Nowe posty

Autor Wątek: Madriva 2005-win98/ siec nie dziala. - pomoc dla zoltodzioba  (Przeczytany 2201 razy)

mayer_king

  • Gość
Hej,

Ostatnio tylko tutaj ktos chcial mi pomoc wiec zapytam o jeszcze jedna sprawe.
Mam w sieci dwa kopy - jeden udostepniajacy lacze internetowe i drugi klient.
Moje pytanie to : jak ograniczyc pasma komputera klienta do powiedzmy 5 lub 7 kB/s?
Czytalem Wasze wypowiedzi tutaj oraz na innych forach ale znalazlem tylko informacje o htb, cqb rshared itp. Jednak calkowicie nie znam sie na skryptach ani tym bardziej na edycji plikow hexagenalnych.
Poza tym wszystkie porady dotyczyly sporych sieci i nie wiem czy dla tak prostej kombinacji polaczenia dwoch kompow potrzebna sa az tak \\"skomplikowane\\" programy.
W zwiazku z tym moje pytanie:
Czy jest jakis prosciutki programi pod Mandrake\\'a 10.2, do ograniczania pasma?
Jesli nie to jak mam po kolei, lopatologicznie - jak to dla kompletnego \\"zieleniaka\\" skonfigurowac dla tego jednego komputera ograniczenie pasma do 5 kB/s?

Wielkie dzieki za pomoc!

mayer_king

  • Gość
Madriva 2005-win98/ siec nie dziala. - pomoc dla zoltodzioba
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-07, 22:37:25 »
Hej

Szukalem, pytalem - bez skutku...ale od poczatku.
Komp pierwszy - podlaczony do neostrady
Karta sieciowa Realtek, system Winxp oraz Mandrake 10.2 (2005 LE)
Komp drugi - klient
Karta sieciowa Realtek, system Win'98. (nadany IP 192.168.0.2 maska 255.255.255.0)


Konfiguracja sieci i udostepnianie lacza internetowego pod systemem XP zakonczyla sie sukcesem. Wszystko dziala, komp klient korzysta z netu.
Jednak jako, ze powoli "przerzucam" sie na mandrake chciabym aby komp klient mogl korzystac z internetu takze wtedy kiedy uzywam linuksa.
Co zrobilem w Mandraku -
1. centrum sterowania - sprzet - -konfiguracja - skonfigurowalem karte sieciowa
IP 192.168.0.1
Instalacja zakonczyla sie powodzeniem.
2.Zrestartowalem komputer
3. centrum sterowania-internet-udostepnianie lacza internetowego. Postapilem tak..
"Tam wybrałem jako źródło mojego internetu: ppp+ , a jako kartę sieciową udostępniającą net: eth1 i potem kliknąłem REKONFIGURACJA" Cos tam sobie system zainstalowal - w kazdym razie sukces.
4. Zrestartowalem komputer pierwszy oraz drugi
5. Na komputerze drugim (kliencie) uruchomilem ping 192.168.0.1
Cud, miod, orzeszki - dziala.
6. Na mandraku postanowilem polaczyc sie z internetem. Tu wazna uwaga. Posiadam modem sppedtouch i od poczatku aby moc laczyc sie z netem musze w konsoli zalogowac sie jako root wykonac polecenie /etc/rc.d/speedtouch start i dopiero wtedy moge sie polaczyc z netem.
Jesli w konsoli jako uzytkownik wpisywalem te polaczenie wyskakiwal mi blad:
"Starting ADSL connection:SIOCDELRT: Operation not permitted
FATAL: Error inserting ppp_synctty (/lib/modules/2.6.11-6mdksmp/kernel/drivers/net/ppp_synctty.ko.gz): Operation not permitted"
Probowalem nadac prawa (chmod 755) plikowi "ppp_synctty.ko.gz" ale nic to nie dawalo. Tzn. po wspisaniu z konsoli polecenia :"/etc/rc.d/speedtouch start"
Dostawalem komunikat :
ppp0: error fetching interface information: Device not found
ppp0: error fetching interface information: Device not found
Restarting previous ADSL connection:
[ NIEUDANE ]
Wracajac do watku. W mandraku jako root uruchomilem neostrade. W tacce systemowej pojaiwlo sie polaczenie z eth1 oraz z ppp0.
7. Na komputerze drugim(kliencie) uruchomilem polecenie ping 192.168.0.1
i ...zero.
"Uplynal limit czasu zadania" itd. Oczywiscie net na komputerze kliencie tez nie dzialal.
8. Zrestartowalem oba kompy.
Po uruchomieniu mandrake automatycznie nawiazalo sie polaczenie z siecia.
znowu na kompie drugim uruchomilem ping 192.168.0.1.
Wszystko dziala.
9. Na mandraku jako root lacze sie z internetem - wszystko teoretycznie ok. ale w tym momencie na komputerze drugim znow nie dziala ping ani net.

Co w takim wypadku robic? Dlaczego po polaczeniu z internetem koputer-klient nie moze sie ze mna polaczyc ani tym bardziej nie dziala u niego internet?
Czy jest to wina tego, ze lacze sie z netem jako root czy tez moze jakis mandrakowy firewall systemowy ?

de_laurent

  • Gość
Madriva 2005-win98/ siec nie dziala. - pomoc dla zoltodzioba
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-07, 23:15:13 »
Po uruchomieniu mandrake automatycznie nawiazalo sie polaczenie z siecia.
(..)
9. Na mandraku jako root lacze sie z internetem(...)

Jak mam to rozumiec? Czyli laczysz sie, czy polaczenie nawiazuje sie automagicznie??

chmooreck

  • Gość
Madriva 2005-win98/ siec nie dziala. - pomoc dla zoltodzioba
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-08, 07:40:26 »
zapodaj wynik ifconfig przed i po polaczeniu sie z internetem

mayer_king

  • Gość
Madriva 2005-win98/ siec nie dziala. - pomoc dla zoltodzioba
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-08, 08:11:35 »
2005-12-08 07:40:26 chmooreck napisał:

> zapodaj wynik ifconfig przed i po polaczeniu sie z internetem

Heh wielkie dzieki za odpowiedzi ale jakos sobie poradzilem.
Moim bledem bylo chyba to, iz zapomnialem, ze ok. tydzien temu zianstalowalem Firestartera i to on prawdopodnie blokowal polaczenie.
Ci zrobilem aby dzialalo. Polaczylem sie z internetem, nastepnie uruchomilem Firestarter'a i wizarda - tam zaznaczylem Internet Sharing. Nastepnie jako "Zrodlo internetu ppp0, karta sieciowa eth1. Pozniej zaznaczylem DHCP - tam podalem konfiguracje IP i maski mojego koputera.
Zrestartowalem komputer.
Pozniej znowu polaczylem sie z internetem, uruchomilem Firestartra i w opcjach Blocked Connections zaznaczylem aby pozwolil na laczenie sie z IP - 192.168.0.2 (nie mam pojecia dlaczego firestarter blokowal te IP drugiego kompa).
Pozniej znow restart.
Kolejno - polaczenie z internetem, uruchomienie firestartra i dziala wszystko. Sprawa rozwiazana.
Jeszcze raz dzieki za pomoc!
Mam teraz jeszcze inny problem ale o tym w innym topicu