M  856M   5% /boot
 > /dev/sda2              19G  6,3G   12G  37% /var
 > kaka@debian:~$

Masz na tyle dużo wolnego miejsca, że przy odrobinie cierpliwości możesz praktycznie dowolnie podzielić ten dysk... zrób backup tego co najważniejsze (nie.. filmy nie są takie ważne ;-) ), przerzuć wszystko na sda1, i przytnij tą partycję (najpierw oczywiście zmień rozmiar systemu plików), na wygospodarowanym w ten sposób miejscu załóż partycję na dane i możesz tam wrzucić dane z sda1... teraz możesz się dowolnie bawić początkiem dysku... (założyłem, że na sda1 masz działający system, który chcesz zostawić ;-) )

moim zdaniem nie ma sensu instalować gentoo i686 i amd64 - u mnie amd64 się doskonale sprawuje...


moja partycja / ma 10GB i całkowicie mi wystarcza (poza kompilacją open-office'a ;-) ) mam na niej domowy desktop (XFCE4, z wiekszych rzeczy chyba tylko openoffice) i jakieś 2-3 GB wolnego
15 GB powinno ci wystarczyć....

i jeszcze jedna uwaga oszczędnościowa:
/swap i /tmp mogą być wspólne

Kaka

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-05-27, 22:13:00 »
> Masz na tyle dużo wolnego miejsca, że przy odrobinie cierpliwości możesz praktycznie dowolnie
 > podzielić ten dysk... zrób backup tego co najważniejsze (nie.. filmy nie są takie ważne ;-) ),
 > przerzuć wszystko na sda1, i przytnij tą partycję (najpierw oczywiście zmień rozmiar systemu
 > plików), na wygospodarowanym w ten sposób miejscu załóż partycję na dane i możesz tam wrzucić
 > dane z sda1... teraz możesz się dowolnie bawić początkiem dysku... (założyłem, że na sda1 masz
 > działający system, który chcesz zostawić ;-) )
 

Niby pewne rozwiązane to jest, ale przeczuwam, że to jednak nie to...

Możesz coś powiedzieć o Logical Volume Manager? Bo nad tym się również zastanawiam...

 > moim zdaniem nie ma sensu instalować gentoo i686 i amd64 - u mnie amd64 się doskonale
 > sprawuje...

A próbowałeś Gentoo dla i686? Porównywałeś wydajność?

Aktualnie mam Debiana amd64 i też dobrze się sprawuje, a podobno nie ma dużych różnic między amd64 a i386 - chciałbym więc się przekonać jak jest naprawdę.




Pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-05-27, 22:59:32 »
2007-05-27 22:13:00 Kaka napisał:


 > Niby pewne rozwiązane to jest, ale przeczuwam, że to jednak nie to...
 >
 > Możesz coś powiedzieć o Logical Volume Manager? Bo nad tym się również zastanawiam...

Nie mam żadnych doświadczeń

 > A próbowałeś Gentoo dla i686? Porównywałeś wydajność?

Nie próbowałem, ale podejrzewam, że nie ma odczuwalnej różnicy...

Kaka

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-05-30, 19:23:19 »
Hmm, a może takie coś:

      sda1 - debian amd64 - 20 GB
      sda2 - gentoo amd64 - 15 GB
      sda3 - rozszerzona
      sda4 - debian i386 - 10 GB
      sda5 - /home/ - 113 GB
      sda6 - swap - 2 GB

?



I teraz tak:

1) Myślicie, że to 20 GB starczy na ten "główny" system (debian amd64)? Bo te np. 5 GB można by jeszcze dołożyć z sda5

2) swap: chciałem zrobić swap w pliku, ale wtedy bym musiał trzy takie pliki robić (lub jeden na jednej partycji). Wydaje mi się, że lepiej zrobić to na osobnej partycji? A może jednak lepiej w pliku? Jak uważacie?

3) Dajmy na to, że na sda1 zabraknie miejsca: czy mogę wtedy to miejsce zabrać z sda5 i dodać do sda1? Czy tak raczej nie wyjdzie?

4) Czy w razie czego, będę mógł stworzyć jeszcze sda7 z miejsca wydzielonego z sda5?

5) @chmooreck: ile zajmuje Ci Gentoo? Jak myślisz, te 15 GB starczy stanowczo? Z oprogramowania to myślę, że będzie tam: KDE, GNOME, Xfce, OpenOffice + parę drobnych programów typu: Irssi, ekg2, Mutt-NG, Moc, Vim itd.




Pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-05-30, 19:45:20 »
2007-05-30 19:23:19 Kaka napisał:

 > 2) swap: chciałem zrobić swap w pliku, ale wtedy bym musiał trzy takie pliki robić (lub jeden
 > na jednej partycji). Wydaje mi się, że lepiej zrobić to na osobnej partycji? A może jednak
 > lepiej w pliku? Jak uważacie?

osobna partycja.. po co ci aż 2GB swapu ?

 > 3) Dajmy na to, że na sda1 zabraknie miejsca: czy mogę wtedy to miejsce zabrać z sda5 i dodać
 > do sda1? Czy tak raczej nie wyjdzie?

nie wyjdzie...


 > 4) Czy w razie czego, będę mógł stworzyć jeszcze sda7 z miejsca wydzielonego z sda5?

jak najbardziej... i podmountować gdzie tylko ci się będzie podobało...

 > 5) @chmooreck: ile zajmuje Ci Gentoo? Jak myślisz, te 15 GB starczy stanowczo?

wystarczy

Kaka

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-05-30, 19:54:36 »
> osobna partycja.. po co ci aż 2GB swapu ?

Na maszynę wirtualną. Pracując na VMWare to zżera 100% RAMu i ~30-60% swapu . Pracując na QEMU zżera nawet 100% swapu. Zawsze to trochę przyśpieszy. Wiem, że gdybym nie miał w ogóle swapu to ta maszyna wirtualna i tak by chodziła, ale ze swapem to zawsze szybciej, minimalnie, aczkolwiek szybciej (IMHO).

 > nie wyjdzie...

W ogóle nie wyjdzie? jedynie format... ?

 > jak najbardziej... i podmountować gdzie tylko ci się będzie podobało...

No ok, fajnie, tylko czy będę musiał wtedy robić formata sda5? Czy po prostu da się jakoś "zabrać" z sda5 miejsce bez formatu?


 > wystarczy

A mogę wiedzieć ile miejsca zajmuje Ci aktualnie Gentoo?




Pozdrawiam i dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi :)

chmooreck

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-05-30, 23:21:11 »
2007-05-30 19:54:36 Kaka napisał:

 >  > nie wyjdzie...
 >
 > W ogóle nie wyjdzie? jedynie format... ?

możesz podmountować jakaś inną partycje lub katalog (man mount, opcja bind), fizycznie partycja musi być ciągła, czyli nie możesz mieć kawałka partycji z przodu dysku, a drugiego na końcu z czymś pośrodku

 >  > jak najbardziej... i podmountować gdzie tylko ci się będzie podobało...
 >
 > No ok, fajnie, tylko czy będę musiał wtedy robić formata sda5? Czy po prostu da się jakoś
 > "zabrać" z sda5 miejsce bez formatu?

można zmniejszyć rozmiar systemu plików i zmniejszyć rozmiar partycji...  na wygospodarowanym miejscu utworzyć nową partycję. To wszystko bez utraty danych (o ile wszystko dobrze pójdzie)

 >  > wystarczy
 >
 > A mogę wiedzieć ile miejsca zajmuje Ci aktualnie Gentoo?

Nie.. to jest pilnie strzeżona tajemnica... ;-)


$ df /dev/sda3
System plików      bl.  1K B        użyte dostępne %uż. zamont. na
/dev/sda3              9757248   7687820   2069428  79% /

z większych rzeczy: openoffice, qt4, qt3, trochę bibliotek z gnome'a i z kde, XFCE4, firefox, thunderbird, jakieś 2 lub 3 wersje javy...
chcesz listę wszystkich zainstalowanych pakietów ? ;-)

Kaka

  • Gość
Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-05-31, 23:18:50 »
No i zainstalowałem Debiana. Zrobiłem 4 partycje:

sda1 - debian amd64 - 20 GB
sda2 - gentoo amd64 - 20 GB
sda5 - debian i386 - 10 GB
sda6 - /home/ - 110 GB


swap zrobię w pliku na /home/.


Dziękuję Ci za pomoc :)


Pozdrawiam.