Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Laptop ASUS, WiFi.  (Przeczytany 5661 razy)

TheUsh

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« dnia: 2006-04-12, 19:46:36 »
Ehhh... Dzis po probie zrozumienia i uruchomienia DNS\\'a postanowilem odpoczac, wylaczylem wiec komputer i poszedlem z pieskiem na spacer. W pelni szczesliwy i dotleniony wracam do domku wlaczam komputer, ktory wita mnie niezbyt przyjemnym komunikatem:
FATAL: Error inserting snd_via82xx (/lib/modules/2.6.13.4-grsec/kernel/sound/pci/snd-via82xx.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)

No to odpalam dmesg i szukam wpisow o tym module. Znalazlem to:
snd_via82xx: Unknown parameter `\\'
snd_via82xx: Unknown parameter `\\'
snd_via82xx: Unknown parameter `\\'

KDE tez mowi, ze mu cos niepasuje:
Sound server informational message:
Error while initializing the sound driver:
device /dev/dsp can\\'t be opened (No such file or directory)
The sound server will continue, using the null output device.

Hmmmm... Pomyslalem, ze moze to przy starcie systemu komenda uruchamiajaca ten modul jest \\"uszkodzona\\" (czytaj: jakims cudem dopisal sie tam jakis dziwny parametr), wiec postanowilem zaladowac modul recznie:
[root@komp1 dev]# /sbin/modprobe snd_via82xx
FATAL: Error inserting snd_via82xx (/lib/modules/2.6.13.4-grsec/kernel/sound/pci/snd-via82xx.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)

Pomyslalem jeszcze, ze zmiana nazwy domeny (ktora to wykonalem przed awaria) z localdomain na inna miala cos z tym wspolnego, ale powrot do wczesniejszej nazwy tez nic nie dal w sprawie zaniku dzwieku :(

Wie ktos moze co jest grane? :(

Pozdrawiam

-------------------------------------------------------------------------------------------
Distro: Fedora Core 4 || Karta dzwiekowa: zintegrowana AC97

TheUsh

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-12, 20:33:32 »
Zmiana kernela na starszy rozwiazala problem... Czeka mnie chyba kompilacja jakiegos nowszego jajka :/

adkrz

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-12, 18:15:20 »
Mam potrzebę uruchomienia WiFi na laptopie Asus A6B00L. Wbudowana karta sieci bezprzewodowej nie jest wykrywana pod Linuxem (Debian). Notabene Windows też jej automatycznie nie wykrywa. Producent dostarcza sterów tylko pod jedyny słuszny system. Jednak ani przed ani po instalacji na windzie nie ma w nich żadnego pliku INF - nie moge ich użyć w ndiswrapperze. Na stronie ASUS-a również wiele nie znajduję. Sterowniki od podobnych urządzeń nie działają. Proszę o radę.

szogunek

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-18, 00:33:09 »
2006-04-12 18:15:20 adkrz napisał:

> Mam potrzebę uruchomienia WiFi na laptopie Asus A6B00L. Wbudowana karta sieci bezprzewodowej nie
 > jest wykrywana pod Linuxem (Debian). Notabene Windows też jej automatycznie nie wykrywa.
 > Producent dostarcza sterów tylko pod jedyny słuszny system. Jednak ani przed ani po instalacji
 > na windzie nie ma w nich żadnego pliku INF - nie moge ich użyć w ndiswrapperze. Na stronie
 > ASUS-a również wiele nie znajduję. Sterowniki od podobnych urządzeń nie działają. Proszę o
 > radę.
a moze chociaz bys napisal jaka to karta radiowa na jakim ukladzie jak wiesz lub jezeli nie wiesz to na zajrzyj na rtfm.killfile.pl

Maciek_Rutecki

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-18, 13:28:54 »
2006-04-18 00:33:09 szogunek napisał:

> 2006-04-12 18:15:20 adkrz napisał:
 >
 > > Mam potrzebę uruchomienia WiFi na laptopie Asus A6B00L. Wbudowana karta sieci
 > bezprzewodowej nie
 >  > jest wykrywana pod Linuxem (Debian). Notabene Windows też jej automatycznie nie wykrywa.
 >  > Producent dostarcza sterów tylko pod jedyny słuszny system. Jednak ani przed ani po
 > instalacji
 >  > na windzie nie ma w nich żadnego pliku INF - nie moge ich użyć w ndiswrapperze. Na
 > stronie
 >  > ASUS-a również wiele nie znajduję. Sterowniki od podobnych urządzeń nie działają. Proszę
 > o
 >  > radę.
 > a moze chociaz bys napisal jaka to karta radiowa na jakim ukladzie jak wiesz lub jezeli nie
 > wiesz to na zajrzyj na rtfm.killfile.pl

To chyba jest ipw2200:

http://ipw2200.sourceforge.net/

ale niech właściciel wyjawi nam tą tajemnicę...

--
Maciek

adkrz

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-18, 19:22:33 »
Hmmm. Przejrzałem instrukcję, kartę gwarancyjną, dane techniczne i ni słowa o producencie, chipsecie ani o podobnych sprawach. Na oficjalnej stronie ASUS-a nie ma nawet wzmianki konkretnie o tm modelu, jest tylko A6L. W windowym menedżerze urządzeń jest tylko "Karta bezpierwodowa 802.11g" czy jakoś tak, w każdym razie żadnych konkretow.

kmp

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-18, 20:31:55 »
2006-04-18 19:22:33 adkrz napisał:

> Hmmm. Przejrzałem instrukcję, kartę gwarancyjną, dane techniczne i ni słowa o producencie,
 > chipsecie ani o podobnych sprawach. Na oficjalnej stronie ASUS-a nie ma nawet wzmianki
 > konkretnie o tm modelu, jest tylko A6L. W windowym menedżerze urządzeń jest tylko "Karta
 > bezpierwodowa 802.11g" czy jakoś tak, w każdym razie żadnych konkretow.


Najpewniej jesli ktos bystry otworzy odpowiednia klapke od spodu laptopa i zerknie na wetkniety modul wifi...

adkrz

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-18, 21:04:11 »
To może po gwarancji, bo nie chcę jej stracić...

Maciek_Rutecki

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-18, 21:17:16 »
2006-04-18 21:04:11 adkrz napisał:

> To może po gwarancji, bo nie chcę jej stracić...

lspci -vvv i znajdź wpis  odnośnie Twojej karty. Wróżek tu nie ma, albo czekaj aż Ci się gwarancja skończy...

--
Maciek

adkrz

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-04-19, 20:27:39 »
Póki co właściciel pojechał zabierając laptop ze sobą, jak wróci i coś ustalę to się odezwę. Dzięki za pomoc.

adkrz

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-04-24, 18:18:28 »
No to po ptokach - właściciel wywalił linuxa. Ale na wypadek jakby ktoś miał podobny problem włączyłem livecd i sprawdziłem lspci - oto rezultat:
0000:01:04.0 Network controller: Broadcom Corporation: Unknown device 4318 (rev 02)
Strona producenta: www.broadcom.com

Jeszcze raz dzieki za fatygę.

kmp

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-04-24, 21:37:08 »
2006-04-24 18:18:28 adkrz napisał:

> No to po ptokach - właściciel wywalił linuxa. Ale na wypadek jakby ktoś miał podobny problem
 > włączyłem livecd i sprawdziłem lspci - oto rezultat:
 > 0000:01:04.0 Network controller: Broadcom Corporation: Unknown device 4318 (rev 02)
 > Strona producenta: www.broadcom.com
 >
 > Jeszcze raz dzieki za fatygę.


No to po ptokach... a tak na przyszlosc, to z Broadcom 4318 nie ma wiekszych problemow w linuxie.

adkrz

  • Gość
Laptop ASUS, WiFi.
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-06-30, 16:47:51 »
No to wracamy do tematu.

Na tym samym sprzęcie zainstalowałem Kubuntu 6.06. System ma w standardzie driver bcm43xx, ale bez mikrokodu. Ściągnąłem bcm43xx-fwcutter i wyciąłem mikrokod ze sterownika windows, wgrałem do /lib/firmware. Przeładowałem moduł bcm43xx, podałem dane dla iwconfig (essid, ap, rate, encryption) i ifconfig (up, ip, netmask etc). Po tych operacjach internet działa, ale ma strasznie słaby zasięg, tylko do kilku metrów od routera. Po oddaleniu się na dalsze kilka metrów sieć już nie łączy, iwlist jeszcze widzi AP. Jeszcze kilka metrów dalej sygnał zanika (na windows jest w tym samym miejscu normalny zasięg). W iwconfig znalazłem parametr tx-power - jest on u mnie ustawiony na 19 dBm. Mogę nim sterować, ale górna granica to 19 i więcej nie mogę dać.

Próbowałem zamiast bcm użyć ndiswrappera. ASUS nie daje żadnych sterów z plikiem INF, znalazłem jakieś inne dla tego samego chipsetu. Ściągnąłem ndiswrapper-utils. Po zainstalowaniu sterów i wpisaniu ndiswrapper -l mam "bcmwl5 driver present, hardware present". Uruchomiłem też ndisw -m aby dopisać go do modprobe i dodałem bcm43xx do blacklisty. Iwconfig widzi nowe urządzenie, ale nie na wlan0 jak było w instrukcji ndisa, tylko jako eth1. Po wpisaniu "iwlist eth1 scan" widzi mój AP. Dmesg nie zwraca błędów. Problem jest wtedy, gdy próbuję cokolwiek zmienić w iwconfig. Zmieniam wartości, nie mam komunikatów błędów, a po podaniu nowych ustawień i wpisaniu iwconfig wciąż widzę wartości domyślne (ap invalid, essid off/any etc).

Jakieś pomysły?