Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"  (Przeczytany 4212 razy)

PawelRZ

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« dnia: 2006-11-19, 19:05:25 »
Witam, pierwszy raz.
Szukałem w wyszukiwarce, ale nie znalazłem takiegoprzypadku - z instalacją sterowników nvidii.
Otóż: Mandriva 2007 Free, siągnąłem najnowsze strwoniki ze strony nVidii, kernel-source jest, w xorg.con jest Device=nv, root-telinit 3, uruchamiam nvidia*.run, zaczyna sie instalacja, akceptuję po kolei, po czym pojawja sie komunikat:

"You appear to be using a modular X.org release, but nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path with the 'pkg-config' utility. Please install the X.org SDK/development package foryour distribution"

Daje OK, a on pisze

"nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path and will install the NVIDIA X libraries to '/usr/lib'"

Daje OK, a on pisze to samo co za pierwszym raze. Znowu daję Ok a on pisze

"nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path and will install the NVIDIA X driver components to '/usr/lib/xorg/modules'. If X fails to find the NVIDIA X driver module, please correct any 'pkg-config' problems warned about earlier and reinstal the driver"

Daję mu znowu OK i instaluje. Zmienia wpis w xorg.conf i dodaje wpis "nvidia" do etc/modprobe.preload

Po właczeniu systemu pojawja się na moment logo nVidia (domyślam się ze coś jestzainstalowane) i startuje X.

I nie wiem czy jest OK czy jest źle :( Nigdzie nie mam żadnej zakładki nVidii - żadnej informacji.

Instalowałem system juz 5 razy od rana i za każdym razem jest to samo :( MAM DOŚĆ :( BŁAGAM O POMOC!
Z góry STRAASZNIE BAARDZO DZIĘKUJE!

Bees

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-19, 19:14:10 »
2006-11-19 19:05:25 PawelRZ napisał:

> Witam, pierwszy raz.
 
 > Instalowałem system juz 5 razy od rana i za każdym razem jest to samo :( MAM DOŚĆ :( BŁAGAM O
 > POMOC!
 > Z góry STRAASZNIE BAARDZO DZIĘKUJE!
 >

Wydaje sie ze juz masz stery nvidia zainstalowane
wydaj komende w konsoli
glxgears
jak zobaczysz kola zebate to znaczy ze masz zainstalowane poprawnie

Te sterowniki to prawdziwa udreka .... ;(
Pozdrawiam!

PawelRZ

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-19, 19:34:42 »
2006-11-19 19:14:10 Bees napisał:

 > BŁAGAM O
 >  > POMOC!
 >  > Z góry STRAASZNIE BAARDZO DZIĘKUJE!
 >  >
 >
 > Wydaje sie ze juz masz stery nvidia zainstalowane
 > wydaj komende w konsoli
 > glxgears
 > jak zobaczysz kola zebate to znaczy ze masz zainstalowane poprawnie
 >
 > Te sterowniki to prawdziwa udreka .... ;(
 > Pozdrawiam!
 >

Nie wiem czy tak to trzeba zrobić, ale otworzyłem konsole, wpisałem glxgears
i 'bash:glxgears:command not found'

;(
nie działa

kmp

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-19, 19:48:04 »
2006-11-19 19:34:42 PawelRZ napisał:

 > Nie wiem czy tak to trzeba zrobić, ale otworzyłem konsole, wpisałem glxgears
 > i 'bash:glxgears:command not found'
 >
 > ;(
 > nie działa


1. Brak ci pakietu mesa-utils
2. Pojawienie sie loga nVidii i potem uruchomienie kde (czy co tam masz) jest dowodem na poprawna instalacje sterow.


PawelRZ

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-11-19, 19:59:10 »
2006-11-19 19:48:04 kmp napisał:

> 2006-11-19 19:34:42 PawelRZ napisał:
 >
 >  > Nie wiem czy tak to trzeba zrobić, ale otworzyłem konsole, wpisałem glxgears
 >  > i 'bash:glxgears:command not found'
 >  >
 >  > ;(
 >  > nie działa
 >
 >
 > 1. Brak ci pakietu mesa-utils
 > 2. Pojawienie sie loga nVidii i potem uruchomienie kde (czy co tam masz) jest dowodem na
 > poprawna instalacje sterow.
 >
 >

Czyli zainstalować teraz 'mesa' (source itp) i przeinstalować nVidie czy wszystko od nowa ale tą 'mesa'  przed instalacja nvidii?

bluedevil275

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-11-19, 20:04:37 »
2006-11-19 19:05:25 PawelRZ napisał:

> Witam, pierwszy raz.
 > Szukałem w wyszukiwarce, ale nie znalazłem takiegoprzypadku - z instalacją sterowników nvidii.
 > Otóż: Mandriva 2007 Free, siągnąłem najnowsze strwoniki ze strony nVidii, kernel-source jest, w
 > xorg.con jest Device=nv, root-telinit 3, uruchamiam nvidia*.run, zaczyna sie instalacja,
 > akceptuję po kolei, po czym pojawja sie komunikat:
 >
 > "You appear to be using a modular X.org release, but nvidia-instaler was unable to
 > determine the correct X library instalation path with the 'pkg-config' utility. Please install
 > the X.org SDK/development package foryour distribution"
 >
 > Daje OK, a on pisze
 >
 > "nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path and will
 > install the NVIDIA X libraries to '/usr/lib'"
 >
 > Daje OK, a on pisze to samo co za pierwszym raze. Znowu daję Ok a on pisze
 >
 > "nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path and will
 > install the NVIDIA X driver components to '/usr/lib/xorg/modules'. If X fails to find the
 > NVIDIA X driver module, please correct any 'pkg-config' problems warned about earlier and
 > reinstal the driver"
 >
 > Daję mu znowu OK i instaluje. Zmienia wpis w xorg.conf i dodaje wpis "nvidia" do
 > etc/modprobe.preload
 >
 > Po właczeniu systemu pojawja się na moment logo nVidia (domyślam się ze coś jestzainstalowane)
 > i startuje X.
 >
 > I nie wiem czy jest OK czy jest źle :( Nigdzie nie mam żadnej zakładki nVidii - żadnej
 > informacji.
 >
 > Instalowałem system juz 5 razy od rana i za każdym razem jest to samo :( MAM DOŚĆ :( BŁAGAM O
 > POMOC!
 > Z góry STRAASZNIE BAARDZO DZIĘKUJE!
 >

Bees

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-11-19, 20:09:45 »
2006-11-19 19:34:42 PawelRZ napisał:

> 2006-11-19 19:14:10 Bees napisał:
 >
 >  > BŁAGAM O
 >  >  > POMOC!
 >  >  > Z góry STRAASZNIE BAARDZO DZIĘKUJE!
 >  >  >
 >  >
 >  > Wydaje sie ze juz masz stery nvidia zainstalowane
 >  > wydaj komende w konsoli
 >  > glxgears
 >  > jak zobaczysz kola zebate to znaczy ze masz zainstalowane poprawnie
 >  >
 >  > Te sterowniki to prawdziwa udreka .... ;(
 >  > Pozdrawiam!
 >  >
 >
 > Nie wiem czy tak to trzeba zrobić, ale otworzyłem konsole, wpisałem glxgears
 > i 'bash:glxgears:command not found'
 >
 > ;(
 > nie działa
Proponuje jednak przekonac sie czy akceleracja dziala , ja musialem jeszcze zahaszowac w xorg.conf w sekcji
Section "Extentions"
# option "Composite"
mimo ze KDE starowalo, pojawialo sie logo nvidii ,  to i tak nie bylo akceleracji sprzetowej.
Nvidia X serwer settings w zakladce openGl/glx configuration czy jest "direct rendering yes"
Pozdrawiam!


bluedevil275

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-11-19, 20:12:38 »
2006-11-19 19:05:25 PawelRZ napisał:

> Witam, pierwszy raz.
 > Szukałem w wyszukiwarce, ale nie znalazłem takiegoprzypadku - z instalacją sterowników nvidii.
 > Otóż: Mandriva 2007 Free, siągnąłem najnowsze strwoniki ze strony nVidii, kernel-source jest, w
 > xorg.con jest Device=nv, root-telinit 3, uruchamiam nvidia*.run, zaczyna sie instalacja,
 > akceptuję po kolei, po czym pojawja sie komunikat:
 >
 > "You appear to be using a modular X.org release, but nvidia-instaler was unable to
 > determine the correct X library instalation path with the 'pkg-config' utility. Please install
 > the X.org SDK/development package foryour distribution"
 >
 > Daje OK, a on pisze
 >
 > "nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path and will
 > install the NVIDIA X libraries to '/usr/lib'"
 >
 > Daje OK, a on pisze to samo co za pierwszym raze. Znowu daję Ok a on pisze
 >
 > "nvidia-instaler was unable to determine the correct X library instalation path and will
 > install the NVIDIA X driver components to '/usr/lib/xorg/modules'. If X fails to find the
 > NVIDIA X driver module, please correct any 'pkg-config' problems warned about earlier and
 > reinstal the driver"
 >
 > Daję mu znowu OK i instaluje. Zmienia wpis w xorg.conf i dodaje wpis "nvidia" do
 > etc/modprobe.preload
 >
 > Po właczeniu systemu pojawja się na moment logo nVidia (domyślam się ze coś jestzainstalowane)
 > i startuje X.
 >
 > I nie wiem czy jest OK czy jest źle :( Nigdzie nie mam żadnej zakładki nVidii - żadnej
 > informacji.
 >
 > Instalowałem system juz 5 razy od rana i za każdym razem jest to samo :( MAM DOŚĆ :( BŁAGAM O
 > POMOC!
 > Z góry STRAASZNIE BAARDZO DZIĘKUJE!
 >
Zrob tak (u mnie zadzialalo): jako root wyedytuj troche inittab.np. nano /etc/inittab. poszukaj tam linijki z wpisem id :5 initdefault (nie pamietam dokladnie gdzie byl ten dwukropek) ale 5 zmien na 3 i zapisz modyfikacje (Ctrl+O oraz potwierdzenie nazwy pliku), nastepnie wyjdz z nano (Strg-X) i rob restart. wystartuje ci tylko sama bash (bez x-ow). logujesz sie jako root, wchodzisz do folderu ze sterami NVidii i wystukujesz (przy pomocy tabulatora) ./NVIDIA..... powinno sie wtedy bez problemow zainstalowac. natsepnie zmieniasz w inittab z trojki na piatke, restart i juz masz twoje stery... W taki sposob instalowaly mi sie stery NVidia na mandrivie2006, fedorzeFC i obecnie na SuSe10.1. Niestety nie mialem jeszcze doswiadczen z madriva2007... ale Linux jest Linux.

Bees

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-11-19, 20:21:09 »
2006-11-19 19:59:10 PawelRZ napisał:

> 2006-11-19 19:48:04 kmp napisał:
 >
 > > 2006-11-19 19:34:42 PawelRZ napisał:
 >  >
 >  >  > Nie wiem czy tak to trzeba zrobić, ale otworzyłem konsole, wpisałem glxgears
 >  >  > i 'bash:glxgears:command not found'
 >  >  >
 >  >  > ;(
 >  >  > nie działa
 >  >
 >  >
 >  > 1. Brak ci pakietu mesa-utils
 >  > 2. Pojawienie sie loga nVidii i potem uruchomienie kde (czy co tam masz) jest dowodem na
 >  > poprawna instalacje sterow.
 >  >
 >  >
 >
 > Czyli zainstalować teraz 'mesa' (source itp) i przeinstalować nVidie czy wszystko od nowa ale
 > tą 'mesa'  przed instalacja nvidii?

Ja bym nic nie odintalowywal , tylko sprawdzil i dopiescil jesli zachodzi taka potrzeba, jesli masz skonfigurowane urmi to wydaj
urpmi mesa-utils
lub urpmi glxgear i zaakceptuj zaleznosci.
Pozdrawiam!


PawelRZ

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-11-19, 20:42:48 »
bluedevil275 napisał:
 
 > Zrob tak (u mnie zadzialalo): jako root wyedytuj troche inittab.np. nano /etc/inittab. poszukaj
 > tam linijki z wpisem id :5 initdefault (nie pamietam dokladnie gdzie byl ten dwukropek) ale 5
 > zmien na 3 i zapisz modyfikacje (Ctrl+O oraz potwierdzenie nazwy pliku), nastepnie wyjdz z nano
 > (Strg-X) i rob restart. wystartuje ci tylko sama bash (bez x-ow). logujesz sie jako root,
 > wchodzisz do folderu ze sterami NVidii i wystukujesz (przy pomocy tabulatora) ./NVIDIA.....
 > powinno sie wtedy bez problemow zainstalowac. natsepnie zmieniasz w inittab z trojki na piatke,
 > restart i juz masz twoje stery... W taki sposob instalowaly mi sie stery NVidia na
 > mandrivie2006, fedorzeFC i obecnie na SuSe10.1. Niestety nie mialem jeszcze doswiadczen z
 > madriva2007... ale Linux jest Linux.

Przeszukałem w 'mc' cały dysk / i nie znalazłem zadnero 'nano'.
i w katalogu /etc nie mam podkatalogu "inittab" jest coś podobnego ale tam nie mam 'nano'

Bees napisał:
>Proponuje jednak przekonac sie czy akceleracja dziala , ja musialem jeszcze zahaszowac w xorg.conf w sekcji
>Section "Extentions"
># option "Composite"
>mimo ze KDE starowalo, pojawialo sie logo nvidii , to i tak nie bylo akceleracji sprzetowej.
>Nvidia X serwer settings w zakladce openGl/glx configuration czy jest "direct rendering yes"

zahaszowałem, ale nic się nie zmieniło ;(
a poza tym nie mam właśnie NvidiaX serwer nie mówiąc już o jakis załadkach wewnątrz - i to mnie martwi
W centrum sterowania mam zakładke Sprzęt i tam Konfiguracja serwera graficznego ale to chyba nie to (to było od początku ai tam nie ma zakładek)


kmp

  • Gość
Znowu nVidia - niestety jestem "zielony"
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-11-19, 21:21:33 »
2006-11-19 20:42:48 PawelRZ napisał:

 > zahaszowałem, ale nic się nie zmieniło ;(
 > a poza tym nie mam właśnie NvidiaX serwer nie mówiąc już o jakis załadkach wewnątrz - i to mnie
 > martwi
 > W centrum sterowania mam zakładke Sprzęt i tam Konfiguracja serwera graficznego ale to chyba
 > nie to (to było od początku ai tam nie ma zakładek)
 >
 >

Dlaczego ciągle sobie życie utrudniasz ?
- co zahaszować, a co nie jest napisane w readme do sterów nVidii
- opcja Composite to opcja dodatkowa i nieobowiązkowa, chyba, że chcesz korzystać np z przezroczystości w kde, compiza/beryla ...
- zainstaluj mesa-utils - to również pakiet nieobowiązkowy, po instalacji sprawdź komendą glxgears "wydajność" akceleracji
Dodatkowych informacji dostarczy:
glxinfo
glxinfo | grep OpenGL
glxinfo | grep direct
glxinfo | grep GLX
glxinfo | grep glx

itd...
...