Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Linux dla domowników - Mandriva?  (Przeczytany 3653 razy)

miraculix

  • Gość
Linux dla domowników - Mandriva?
« dnia: 2006-11-13, 03:06:03 »
Witam całą "brać". Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupna prezentu pod choinkę dla niereformowalnego frienda w postaci "świeżego" Linuxa in Box. Ponieważ cała nasza paczka po dziś dzień korzysta z dóbr MS pozwoliłem sobie zasięgnąć opinii w necie. Przeszukałem multum stron odnośnie tego OS'a gdzie zapoznałem się z wieloma opiniami userów. Finalnie polecono mi Mandrivę argumentując wybór ogólną "prostotą" i przystępnością dla "newbie". Zacząłem więc przeszukiwać sieć pod kątem tego distro. Natrafiłem na stronę http://mandriva.pl/ gdzie przekierowano mnie do sklepu. Pod adresem http://mandrivastore.pl/?show=pwp_pro_2007 znaleźć można bardzo ciekawe info: "Łatwa instalacja i konfiguracja z wykorzystaniem graficznych instalatorów RPM Drake 2". Jak mam to rozumieć? Koniec z konsolą? Technologia pozwala na instalację pakietów na zasadzie "dwukliku"? Pragnę nadmienić, iż całkiem niedawno się usamodzielnił i udostępnia komputer również domownikom - dlatego wybór padł na komercyjną Mandrivę zaopatrzoną w program Cedega, Cross Over Office oraz Inter Video Lin DVD. Wiem, że szukał zamiennika którego obsługa będzie równie prosta. Nie zniechęci i pozwoli na pracę zaraz po postawieniu - np. automatyczne wykrycie i instalacja GeForce FX 5200. Bez szukania pakietów i kompilowania. I, o zgrozo, czy odpalenie sieci radiowej* przysporzyć może wielu problemów? (Nie wiem, czy manuale zamieszczone na linux.pl można odnieść do tego konkretnego przypadku) Słyszałem, że można wrzucić driver spod Windows (używamy tych samych kart) ale... Jeżeli ktoś z Was jest w stanie udzielić odpowiedzi na powyższe pytania proszę o pomoc. Pozdrawiam.

* Wireless LAN PCI Adapter IEEE 802.11g marki EDIMAX

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Linux dla domowników - Mandriva?
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-13, 04:40:52 »
2006-11-13 03:06:03 miraculix napisał:

> Witam całą "brać". Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupna prezentu pod choinkę
 > dla niereformowalnego frienda w postaci "świeżego" Linuxa in Box. Ponieważ cała nasza
 > paczka po dziś dzień korzysta z dóbr MS pozwoliłem sobie zasięgnąć opinii w necie. Przeszukałem
 > multum stron odnośnie tego OS'a gdzie zapoznałem się z wieloma opiniami userów. Finalnie
 > polecono mi Mandrivę argumentując wybór ogólną "prostotą" i przystępnością dla
 > "newbie". Zacząłem więc przeszukiwać sieć pod kątem tego distro. Natrafiłem na stronę
 > http://mandriva.pl/ gdzie przekierowano mnie do sklepu. Pod adresem
 > http://mandrivastore.pl/?show=pwp_pro_2007 znaleźć można bardzo ciekawe info: "Łatwa
 > instalacja i konfiguracja z wykorzystaniem graficznych instalatorów RPM Drake 2". Jak mam
 > to rozumieć? Koniec z konsolą? Technologia pozwala na instalację pakietów na zasadzie
 > "dwukliku"? Pragnę nadmienić, iż całkiem niedawno się usamodzielnił i udostępnia
 > komputer również domownikom - dlatego wybór padł na komercyjną Mandrivę zaopatrzoną w program
 > Cedega, Cross Over Office oraz Inter Video Lin DVD. Wiem, że szukał zamiennika którego obsługa
 > będzie równie prosta. Nie zniechęci i pozwoli na pracę zaraz po postawieniu - np. automatyczne
 > wykrycie i instalacja GeForce FX 5200. Bez szukania pakietów i kompilowania. I, o zgrozo, czy
 > odpalenie sieci radiowej* przysporzyć może wielu problemów? (Nie wiem, czy manuale zamieszczone
 > na linux.pl można odnieść do tego konkretnego przypadku) Słyszałem, że można wrzucić driver spod
 > Windows (używamy tych samych kart) ale... Jeżeli ktoś z Was jest w stanie udzielić odpowiedzi na
 > powyższe pytania proszę o pomoc. Pozdrawiam.
 >
 > * Wireless LAN PCI Adapter IEEE 802.11g marki EDIMAX


Nie :D To wcale nie oznacza końca konsoli :) Oznacza tylko że jest łatwiejsza droga do instalacji pakietów dla noobów i idiotów oraz kilku innych :) co wcale nie zabrania uczyć się poprawnej obsługi linuksa :) O ile sam mam Mandrivę to jakichś problemów z wifi (nawet marki EDIMAX) nie mam. Driver powinien być już w systemie. Instalacja sterów binarnych nvidii - piszesz że załatwiasz komercyjną - problemu być nie powinno. Konfigurację sieci też możesz "wyklikać" co jednak odbiera przyjemności całej zabawie... Tak, manuale zamieszczone na linux.pl są zazwyczaj tak przygotowywane, aby być uniwersalne i możesz je odnieść do swojego przypadku (chociaż pewnie nie wszystkie całościowo)..