Nowe posty

Autor Wątek: Mandriva 2007 + PPPoE = ?????  (Przeczytany 291 razy)

Wafer

  • Gość
Mandriva 2007 + PPPoE = ?????
« dnia: 2006-12-13, 23:03:59 »
Witam.

Dzis zostalem nie szcesliwym posiadaczem Mandriva 2007, otorz mam internet radiowy, i lacze sie z nadajnikiem przez autoryzacje PPPoE, i za chiny ( i inne panstwa tez) nie mam najzielenszczego pojecia jak to skonfigurowac, dziedze nad tym bez przerwy od 16;00  i juz mi sił brak... mam zrobione polaczenie sieci bezprzerowowej na ra0 wykrywa mi nadajnik i sie z nim laczy, pokazuje zasieg etc. Reszte robilem wedlug tej intrukcji, tylko zamiast wlan0 uzywalem ra0 bo tak mam ustawione polaczenie z nadajnikiem:

Jako ze mamy sporo osob korzystajacych z linuksa postaram sie napisac w miare mozliwosci czytelny poradnik jak odpalic pppoe na linuksie. Ja korzystam ze slacka ale podejrzewam ze konfiguracja ppp jest niezmienna jesli chodzi o inne dystrybucje.

Pierwsza rzecz od jakiej powinnismy zaczac jest sciagniecie pakietu z tej stronki http://www.roaringpenguin...ce_rp-pppoe.php Rozpakowywujemy go. Wchodzimy do katalogu przed chwila rozpakowanego i tam znajduja sie 2 pliczki ktore odpowiadaja za wstepna konfiguracje, pliczek "go" odpowiada za konfiguracje pod konsola(z niego korzystalem bo innej mozliwosci po prostu nie mialem) i pliczek go-gui ten smiga pod x'ami (chyba, nie odpalalem;]). Wiec odpalamy pod konsola pliczek "go" poleceniem ./go. System konfiguruje w tym momencie pakiet. Po tej konfiguracji zostaniemy poproszeni o kilka danych. Pierwsza z nich jest login(dostalismy na fakturze), kolejnym pytaniej jest pytanie i interfejs ktory laczy naz z netem. W naszym przypadku to wlan0, kolejna wartos pozostawiamy bez zmian czyli enter;]. Nastepne pytanie to DNS'y, rowniez zostawiamy bez zmian(ustawiamy je sami w /etc/resolv.conf). Teraz wazne pytanie a mianowicie o haslo, nalezy je podac rozrozniajac duze i male litery(rowniez podane na fakturze). Nastepne pytanie jest o firewall; nie chcemy firewala ofiarowanego przez pppoe gdyz jest bardzo uniwersalny i malo bezpieczny, wybieramy 0. I ostatnie pytanie, czy mamy zachowac zmiany wciskamy "y". W tej chwili mamy skonfigurowane pppoe. Nastepnym krokiem jest pozbycie sie ip na karcie wlan0. Mozemy to robic na dwa sposoby; poprzez komende "ifconfig wlan0 0" lub restartujac komputer i nie nadawac zadnego ip na wlan0. Zeby uniknac konfliktow z MAC'ami wylaczamy ARP'y na wlan0 poleceniem "ifconfig wlan0 -arp". W tym momencie mozemy odpalic ppp poleceniem "adsl-start". Prawidlowo powinny wyswietlac sie kropeczki a potem informacja "connected". W tym momencie dostalismy dodatkowy interfejs ppp0 i na nim wlaczamy arp'y poleceniem "ifconfig ppp0 arp". Najlepiej do arp'ow zrobic sobie jakis prosty skrypt ktory bedzie uruchamiany na poczatku gdyz te zmiany nie beda zachowane po restarcie.

I to by bylo na tyle jesli chodzi o pppoe dla linuksa.
Z gory przepraszam za jakiekolwiek bledy ortograficzne i stylistyczne(cienki z polaka jestem;]).

Jezeli ktos bedzie mial jakies problemy to chetnie pomoge, odzywac sie na gg albo tutaj na forum;]. pozdro....;]
(Napisane przez: Hawel)

Dochodze do momentu:
W tym momencie mozemy odpalic ppp poleceniem "adsl-start"

Wpisuje to i komunikat:
/usr/sbin/adsl-start line 191 6292 zakonnczonych $oun.....

powtarzalem to z 10 moze 20 razy, na 100% dobry login dobre haslo... DNS to 194.204.152.34 (coc niema to chyba znaczenia) no doslownie nie wiem czego jeszcze brakuje????

Prosze o pomoc bo już wymiekam :/

Z góry dzięku za odpowiedz ;]