Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie  (Przeczytany 7064 razy)

Małolat

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« dnia: 2005-06-05, 00:00:51 »
Z góry sorry jeśli nie tu pisze ale tu najlepiej pasuje chyba. Jak zrobić coś abym mógł zmienić hasło do zwykłego usera w trybie tekstowym? w graficznym nie moge bo jak chce wystartować (ponownie) X\\'y to pisze że musze wywalić jakiś plik z temp\\'a ale go tam nie ma. Prosze o pomoc!

gomath

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-06-05, 00:34:15 »
man passwd

Małolat

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-06-05, 13:30:14 »
2005-06-05 00:34:15 gomath napisał:

>
 > man passwd

no dobrze i co dalej? pisze mi tu coś po angielski (którego nie rozumiem ) chyba jak to chasło zmienić. Na koniec prosi mnie żebym weszedł do pliku passwd i shadow w /etc. Wchodze tam widze loginy moich kont ale hasła nie ma są tylko jakieś litery i cyfry (chyba zakodowane czy cuś). jak to zdekodować? jak zmienić hasło? użyłem do niego dużych i małych liter bez cyfr.

shadzik

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-06-05, 15:36:46 »
2005-06-05 13:30:14 Małolat napisał:

> 2005-06-05 00:34:15 gomath napisał:
 >
 > >
 >  > man passwd
 >
 > no dobrze i co dalej? pisze mi tu coś po angielski (którego nie rozumiem ) chyba jak to chasło
 > zmienić. Na koniec prosi mnie żebym weszedł do pliku passwd i shadow w /etc. Wchodze tam widze
 > loginy moich kont ale hasła nie ma są tylko jakieś litery i cyfry (chyba zakodowane czy cuś).
 > jak to zdekodować? jak zmienić hasło? użyłem do niego dużych i małych liter bez cyfr.

jesli pamietasz stare haslo to ze zwyklego uzytkownika wpisz po prostu passwd w konsoli, zapyta cie o stare haslo i podasz 2 razy nowe, koniec
jesli natomiast nie pamietasz hasla usera a za to znasz haslo roota, to zaloguj sie na roota i wykonaj: passwd user , gdzie user to nazwa twojego usera, program poprosi cie od razu o podanie 2 razy nowego hasla dla tego usera
jesli natomiast zapomniales nawet hasla roota, to musisz wystartowac system w trybie single lub np. bez wlazenia w jakikolwiek init, wpisujac np. w lilo (bo chyba tego uzywasz jako bootmanagera ?) linux -s (gdzie linux to label jakiego uzywasz) albo linux init=/bin/bash rw

koniec

Małolat

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-06-05, 17:59:37 »
Nareszcie! Kocham was narazie.

Gocek

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-06-04, 21:52:30 »
Witam!

Jakim sposobem można wyłączyć próbę ładowania interfejsu eth0 podczas uruchamiania systemu? Uzywam Mandrake'a 10.2. Pytam o to, gdyż mam na płycie zintegrowaną kartę sieciową, ale nie mam podłączonego kabla. Zamiast tego używam karty radiowej... I teraz gdy uruchamia mi się Linux traci dużo czasu na próbę odpalenia tego interfejsu, która oczywiście kończy się niepowodzeniem...

I jeszcze jedno pytanie:
Wydaje mi się, że na Linuxie wystepują jakieś problemy  z serwerem DNS... Przy łączneiu z jakimiś stronami (Firefox 1.04) dużo czasu jest marnowane na "ustalanie adresu", a potem idzie już szybko... Dodam, że na Windzie XP działa to szybciej. Co mógłbym z tym zrobić?

Proszę o raczej proste wyjaśnienia :)

Gocek

de_laurent

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-06-04, 22:45:51 »
Najlepiej byloby gdybys wylaczyl ta sieciowke w BI(G)OSie ;) Wtedy system nie kumalby nawet ze taka istnieje i dalby jej spokoj :E

Zagladniej do pliku /etc/resolve.conf - wydaje mi sie, ze tam lezy problem...

Gocek

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-06-05, 00:01:28 »
2005-06-04 22:45:51 de_laurent napisał:

> Najlepiej byloby gdybys wylaczyl ta sieciowke w BI(G)OSie ;) Wtedy system nie kumalby nawet ze
 > taka istnieje i dalby jej spokoj :E
 >
 > Zagladniej do pliku /etc/resolve.conf - wydaje mi sie, ze tam lezy problem...

Wielkie dzięki za odpowiedź... Pierwsza porada banalnie prosta, ale nie przyszlo mi to do głowy - dzięki :P
A co do tego łączenia się z serwerami to już nie mam pojęcia co jest nie tak... Serwery DNS mam ustawione takie jak na Win XP tj. mój router oraz 217.98.63.164 ... A mimo to muszę za każdym razem czekać kilka sekund przy "Ustalaniu adresu serwera"... Jeśli ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić to proszę o poradę :)

chmooreck

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-06-05, 01:29:13 »
ze sie tak zapytam... uzywasz oczywiscie tej samej przegladarki ?

i masz tak samo ustawione proxy ?

Gocek

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-06-05, 13:47:35 »
2005-06-05 01:29:13 chmooreck napisał:

> ze sie tak zapytam... uzywasz oczywiscie tej samej przegladarki ?
 >
 > i masz tak samo ustawione proxy ?

Tak, przeglądarka ta sama... A proxy w ogóle nie używam. Przy otwieraniu dowolnej strony (a wiec nie może to być kwestia opóźnienia danego serwera, z którym się łączę) muszę czekać około 7 sekund przy "Ustalaniu adresu..." . Dodatkowo jeśli otworzę stornę A, po niej B to jesli jeszcze raz bedę chciał otworzyć stronę A (nie chodzi o dawanie wstecz, po prostu jeśli wpiszę adres strony A) to otworzy się bez tego dziwnego opóźnienia. Także między stronami A i B mogę już szybko się przełączać, ale jeśli będę chciał otworzyć stronę C to znów muszę czekać 7 sek. :P W ogóle nie wiem co z tym zrobić...

shadzik

  • Gość
Wyłączanie ładowania eth0 przy starcie
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-06-05, 15:51:41 »
2005-06-05 13:47:35 Gocek napisał:

> 2005-06-05 01:29:13 chmooreck napisał:
 >
 > > ze sie tak zapytam... uzywasz oczywiscie tej samej przegladarki ?
 >  >
 >  > i masz tak samo ustawione proxy ?
 >
 > Tak, przeglądarka ta sama... A proxy w ogóle nie używam. Przy otwieraniu dowolnej strony (a
 > wiec nie może to być kwestia opóźnienia danego serwera, z którym się łączę) muszę czekać około
 > 7 sekund przy "Ustalaniu adresu..." . Dodatkowo jeśli otworzę stornę A, po niej B to
 > jesli jeszcze raz bedę chciał otworzyć stronę A (nie chodzi o dawanie wstecz, po prostu jeśli
 > wpiszę adres strony A) to otworzy się bez tego dziwnego opóźnienia. Także między stronami A i B
 > mogę już szybko się przełączać, ale jeśli będę chciał otworzyć stronę C to znów muszę czekać 7
 > sek. :P W ogóle nie wiem co z tym zrobić...

dodam swoje 3 grosze, wylaczenie eth0 w BIOSie uwazam osobiscie za idiotyczny pomysl i glupie rozwiazanie problemu, bo co jesli nagle przyleci do ciebie kumpel z laptopem i zechce na szybciutko zgrac ci swietny film (przyrodniczy) na dysk ? musisz sie bootnac, wstawic eth0 w BIOSie itd., straszna kaszana, MDK jest systemem Sys-V like, wiec zmien w /etc/sysconfig/[interfaces]/ (lub sciezka podobna) w pliku ifcfg-eth0 (lub cos co wkaze ci ze to eth0) sekwencje ONBOOT na NO i nie bedzie wlaczal tego przy boocie, a jak przyleci kumpel to zrobisz ifup eth0 i karta wstanie bez reboota.