Nowe posty

Autor Wątek: Aurox, Grub, WinXP  (Przeczytany 518 razy)

teg

  • Gość
Aurox, Grub, WinXP
« dnia: 2005-12-21, 10:50:23 »
Witam wszystkich :)
Przechodzę do rzeczy. Jest sobie średnio-mała sieć: serwer i 10 stacji (wszędzie najnowsza Mandriva; nie komentujcie, nie mój wybór). Przy logowaniu ze stacji na konto root na serwerze wszystko jest ok. Problemy zaczynają się gdy chcę się zalogować na konta użytkowników: pojawia się błąd, że nie można zapisywać w $HOME i KDE nie startuje, system powraca do ekranu logowania. Sprawdzałem czy katalogi domowe są udostępnione na serwerze - są, czy zamontowane na stacjach - są, czy są restrykcje na zapis na serwerze - nie ma, czy są restrykcje na zapis na stacjach - są! No to bach: logowanie na roota, mc, cd /home (/home jest udostępniany z serwera), chmod, gotowe. Sprawdzam - działa! Loguje się na wszystkich użytkowników. Ale wystarczy 30 minut pracy albo restart serwera i znowu jest to samo! Więc odpalam na serwerze: chmod dla /home wszystkich  podkatalogów udostępnianych (niezbyt eleganckie rozwiązanie, użytkownicy mają wzajemny dostęp do swoich /home...\\") i nic to nie daje. Ktoś ma jakikolwiek pomysł ?

  • Gość
Aurox, Grub, WinXP
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-21, 10:55:47 »
abu, jako rÓt :]

cd /home
chroot -R userJakis:grupaUsera katalogUsera
chmod 770 -R katalogUsera

przykład
cd /home
chroot -R marcel:marcel ./marcel
chmod -R 770 ./marcel

i sprawdź czy działa :-)

chmooreck

  • Gość
Aurox, Grub, WinXP
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-21, 14:46:12 »
2005-12-21 10:50:23 teg napisał:

 > logowania. Sprawdzałem czy katalogi domowe są udostępnione na serwerze - są, czy zamontowane na
 > stacjach - są, czy są restrykcje na zapis na serwerze - nie ma, czy są restrykcje na zapis na
 > stacjach - są!

jak sa udestepniane i jak mountowane ?
samba ? nfs ?
podejrzewam, ze tu jest diabel pogrzebany ;-)

teg

  • Gość
Aurox, Grub, WinXP
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-22, 16:41:36 »
2005-12-21 10:55:47 yonami napisał:

> abu, jako rÓt :]
 >
 > cd /home
 > chroot -R userJakis:grupaUsera katalogUsera
 > chmod 770 -R katalogUsera
 >

Tak, tylko że jest jakieś 2000 użytkowników :| Tą metodą robiłbym to kilka dni...

teg

  • Gość
Aurox, Grub, WinXP
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-22, 16:43:38 »
2005-12-21 14:46:12 chmooreck napisał:

> 2005-12-21 10:50:23 teg napisał:
 >
 >  > logowania. Sprawdzałem czy katalogi domowe są udostępnione na serwerze - są, czy
 > zamontowane na
 >  > stacjach - są, czy są restrykcje na zapis na serwerze - nie ma, czy są restrykcje na
 > zapis na
 >  > stacjach - są!
 >
 > jak sa udestepniane i jak mountowane ?
 > samba ? nfs ?
 > podejrzewam, ze tu jest diabel pogrzebany ;-)


NFS. Sprawdzałem, na serwerze są udostępnione, a na stacjach róznie: raz mogę zamontować w centrum steronia mandrivy, a raz nie (jest \\"połowa wtyczki\\" i \\"piorunek\\", po wciśnięciu \\"mount\\" wywala błąd że nie można zamontować).

michaelm

  • Gość
Aurox, Grub, WinXP
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-21, 09:43:19 »
podzielilem hdd na partycje:
100 mb - na bootlaoadera
5 gb winxp
5 gb root linux
10 gb usr linux

2 hdd nie ruszalem

zainstalowalem winxp, pozniej auroxa, grub sie szainstalowal, ale...
1. podczas odpalenia win
Booting 'WinXP'

rootnoverify
chainloader +1

i nic sie nie dzieje
2. ustawilem monitor, rozdzielczosc itp. jak aurox chcial podczas pierwszego uruchomienia, ale jakims cudem, wyswietla sie ze tryb graficzny jest nieobslugiwany przez monotor - laduje sie aurox, ale pozniej mam czarny ekran i napis z monitora videomode not supported
co z tym zrobic? jak zmienic na poprawny

dodam ze jest to moja 1 instalacja linuxa i gruba