Nowe posty

Autor Wątek: Deinstalacja  (Przeczytany 2434 razy)

ModY_WzM

• Gość
Deinstalacja
« dnia: 2005-12-29, 20:46:12 »
Mam problem z linux NND :(. Router postawiony ns nnd ma dwie sieciówki na rtl8139D i modem sagem na usb. Internet rozdziela bez problemu lecz ma problem z tym, że komputery mój i mojego brata nie widzą się w otoczeniu :( dopiero gdy dam na wszukiwanie po ip to widzać je :(. Mój kolega ma identyczną konfiguracja tak jak ja i jego komputery widzą się w otoczeniu sieciowym ale mu ktoś inny konfigurował router na nnd i on nie wie com zrobione :(. Pytałe na innych forach i nikt nie umie mi pomóc mówią że trzeba zainstalować sambe :(. Gdy chce grać z brate w się także się nie da bo nie widzą się w otoczeniu sieciowy. Dodam, że jestem początkującym  :) i proszę o pomoć kogoś o większej wiedzy :)

Pozdrawiam

vacpan

• Gość
Deinstalacja
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-30, 13:44:28 »
2005-12-29 20:46:12 Mody85 napisał:

> Mam problem z linux NND :(. Router postawiony ns nnd ma dwie sieciówki na rtl8139D i modem sagem
 > na usb. Internet rozdziela bez problemu lecz ma problem z tym, że komputery mój i mojego brata
 > nie widzą się w otoczeniu :( dopiero gdy dam na wszukiwanie po ip to widzać je :(. Mój kolega
 > ma identyczną konfiguracja tak jak ja i jego komputery widzą się w otoczeniu sieciowym ale mu
 > ktoś inny konfigurował router na nnd i on nie wie com zrobione :(. Pytałe na innych forach i
 > nikt nie umie mi pomóc mówią że trzeba zainstalować sambe :(. Gdy chce grać z brate w się także
 > się nie da bo nie widzą się w otoczeniu sieciowy. Dodam, że jestem początkującym  :) i proszę o
 > pomoć kogoś o większej wiedzy :)
 >
 > Pozdrawiam

Jak chcesz jak najprościej to kup switcha :D . Miałem taką samą sytuacje ale nie chciałem kupić switcha . Zrobiłem mostek ( bridge ) pomiedzy sieciówkami, z tego co pamiętam w NND trzeba przekompilować jądro ... co nie jest prostym zadaniem w NND, bynajmniej tak było w starej wersji opartej na Slackware.  O Bridge masz tutaj : http://linux-net.osdl.org/index.php/Bridge . Co do samby to nie zaszkodzi, ale chyba nie ma wpływu ....

ModY_WzM

• Gość
Deinstalacja
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-30, 14:52:06 »
Jeśli zainstaluje bridge to jeśli będ miła więcej kart sieciowych niz dwie czy komputery będą się widzieć w otoczeniu ??

Pozdrawiam

• Gość
Deinstalacja
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-29, 20:11:34 »
mam problem z rpm'ami, bo nie moge tego usunąć rpm -e  nazwa.rpm, bo jest napisane, ze paczka nie jest zainstalowana, ale w rzeczywistosci gdy probuje ponownie ja zainstalowac to jest z kolei napisane, ze paczka juz zostala zainstalowana. Glownie chodzi mi o paczke pkgconfig, bo potrzebowalem do kadu. Jednak jeden z plikow pkg usunalem i nie moge ./configure kadu

zebra

• Gość
Deinstalacja
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-29, 21:28:24 »
2005-12-29 20:11:34 Silverblue napisał:

> mam problem z rpm'ami, bo nie moge tego usunąć rpm -e  nazwa.rpm, bo jest napisane, ze paczka
 > nie jest zainstalowana, ale w rzeczywistosci gdy probuje ponownie ja zainstalowac to jest z
 > kolei napisane, ze paczka juz zostala zainstalowana. Glownie chodzi mi o paczke pkgconfig, bo
 > potrzebowalem do kadu. Jednak jeden z plikow pkg usunalem i nie moge ./configure kadu

Troche nie na temat ale i na temat. Zastanawiałem sie na jakiej podstawie system, a konkretnie instalator rpm, rozpoznaje, czy dany pakiek jest zainstalowany, czy nie jest? Sprawdza wsystkie pliki, czy są w odpowiednich katalogach, czy tylko niektóre, jakies kluczowe, czy po prosty ma baze danych zainstalowanych pakietów? Byc może powinienem zapytać w oddzielnym wątku, ale może ktos wtajemniczony to przeczyta i wypowie sie. Bo podobne sytuacje i mi sie trafiały.

Jedyne rozwiazanie jakie znalazłem, jakie czasami zadziałało to
rpm -i --replacepkgs costam.rpm
co oznacza przeinstaluj pakiet juz zainstalowany
a potem juz
rpm -e costam.rpm

zapraszam do
rpm --help

jk33

• Gość
Deinstalacja
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-29, 21:45:47 »
2005-12-29 20:11:34 Silverblue napisał:
 >
 > > mam problem z rpm'ami, bo nie moge tego usunąć rpm -e  nazwa.rpm, bo jest napisane, ze
 > paczka
 >  > nie jest zainstalowana, ale w rzeczywistosci gdy probuje ponownie ja zainstalowac to jest

Spróbój rpm -e nazwa
(bez .rpm)
Sprawdź dokładnie nazwę pakietu
(rpm -qa), wydaje mi się, że odinstaluje się
też jak podasz samą nazwę, bez numerka
wersji.

2005-12-29 21:28:24 zebra napisał:
 > ma baze danych zainstalowanych pakietów? Byc może powinienem zapytać w oddzielnym wątku, ale może
 > ktos wtajemniczony to przeczyta i wypowie sie. Bo podobne sytuacje i mi sie trafiały.

Ma baze pakietów ( gdzieś w /var , ale nie pamiętam gdzie (/var/lib/rpm ?), od dawna nie miałem redhata)