Nowe posty

Autor Wątek: sieć win2k-debian3.1 przez rs232  (Przeczytany 3816 razy)

Crasher

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« dnia: 2006-07-14, 15:19:58 »
Witam!

Jestem poczatkujacym uzytkownikiem linuxa, ale chcialbym sprobowac swoich sil z gentoo. Zawsze sie zastanawialem jak odpowiednio podzielic w linuxie partycje. W windowsie tworze sobie dyski c,d,e itd. Ile ich stworzyc w linuxie, zeby wszystki bylo jak najlepiej ulozone. Jakie rozmiary partycji dla tego linuxa proponujecie ?

Pozdrawiam

polluted

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-07-14, 16:28:34 »
Odnosnie podzialu partycji i przydzielania im odpowiedniego systemu plikow oraz miejsca wszystko masz w oficjalnym podreczniku gentoo. Radzil bym Ci jeszcze poczytac o partycjach i ich funkcjach w windows partycja nie odgrywa zadnej znaczacej roli w przeciwienstwie do linux (chcoby swap ktory jest odzielna partycja a w win jej odpowiednikem jest plik wymiany ?) Rozwazyl bym tez odzielna partycje na katalog domowy /home (napewno sie przyda). Jezeli bedziesz uwazal to za sluszne podzielisz sobie dysk w jeszcze inny sposob po uprzednim przyczytaniu podrecznika. Minimalny podzial powinien wygladac tak ( w zaleznosci od ilosci wolnego miejsca)
partycja_1 /    (partycja systemowa)
partycja_2 /home (katalogi domowe)  
partycja_3 swap (cos w rodzaju dodatkowego ramu, przydaje sie podczas kompilacji (a  ty przeciez uzywasz gentoo ;)

Dobrze by bylo gdybys napisal ile miejsca chcesz przeznaczyc na gentoo. Pamietaj ze kompilacja potrafi zajac nie tylko czas ale i miejsce na dysku (np kde czy openoffice) ! Pozdrawiam polluted

spideros1

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-07-14, 17:15:24 »
Ja pod linuxem i windowsem używam tylko po 1 partycji ]:) IMO taka zabawa w robienie 20 partycji na /, /boot, /var, /home, /usr i inne to tylko strata miejsca na dysku, ponieważ możesz mieć zajęte np. 99% /usr a w /var jest wolne 10GB i nie idzie użyć w normalny sposób tego miejsca dla plików na /usr. Jako system plików używam przeważnie xfs.

polluted

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-07-14, 17:43:42 »
Dlatego podalem tylko minimalny podzial. Ja kiedys korzystalem z jednej partycji i na dobre mi to nie wyszlo :) Oczywiscie nie mowie tu o setkach partycji bo to zeczywiscie mija sie z celem ale jako ,ze kandydat na nowego linuxusera chce uzywac gentoo z czasem moze mu przejsc ochota na reczne kompilowanie wszystkiego i zechce zmienic system. Majac jedna partycje musial by bawic sie w tworzenie kopi zapasowej /home (no chyba ze chce stracic wszystkie swoje ustawienia itp) i z powrotem ja przywracac a tak sformatuje sobie tylko /  zainstaluje nowy sys i bedzie znow smigal. Nie korzystam takze z jednej duzej partycji chocby dlatego ze jej sprawdzanie przy starcie zajmuje od groma czasu a tak 300MB sprawdza sie momentalnie a pomysl ile zajmie czasu sprawdzanie 20GB partycji :) Zreszta istnieja rozne systemy plikow do roznego zastosowania. Akurat tez korzystam z XFS  glownie tam gdzie przechowuje multimedia. Co do sytuacji w ktorej zabraknie miejsca: Trzeba dobrze podzielic a napewno nie zabraknie :)

spideros1

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-07-14, 23:13:39 »
No właśnie wychodzi, że wszystko jest w zależności od potrzeb i przyzwyczajeń. Ustawień z /home nie backupuję, bo cała konfiguracja mi zajmuje max 15 minut (panel KDE, zarządzanie energią dla laptopa i kilka innych programów). Backupy nagrywam i tak co tydzień albo przed reinstalką to dla mnie nie ma sensu bawić się w robienie osobnych partycji.




polluted

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-07-14, 23:36:39 »
Dobrze by bylo gdyby autor tego watku sie wypowiedzial czy chce robic backupy czy woli zostawic sobie ustawienia \\"na pozniej\\". Autor napisal ze jest poczatkujacy wiec uwazam ze nie bedzie chcial wraz z kazda reinstalka systemu robic backupy i nagrywac je na plyte/usb_dysk/cos_innego a potem znow przywracac. Czy nie wygodniej miec odzielna partycje i nic nie ruszac na niej?

Crasher

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-07-19, 08:26:29 »
Na linuxa planuje przeznaczyc jakies 20 GB.
Zalozmy, ze bede tworzyl 3 partycje, tak jak polecales na poczatku. To, ze musi byc swap to wiem. Czyli oprocz niego jedna na system, druga na /home. Czy ta partycje na /home musze jakos ustawic jako home podczas instalacji czy to juz po instalacji trzeba zrobic ? Ile powinno byc miejsca na sam system. Oczywiscie w gre wchodza KDE, OpenOffice i pewnie jeszcze jakies inne programy.
Przy okazji zapytam jeszcze o jedno. Proces kompilacji i instalacji gentoo jest dosc dlugi. Czy moge go, w ktoryms momencie przerwac i pozniej do niego bez problemu wrcic ?

Pozdrawiam, dzieki za pomoc.

chmooreck

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-07-19, 12:09:26 »
ja na / mam 10 GB i wystarcza... na 6 tez sie zmiescisz, tylko bedziesz musial czesciej usuwac posciagane zrodla... ( /usr/portage/distfiles )

Lorenzo

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-07-19, 12:39:19 »
Na / wystarczy spokojnie 3GB (chyba że instalujesz 30 środowisk graficznych/menadżerów okien lub 15 pakietów biurowych, przeglądarek netu czy programów pocztowych), ale na portage trzeba by zrobić osobną kilku (a może nasto) gigową partycję. A reszta na /home.

Crasher

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-07-19, 13:03:48 »
Czyli na portage jeszcze osobna partycje ?
To moze ktos mi konkretnie rozpisac te 20 GB, jak to za malo to moge zawsze kilka dorzucic..

Pozdrawiam

Crasher

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-07-31, 08:33:20 »
Naprawde nikt nie jest w stanie mi pomoc ?

Pozdrawiam

chmooreck

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-07-31, 10:19:23 »
2006-07-31 08:33:20 Crasher napisał:

> Naprawde nikt nie jest w stanie mi pomoc ?

a o so chozi ?
Na prawde nie czytasz odpowiedzi ?

Proponowany podzial juz znasz.. reszta odpowiedzi jest w handbooku gentoo...

ajamro

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-07-14, 12:07:00 »
Witam

Niedawno wpadl mi w rece stary laptop, na ktorym odrazu zainstalowalem linuksa. Na komputerze stacjonarnym chodzi windows 2000. Chcialbym polaczyc te dwa komputery poprzez port rs232. jako ze w obu nie ma karty sieciowej, najtaniej wyjdzie przez wyzej wymieniony port. I tu pojawiaja sie moje pytanie:

Jak skonfigurowac linuksa, zeby mogl sie laczyc przez taka siec z internetem?

gregus

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-07-15, 07:50:33 »

ajamro

  • Gość
sieć win2k-debian3.1 przez rs232
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-07-15, 09:39:20 »
2006-07-15 07:50:33 gregus napisał:

> Tu masz ładny opis
 > http://warszawa.linux.org.pl/linux2win.html
 >

dziękuję ci gregus. Dokładnie o to mi chodziło.