Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP  (Przeczytany 1752 razy)

gelon

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« dnia: 2006-04-10, 13:29:24 »
jestem szczęśliwym użytkownikiem mandrivy od jakiegoś czasu, dziś kupiłem sobie debiana gnu/linux sarge (nie mogłem się powstrzymać...:)) windy używam już tylko do bluetooth, bo w mandrivie coś nie moge sie połączyć z nokii 6230i, i przyszło mi do głowy żeby wywalić winde totalnie i zainstalować tam debianka, czy to pomysł szalony czy nie? debian czy mandriva? mandriva funkcjonuje mi nieźle, czy jest w ogóle jakiś sens bawić się debianem?
tyle:) może komuś coś do głowy przyjdzie

valarian

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-09, 21:06:44 »
Witam,

Chcialbym zainstalowac na jednym HDD 3 systemy operacyjne: Windows XP Professional, Ubuntu i SuSE 10.0. I teraz nie wiem, w jakiej kolejnosci to zrobic i jak tego dokonac. Mam komputera bez stacji dyskietek, wiec rozne takie operacje odpadaja. Zapewne na poczatku trzeba bedzie zainstalowac Winde, ale co potem? Jak skonfigurowac GRUB'a lub LILO, zeby moc wybrac jeden z 3 systemow?
Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam...

PawelA

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-10, 18:57:39 »
2006-04-09 21:06:44 valarian napisał:

> Witam,
 >
 > Chcialbym zainstalowac na jednym HDD 3 systemy operacyjne: Windows XP Professional, Ubuntu i
 > SuSE 10.0. I teraz nie wiem, w jakiej kolejnosci to zrobic i jak tego dokonac. Mam komputera
 > bez stacji dyskietek, wiec rozne takie operacje odpadaja. Zapewne na poczatku trzeba bedzie
 > zainstalowac Winde, ale co potem? Jak skonfigurowac GRUB'a lub LILO, zeby moc wybrac jeden z 3
 > systemow?
 > Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam...
Elou.
Jak napisales najpierw winde, pozniej obojetnie w zasadzie, oba maja graficzne instalatory i jest tam mozliwosc wstepnej konfiguracji bootloadera.
Ja osobiscie zakonczylbym temat Suslem, latwiej jest konfigurowalny, ale jest to tylko kwestia gustu.
!Peace.

czrs1056

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-07-18, 13:19:12 »
2006-04-10 18:57:39 PawelA napisał:

> 2006-04-09 21:06:44 valarian napisał:
 >
 > > Witam,
 >  >
 >  > Chcialbym zainstalowac na jednym HDD 3 systemy operacyjne: Windows XP Professional,
 > Ubuntu i
 >  > SuSE 10.0. I teraz nie wiem, w jakiej kolejnosci to zrobic i jak tego dokonac. Mam
 > komputera
 >  > bez stacji dyskietek, wiec rozne takie operacje odpadaja. Zapewne na poczatku trzeba
 > bedzie
 >  > zainstalowac Winde, ale co potem? Jak skonfigurowac GRUB'a lub LILO, zeby moc wybrac
 > jeden z 3
 >  > systemow?
 >  > Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam...
 > Elou.
 > Jak napisales najpierw winde, pozniej obojetnie w zasadzie, oba maja graficzne instalatory i
 > jest tam mozliwosc wstepnej konfiguracji bootloadera.
 > Ja osobiscie zakonczylbym temat Suslem, latwiej jest konfigurowalny, ale jest to tylko kwestia
 > gustu.
 > !Peace.
Ja ostrzegam nie instalować kilku systemów razem już mi 2 kompy sie zwiesiły po reinstalce Win XP wkladam płytę XP start z CD i klops nie mogę zainstalować XP.Instalator uruchamia się a potem czrny ekran.Suse 10.0 się instaluje ale po restarcie i botowaniu z twardego dysku GRUBas karze czekać 2 tygodnie i nic się nie dzieje .Brak menu wyboru systemu . Mam 2 dyski zablokowane ale jak podłączam pod inny komp to widzi wszystkie dane z WIN XP i mogę je skopiować na inny dysk bez problemu.Problem w tym że nie mogę na tych dyskach zamontować żadnego systemu,lub tych 2 XP i SuSe(Ł)10.0.W googlach nie mogę nić znaleźć na ten temat.Nie mogę nawet odpalić fdisc z Win98.podejżewam ze botloader zostal uszkodzony.Tylko czy można przez inny HDD to naprawić.1 dysk HITACHI 160GB IDE a 2 SATA SEAGATE 160GB. proszę o porady. jak pozbyć się Gruba-sa i wegrać winxp.Aż mi ciarki chodzą po plecach jak mi laptop Fujitsu zablokuje,to wtedy będę miał zakwas.Ale na nim mogłem zainstalować winXP z SuSe10.0 bezpieczny linux.normalny się nie dał. wskazówki proszę na czrs1056@interia.pl

opioom

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-07-18, 15:37:01 »
Jedna z zasad pod http://rtfm.killfile.pl mówi: "nie podawaj adresu email do rozwiązania problemu".
A druga rzecz dotyczy twojej wypowiedzi. Takie demonizowanie na instalację kilku systemów jest trochę przebarwione. Kwestia jak podejdziesz do instalacji i co będziesz instalował jako pierwsze ma zasadnicze znaczenie. To co się u ciebie dzieje nie jest winą linuxa ani tego że są więcej niż 2 systemy. Postawiłem kiedyś u siebie 3 systemy, win$hit, ubuntu i suse. Każdy z nich ma inny bootloader. I nie było żadnych problemów. Dyski się nawzajem widziały, wszystko chodziło bez problemów. Więc pozwolę się nie zgodzić z twoją teorią iż instalowanie więcej niż 1 systemu uszkadza dyski (w twoim przypadku już 2 dyski). Z całą pewnoscią nie jest to prawda!

BTW. Jak chcesz instalować win$hit to chyba tutaj nie znajdziesz pomocy.
My powiemy ci jak się $hitu pozbyć.

Pzdr.

opioom

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-07-18, 20:07:07 »
> mogę nawet odpalić fdisc z Win98.podejżewam ze botloader zostal

Swoją drogą podejrzewam pisze się przez "rz"

 > linux.normalny się nie dał. wskazówki proszę na czrs1056@interia.pl

co to jest linux normalny???

czrs1056

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-07-20, 12:46:33 »
2006-07-18 20:07:07 opioom napisał:

>  > mogę nawet odpalić fdisc z Win98.podejżewam ze botloader zostal
 >
 > Swoją drogą podejrzewam pisze się przez "rz"
 >
 >  > linux.normalny się nie dał. wskazówki proszę na czrs1056@interia.pl
 >
 > co to jest linux normalny???
LInuks normalny to masz w nenu wyboru SuSe10, instalacja linux(dla mnie normalny) i linux bezpieczny.Ten drugi dał mi się tylko zainstalować na laptopie.I nie mogę kodeków zainstalować po prostu ma takie ograniczenia ze względów bezpieczeństwa że nic nie możesz wegrać normalnie(czyli nienormalny) może ci to już przybliżyło .Jestem dyslektykiem i nie zwracam uwagi na błedy.To mi nie przeszkadza oddychać i jeść chleb aby żyć.Ciekaw jastem jak długo korzystasz z tych systemów. Ja od stycznia ale jak mi w 2 kompach ten sam numer wypalił i nie mogę żadnego systemu zainstalować bo MBR schaczone i dyski mogą służyć jako kieszenie.To oznacza że GRUB-as się zwali i brak menu wyboru i co dalej??OD shitów mam wyzywać??NIE. Przy reinstalce Win XP schaczył GRUB-asa a więc wgrałem od nowa suse 10 i 1 CD poszło ok.Restart i Grub-as każe czekać 2 tygodnie i nic. I teraz na 2 kompach  nie mogę żadnego systemu zainstalować .Jak chcecie to podpowiecie a jak nie to wasza decyzja.Do niczego was nie zmuszam .Jest to wszystko dobrowolna pomoc w kłopotach jakie cię spotykają w użytkowaniu 2 systemów.Ale dopiero się uczę kożystać z 2 systemów i powoli uciekam od winXP.Muszę tylko wszystko skompletować na SiuSiaka i czasem WinXP jest potrzebny.Nawet nie wiem gdzie jaki błąd zrobiłem?Sory jak kogoś uraziłem ale ja się byle czym nie podniecam.

opioom

  • Gość
Instalacja Ubuntu, SuSE i WinXP
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-07-20, 14:16:05 »
Na twoim miejscu przetestowałbym 2 opcje. W końcu i tak nic nie możesz odpalić więc co za strata.
1. Przeformatuj cały dysk od a do z. Nie wiem wyciąg go i idź do jakiegoś kumpla, podepnij do tasiemki i zrób mu eleganci format. Będzie czysty i gładki jak pupa niemowlaka.
2. Odpal z płyty jakiegoś live cd linuxa. W sieci masz tego pełno. Nie musi być 700 Megowy, ściągnij DamnSmall Linux, i z sesji live sformatuj sobie ten dysk. Chociaz nie wiem jak to zadziała bo nigdy tego nie robilem.

Tak czy inaczej będziesz chyba musial sformatować jakoś tego twardziela.

Opcja 3 to uruchomienie z płyty instalatora windy i wybranie opcji Napraw, przejście do konsoli windzianej i wstukanie fixmbr. Instalator powinien przywrócić ci windziany boot sector.
 I jak chcesz mieć więcej niż 1 system to zawsze jako pierwszy instaluj shit wielkiego bila, bo on nie zna niczego innego poza sobą. A dopiero później wrzuć linuxa.

Ps. Nie wiem czy pomogłem ale są tu mądrzejszego głowy i pewnie jakbyś podał bardziej szczegółowe informacje to ktoś umiałby ci lepiej pomóc.

Pzdr.

BTW. To że tobie nie przeszkadzają twoje błędy to nie znaczy że innym też nie. Polecam zajrzeć na http://rtfm.killfile.pl/#poprawnie a zrozumiesz dlaczego się czepiam tego.