Nowe posty

Autor Wątek: Udostępnianie łącza internetowego Fedora Core 4  (Przeczytany 347 razy)

drogi

  • Gość
Udostępnianie łącza internetowego Fedora Core 4
« dnia: 2005-12-08, 14:43:28 »
Witam, po traumatycznych przezyciach z mandriva zmienilem distro na slack\\'a 10.2 i jest super, wydaje mi sie ze znalazlem to o co mi chodzilo:) ale mam pewien problem z udostepnianiem netu, tym bardziej ze jestem poczatkujacym w linuxie. Moj komp ze slackiem jest podlaczony do neostrady przez sagema 800 na usb, udostepniam internet drugiemu komputerowi skrosowana skretka, na drugim kompie jest win-xp:/ W slacku skonfigurowalem interfejs eth0, nadalem statyczne ip, maske i pierwszy dns neostrady.    
Ustawilem tez zeby rc.ip_forward uruchamialo sie przy starcie slacka. Niestety win-xp nie odbiera pakietow, wszystko jest tam ustawione dobrze, ip, bramka itd. Co musze jeszcze zrobic zeby to zaczelo dzialac? W poprzednich dystrybucjach instalowalem z paczek firestartera i to zalatwialo sprawe. W slacku nie mam zamiaru go kompilowac bo jest niespelnionych kupa zaleznosci. Prosze o pomoc, z gory dzieki!
Pozdro!

jk33

  • Gość
Udostępnianie łącza internetowego Fedora Core 4
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-08, 15:38:25 »
Prawdopodobnie nie ustawiłeś maskarady
(zamiana adresów IP sieci lokalnej na zewnętrzne)

najprościej:
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE

Ale radzę Ci poczytac trochę na ten temat.

pozdrawiam

drogi

  • Gość
Udostępnianie łącza internetowego Fedora Core 4
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-09, 19:51:33 »
Faktycznie, nie mialem zrobionej maskarady. Na przyszlosc jak by ktos mial podobny problem polecam ten artykul: http://www.slackware.com.pl/porady.php?id_porady=41
Pozdrawiam!

DamianK

  • Gość
Udostępnianie łącza internetowego Fedora Core 4
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-08, 14:18:27 »
Witajcie,
chciałbym podzielić internet na 2 komputery, wcześniej tak miałem na windowsie. Próbowałem różnych regułek masquerade iptables wypisanych w różnych tutorialach, rowniez probowalem podzielic przez firestarter
Pingi ida najdalej do bramki domyslnej polaczenia internetowego (z 2-giego kompa) tracerty ida wczesniej, a nawet przy tracercie pokazuje mi dns serwera a przy www nie
Stronka mojego usługodawcy która jest wewnątrz sieci działa (nawet przez DNS bo mam go w sieci). Podaje tutaj jak mam skonfigurowany plik który uruchamia wszystkie komendy:
/sbin/modprobe iptable_nat
/sbin/modprobe iptable_mangle
/sbin/modprobe ip_conntrack_ftp
/sbin/modprobe ip_nat_ftp
/sbin/modprobe ipt_TTL
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
/sbin/iptables -F
/sbin/iptables -F INPUT
/sbin/iptables -F OUTPUT
/sbin/iptables -F FORWARD
/sbin/iptables -F -t mangle
/sbin/iptables -F -t nat
/sbin/iptables -X
/sbin/iptables -P INPUT ACCEPT
/sbin/iptables -P OUTPUT ACCEPT
/sbin/iptables -P FORWARD ACCEPT
/sbin/iptables -A FORWARD -p all -s 172.16.0.2/32 -j ACCEPT
/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -s 172.16.0.2/32 -j SNAT --to-source (moje IP interfejsu internetowego)

Podobny problem miałem kiedyś przy dzieleniu w windowsie na programie sygate home network (mowie o tym ze te pingi i traceroute'y tak smiesznie ida)
Maske mam na obydwoch: 255.255.255.0 i bramke na tym drugim 172.16.0.1 (takie IP mam ustawione na interfejsie LAN( PROSZE NAJLEPIEJ O KONTAKT NA GG 4620051
Byłbym również wdzięczny jeśli ktos pomógłby mi skonfigurować serwer samby bo na domyślnych ustawieniach nie chodzi.