Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: zwykly uzytkownik crown i niby wszystko oki a jednak nie  (Przeczytany 748 razy)

  • Gość
Witam. Jest taka rzecz, która okropnie mnie denerwuje w linuxie. Mianowicie jest to wyżej wymienione blokowanie napędu w czasie jego używania. Normalnie nic do tego mechanizmu nie mam, lecz czasem zdaża się sytuacja, kiedy to napęd próbuje odczytać plik na uszkodzonej płycie, co może trwać nawet kilka minut (mój 5-letni DVD NEC-a czasem takie numery odwala :P). Wtedy nie moge zabić procesu, który próbóje odczytać ten plik nawet SIGKILLEM. Na razie poradziłem sobie z tym całkowicie wyłączając blokowanie napędów, szukam jednak rozwiązania bardziej cywilizowanego (jakiejś komendy, która zmusiła by jądro do odblokowania używanego napędu). Jeśi ktoś takie cuś zna, byłbym wdzięczny. Z góry dzięki.

devilan

  • Gość
zwykly uzytkownik crown i niby wszystko oki a jednak nie
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-07, 09:59:10 »
2006-01-06 23:15:50 yabolus napisał:

> Witam. Jest taka rzecz, która okropnie mnie denerwuje w linuxie. Mianowicie jest to wyżej
 > wymienione blokowanie napędu w czasie jego używania. Normalnie nic do tego mechanizmu nie mam,
 > lecz czasem zdaża się sytuacja, kiedy to napęd próbuje odczytać plik na uszkodzonej płycie, co
 > może trwać nawet kilka minut (mój 5-letni DVD NEC-a czasem takie numery odwala :P). Wtedy nie
 > moge zabić procesu, który próbóje odczytać ten plik nawet SIGKILLEM. Na razie poradziłem sobie
 > z tym całkowicie wyłączając blokowanie napędów, szukam jednak rozwiązania bardziej
 > cywilizowanego (jakiejś komendy, która zmusiła by jądro do odblokowania używanego napędu). Jeśi
 > ktoś takie cuś zna, byłbym wdzięczny. Z góry dzięki.

Strzelam na slepo, bo nie jestem w stanie sprawdzic u mnie na kompie, ale w przypadku dziwnych blokad gdy nnawet juz nie potrafie znalezc procesu, ktory blokuje dostep do cd, to posluguje sie komenda:
eject -m

Pozdrawiam

Maciek_Rutecki

  • Gość

  • Gość
zwykly uzytkownik crown i niby wszystko oki a jednak nie
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-07, 13:12:10 »
Żaden z tych sposobów nie działą kiedy napęd próbóje odczytać uszkodzoną płytę.    Wprawdzie skrypt go odmontowuje, ale dalej jest zablokowany :(

devilan

  • Gość
zwykly uzytkownik crown i niby wszystko oki a jednak nie
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-07, 13:56:42 »
2006-01-07 13:12:10 yabolus napisał:

> Żaden z tych sposobów nie działą kiedy napęd próbóje odczytać uszkodzoną płytę.    Wprawdzie
 > skrypt go odmontowuje, ale dalej jest zablokowany :(

W takim razie przykro mi, ale problem nie tkwi w systemie, lecz w samym sprzecie. Twoj DVD po prostu nie reaguje w zaden sposob na wszelkie proby zmuszenia go do wyciagniecia plyty bo jest ajety odczytywaniem zawartosci plyty. W dodatku jest zajety na poziomie sprzetowym i tam sie zacina (chodzi o bios czy jak sie tam to zwie - Twojego DVD).

Jedyne co moge Ci pomoc, to zaopatrzyc sie wduzy spinacz... Wyprostowac go czesciowo i uzywac w ostatecznosci komendy fuser -ki .....
A po odmontowaniu wlozyc wyprostowany spinacz w otworaek na obudowie DVD i popchnac zapadke - sluzy to otwieraniu mechanicznie CD/DVD, ktore sie \\"zaciely\\"


Pozdrawiam

  • Gość
zwykly uzytkownik crown i niby wszystko oki a jednak nie
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-07, 18:05:10 »
> W takim razie przykro mi, ale problem nie tkwi w systemie, lecz w samym sprzecie. Twoj DVD po
 > prostu nie reaguje w zaden sposob na wszelkie proby zmuszenia go do wyciagniecia plyty bo jest
 > ajety odczytywaniem zawartosci plyty. W dodatku jest zajety na poziomie sprzetowym i tam sie
 > zacina (chodzi o bios czy jak sie tam to zwie - Twojego DVD).
 >
 > Jedyne co moge Ci pomoc, to zaopatrzyc sie wduzy spinacz... Wyprostowac go czesciowo i uzywac w
 > ostatecznosci komendy fuser -ki .....
 > A po odmontowaniu wlozyc wyprostowany spinacz w otworaek na obudowie DVD i popchnac zapadke -
 > sluzy to otwieraniu mechanicznie CD/DVD, ktore sie \\"zaciely\\"
 >
 >
 > Pozdrawiam

Problem nie tkwi w sprzęcie, bo w Windowsie XP w takiej sytuacji płyta grzecznie wyskakuje z napędu. Problemem jest to że za cholere nie moge zatłuc procesu który stara się odczytać plik i jądro cały czas blokuje napęd, nawet, kiedy został już odmontowany skryptem wymienionym wyżej (w linku).

bartosak

  • Gość
zwykly uzytkownik crown i niby wszystko oki a jednak nie
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-06, 21:49:16 »
mam problem z vixie-cron, zwykly user nie moze edytowac swojego crontaba, po wydaniu komendy crontab -e, i edycji wyskakuje komunikat chown operacja niedozwolona.... user jest w grupie cron ,a plik cron.allow nie istnieje

System: Gentoo