Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: [BASH] generowanie html, reguly  (Przeczytany 5740 razy)

grex

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« dnia: 2006-02-02, 08:42:02 »
mam problem  z zamykajacymi sie aplikacjami na koncie uzytkownika tj. na koncie roota moge otwierac i korzystac z np. evolution email a na koncie dowolnego uzytkownika pzry probie otwarcia tego programu jest ono automatycznie zamykane. Dystrybucja linuxa to RH9.

devilan

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-02, 08:54:36 »
2006-02-02 08:42:02 grex napisał:

> mam problem  z zamykajacymi sie aplikacjami na koncie uzytkownika tj. na koncie roota moge
 > otwierac i korzystac z np. evolution email a na koncie dowolnego uzytkownika pzry probie
 > otwarcia tego programu jest ono automatycznie zamykane. Dystrybucja linuxa to RH9.

zaloguj sie normalnie i zamiast z menu odpalac uruchom graficzna konsole i w niej wklep polecenie - umierajaca aplikacja powinna w konsoli wtedy wyrzucic powod swojej smierci :)

greg000

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-02, 15:18:34 »
Wg mnie to cos z pawami dostepu, dlatego nie chca sie niektore aplikacja spod zwyklego uzytkownila uruchamiac.

latex

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-02, 02:58:00 »
Witam, zabralem sie za pisanie prostego skryptu na "reczne" tworzenie konta uzytkownika, a nastepnie generowanie raportu w html.
Skrypcik juz dodaje odpowiedni wpis do passwd (z wyjatkiem numerow uid i gid), shadow, group oraz gshadow kopiuje tez pliki z etc/skel do nowoutworzonego folderu w home, ustawia tez odpowiednie prawa dostepu, mam jednak spore braki z tworzenia regul tzn.
Chcialbym, aby skrypt sprawdzal od pewnego zakresu (czyli nie od 0) numery w passwd czyli uid i gid i przypisywal pierwsze wolne,
oraz aby generowal dokument html w katalogu uzytkownika o danych jego nowo utworzonego konta (z tym jeszcze sobie poradze) a takze w katalogu root o danych wszystkich tworzonych kont (czy to wogle jest wykonalne?) najlepiej w formie tabeli, mysle ze wszystkie znaczniki typu: html, head i body moglyby sie wykonywac tylko z apierwszym razem tzn przy tworzeniu pliku html w przypadku gdy taki plik istnieje ta akcja poprostu by sie nie wykonywala wiec mozna by to zalatwic zwyklym if'em (dam rade ;), tylko nie wiem co z tabela chyba by trzeba bylo utworzyc regule na sprawdzenie znacznika
a nastepnie sed'em wymazac wszystko od tego momentu do konca pliku (jak?) i wtedy poprostu dopisac nowe komorki tabeli wraz ze znacznikami zamykajacymi. Tak wiec cala trudnosc polega na odpowiednich regulach, bede wdzieczny za wszelka pomoc.
PS. Czesto mam problem z "wydobyciem" z polecenia pewnych info. tzn np chcialbym wyswietlic wszystkich uzytkownikow zalogowanych w systemie i kolejno wpisac ich do tablicy jednak bez powielania loginow

devilan

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-02, 08:53:07 »
2006-02-02 02:58:00 latex napisał:

> Witam, zabralem sie za pisanie prostego skryptu na "reczne" tworzenie konta
 > uzytkownika, a nastepnie generowanie raportu w html.
 > Skrypcik juz dodaje odpowiedni wpis do passwd (z wyjatkiem numerow uid i gid), shadow, group
 > oraz gshadow kopiuje tez pliki z etc/skel do nowoutworzonego folderu w home, ustawia tez
 > odpowiednie prawa dostepu, mam jednak spore braki z tworzenia regul tzn.
 > Chcialbym, aby skrypt sprawdzal od pewnego zakresu (czyli nie od 0) numery w passwd czyli uid i
 > gid i przypisywal pierwsze wolne,
 > oraz aby generowal dokument html w katalogu uzytkownika o danych jego nowo utworzonego konta (z
 > tym jeszcze sobie poradze) a takze w katalogu root o danych wszystkich tworzonych kont (czy to
 > wogle jest wykonalne?) najlepiej w formie tabeli, mysle ze wszystkie znaczniki typu: html, head
 > i body moglyby sie wykonywac tylko z apierwszym razem tzn przy tworzeniu pliku html w przypadku
 > gdy taki plik istnieje ta akcja poprostu by sie nie wykonywala wiec mozna by to zalatwic
 > zwyklym if'em (dam rade ;), tylko nie wiem co z tabela chyba by trzeba bylo utworzyc regule na
 > sprawdzenie znacznika a nastepnie sed'em wymazac wszystko od tego momentu do
 > konca pliku (jak?) i wtedy poprostu dopisac nowe komorki tabeli wraz ze znacznikami
 > zamykajacymi. Tak wiec cala trudnosc polega na odpowiednich regulach, bede wdzieczny za wszelka
 > pomoc.
 > PS. Czesto mam problem z "wydobyciem" z polecenia pewnych info. tzn np chcialbym
 > wyswietlic wszystkich uzytkownikow zalogowanych w systemie i kolejno wpisac ich do tablicy
 > jednak bez powielania loginow



Ręczne tworzenie konta? Ale po co... przecież jest skrypt adduser... który robi prawie dokładnie to samo - wzbogacisz go tylko o dodawanie html'a...

Zreszta ja na Twoim miejscu zrobilbym inaczej - wyrzut z polecenia chfn do pliku html w katalogu usera (chociaz nie wiem po co to)
A dane o userach generowac skryptem PHP (o ile nei potrzebujesz trzymac tam hasel, ale to juz bylaby glupota :/) Wystarczy odpowiednio obrobic /etc/passwd :)

latex

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-02, 12:44:23 »
Taki skrypt sobie wymyslilem i juz w polowie mam napisany wiec teraz juz bym chcial go dokonczyc, przy okazji naucze sie kliku przydatnych rzeczy, a teraz wersja skrocona tego co bym chcial jeszcze zrobic:
1. Chcialbym, aby skrypt sprawdzal od pewnego zakresu (czyli nie od 0) numery w passwd czyli uid i gid i przypisywal pierwsze wolne wartosci liczbowe
2. Jak wymazac zawartosc dokumentu tekstowego od do konca pliku?
3. Mam problem z "wydobyciem" z polecenia pewnych info. tzn chcialbym wyswietlic wszystkich uzytkownikow zalogowanych w systemie i kolejno wpisac ich do tablicy jednak bez powielania loginow

chfn nie wyswietla zbyt wiele info, wlasciwie tylko login, i probuje ustawic jakis numer tel do pracy itd...
a ja chce wygenerowac html'a z loginem, uid, gid i sciezka do katalogu i moze jeszcze jakies inne bzdety. Do wpisywania loginow do tablicy to polecenie tez nie nadaje

devilan

  • Gość
[BASH] generowanie html, reguly
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-02, 13:25:49 »
2006-02-02 12:44:23 latex napisał:

> Taki skrypt sobie wymyslilem i juz w polowie mam napisany wiec teraz juz bym chcial go
 > dokonczyc, przy okazji naucze sie kliku przydatnych rzeczy, a teraz wersja skrocona tego co bym
 > chcial jeszcze zrobic:
 > 1. Chcialbym, aby skrypt sprawdzal od pewnego zakresu (czyli nie od 0) numery w passwd czyli
 > uid i gid i przypisywal pierwsze wolne wartosci liczbowe
 > 2. Jak wymazac zawartosc dokumentu tekstowego od do konca pliku?
 > 3. Mam problem z "wydobyciem" z polecenia pewnych info. tzn chcialbym wyswietlic
 > wszystkich uzytkownikow zalogowanych w systemie i kolejno wpisac ich do tablicy jednak bez
 > powielania loginow
 >
 > chfn nie wyswietla zbyt wiele info, wlasciwie tylko login, i probuje ustawic jakis numer tel do
 > pracy itd...
 > a ja chce wygenerowac html'a z loginem, uid, gid i sciezka do katalogu i moze jeszcze jakies
 > inne bzdety. Do wpisywania loginow do tablicy to polecenie tez nie nadaje
 >

Zainteresuj się poleceniami:
cut, awk, sed - pozwolą Ci przetworzyć plik /etc/passwd w którym są wszystkie potrzebne Ci informacje

do listy userwo zainteresuj się poleceniami:
who, cut, sort, uniq
who | cut -d ' ' -f 1 | sort | uniq

Zastosuj to sobie jak chcesz...