Nowe posty

Autor Wątek: kursy asemblera  (Przeczytany 703 razy)

ivan_q

  • Gość
kursy asemblera
« dnia: 2006-03-18, 22:54:20 »
Więc jak przeglądam tematy to wszyscy mają problem żeby do windowsaXP donistalować linuxa ... ja mam problem odwortny ... wiem że jest to jakoś problematyczne ponieważ bootloader XP się lubi wpychać na wwszystko inne ~_^ ...

mam PLD i układ dysków następujący :
hda1 : swap (500mb)
hda2 : / (8000mb)
hda3 : /home (15000mb)
unused (~50000mb)

bedę używał głównie linuxa a windowsa tylko do powiedzmy programowania w Borlandzie [muszę akurta Borlanda bo na studiach w tym piszemy ;)] i innet tego typu rzeczy ... jeszcze po tego na dysku logicznym który też utowrzę będę trzymał dane które będą miał być widoczne pod oboma systemami [muza itp] ...
co mam teraz zrobić żeby po zainstalowaniu winXP nie stracić możliwości uruchamiana linuxa ? [już raz mi się tak kiedys stało jak miałem FC4 - mijego pierwszego lina w którym nic nie umiałem :D] ...

z góry dziękuję :)
Pozdrawiam

flak

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-18, 23:50:38 »
2006-03-18 22:54:20 ivan_q napisał:

> Więc jak przeglądam tematy to wszyscy mają problem żeby do windowsaXP donistalować linuxa ... ja
 > mam problem odwortny ... wiem że jest to jakoś problematyczne ponieważ bootloader XP się lubi
 > wpychać na wwszystko inne ~_^ ...
 >
 > mam PLD i układ dysków następujący :
 > hda1 : swap (500mb)
 > hda2 : / (8000mb)
 > hda3 : /home (15000mb)
 > unused (~50000mb)
 >
 > bedę używał głównie linuxa a windowsa tylko do powiedzmy programowania w Borlandzie [muszę
 > akurta Borlanda bo na studiach w tym piszemy ;)] i innet tego typu rzeczy ... jeszcze po tego
 > na dysku logicznym który też utowrzę będę trzymał dane które będą miał być widoczne pod oboma
 > systemami [muza itp] ...
 > co mam teraz zrobić żeby po zainstalowaniu winXP nie stracić możliwości uruchamiana linuxa ?
 > [już raz mi się tak kiedys stało jak miałem FC4 - mijego pierwszego lina w którym nic nie
 > umiałem :D] ...
 >
 > z góry dziękuję :)
 > Pozdrawiam

Jeśli chodzi o Borland Delphi albo Borland Bilder to przecież jest tego (połączona) wersja Linuxowa : Borland Kylix (czy jakoś tak). Z tego co wiem to wersja Standard jest darmowa.

Doinstalowanie Złego Systemu Operacyjnego będzie kłopotliwe. Windows będzie robić wszystko by władować się na pierwszą partycję (hda1). Hmm... exspertem to ja nie jestem. Nie mam Windows na żadnym z komputerów. Wiem, że GRUB ma możliwość emulacji tablicy partycji co umożliwia instalacje Win na dowolnej partycji. Jak kolwiek nie wiem na ile jest to stabilne czy jak się do tego zabrać.

Frank

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-19, 11:24:44 »
W Mdk i Mdv można to zrobić tak:
1. Uruchomić Linuxa, zlikwidować swap, zapisać fstab, zamknąć Linuxa.
2. Uruchomić PM, przesunąć partycję /home i / \\"w górę\\" tak by na hda1 była wystarczająca ilość miejsca na xp ( nie mam xp więc nie wiem ile; podobno zawsze jest go za mało ).
3. Zainstalować xp ( brrr...)
4. Uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Linuxa wybierając na początku rescue i napraw sektor rozruchowy ( ostatecznie aktualizację, ale to dłużej trwa ).
5. Po uruchomieniu Linuxa utworzyć partycje na dane ( dla 2 systemów najlepiej FAT32, a jeśli uruchomisz nakładkę do xp pozwalającą na dostęp do partycji linuxowych to Ext3 ).
Czy PLD to przetrzyma tego niestety nie wiem ( Mdk i Mdv podobną operację przetrzymały ) więc na wszelki wypadek najpierw zrób sobie kopię danych

ivan_q

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-19, 11:38:49 »
> 2. Uruchomić PM, przesunąć partycję /home i / \\"w górę\\" tak by na hda1 była wystarczająca ilość miejsca na xp
Więc ... PM czyli Partition Magic ? jeśli to tak to pamiętaj że ja nie mam widowsa żeby go uuchomić a z tego co wiadomo to nie wydano jego wersji na linuxa

 > 4. Uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Linuxa wybierając na początku rescue i napraw sektor rozruchowy
PLD nie ma czegoś takiego jak rescue niestety ~~

Co do Kylixa ... ja nie jestem pewien czy w Kylixie działają takie rzeczy jak np.
TCanvas *wsk = Form1->Image1 [zbliżone bo nie pamiętam dokąłdnie] albo
wsk->Pen->Width = 2;
... bo robimy właśnie grafikę okienkową i nie wiem czy ten Kylix ma coś takiego ...

Ktoś ma jeszcze jakieś inne bardziej pewne pomysły ? ;)

Frank

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-19, 12:16:31 »
2) Partition Magicka w tym przypadku nie uruchamia się z Windowsa tylko z CD lub dyskietek.
4) Aktualizacji też nie ma ?

52aqir

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-19, 12:41:23 »
to ja moze tez podam swoje rozwiazanie ;]

instalujesz winde ona zapisuje Ci mbr... nastepnie odpalasz pld rescueCD lub innego live\\'a chrootujesz sie na partycje z PLD dopisujesz do lilo winde, przeladowujesz lilo i restart...


pozdrawiam

Maciek_Rutecki

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-19, 17:01:06 »
2006-03-19 12:41:23 samael napisał:

> to ja moze tez podam swoje rozwiazanie ;]
 >
 > instalujesz winde ona zapisuje Ci mbr... nastepnie odpalasz pld rescueCD lub innego live\\'a
 > chrootujesz sie na partycje z PLD dopisujesz do lilo winde, przeladowujesz lilo i restart...
 >
 >
 > pozdrawiam

A na pld-linux.org masz opis jak to zrobić.

--
Maciek

stachowy

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-03-28, 15:18:13 »
Ktoś wyżej napisał już. Wszystkie partycje logiczne są zajęte już, więc nie instaluj windy. Winda na hama Ci się wepchnie na logiczne partycje i po linuchu, wtedy jedynie testdisk Cię uratuje poprzez przywrócenie poprzedniej tablicy partycji. Usuń partycję /home i fdiskiem stworz tam jakas pustą, niesformatowaną partycję, a potem na extended wstaw /home, sformatuj i wgraj tam zbackupowane dane. W winXP wystarczy uruchomić isntalatora i MBR już jest nadpisany :D
To też któs napisał wyżej, live, rescue albo coś w tym guście, chroot i na koniec edycja lilo.conf i wykonanie polecenia lilo i po kłopocie :)

voice

  • Gość
kursy asemblera
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-03-18, 20:36:45 »
hej
przeszukalem juz siec w jakims tam stopniu i mam pare linkow odnosnie programowania w asemblerze, ale w miare mozliwosci prosze o podanie jakis ciekawych kursow z tym ze dla
! The Gnu as Assembler !
jak ktos cos zna fajnego

ewentualnie, w razie braku linkow,  prosze o przeslanie jakis kursow na
jarek109@poczta.onet.pl    jezeli mozna prosic :)

z gory dzieki