Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja akceleratora radeon 9550  (Przeczytany 429 razy)

phoenixgold

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« dnia: 2005-12-05, 04:51:21 »
witam czy orientuje sie ktos czy ostnieje jakis program ktory przetestuje mi dysk pod wzgledem badsectorow i wykluczy te ktore sa uszkodzone chodzi i o to zeby nie tracic dysku bo nie jest na gwaracji na 80 gb wiec bad sectory nawet jakby pochlonely 10% to i tak dlamnie super bo mam reszte a ja czasem tylko cos na nim przenowsze wiec interesowalby mnie taki soft dzieki pozdro

Stilgar

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-05, 08:02:27 »
2005-12-05 04:51:21 phoenixgold napisał:

> witam czy orientuje sie ktos czy ostnieje jakis program ktory przetestuje mi dysk pod wzgledem
 > badsectorow i wykluczy te ktore sa uszkodzone chodzi i o to zeby nie tracic dysku bo nie jest
 > na gwaracji na 80 gb wiec bad sectory nawet jakby pochlonely 10% to i tak dlamnie super bo mam
 > reszte a ja czasem tylko cos na nim przenowsze wiec interesowalby mnie taki soft dzieki pozdro

polecenie badblocks
np.
badblocks -v /dev/hda

phoenixgold

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-05, 12:32:37 »
o dzieki i nie ma znaczeniaa jakiego typu jest partycja ??

Stilgar

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-05, 20:41:07 »
2005-12-05 12:32:37 phoenixgold napisał:

> o dzieki i nie ma znaczeniaa jakiego typu jest partycja ??
 >
nie. bad sectory to problem sprzętowy.

jk33

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-05, 20:49:15 »
2005-12-05 12:32:37 phoenixgold napisał:

> o dzieki i nie ma znaczeniaa jakiego typu jest partycja ??
 >

Ale chcesz znaleźć Bad sectory,
czy zaznaczyć je w systemie plików
jako złe.

Jeśli ta druga opcja to sformatuj dysk z opcją -c
(mkfs -t jakiśtyp -c /dev/hdxX)


phoenixgold

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-05, 21:09:50 »
chce zeby system ich nie uzywal, zeby je poprostu omijal wyczytalem gdzies ze wlasnie trzeba babblockiem przejechac wynik zapisac do pliku i i zakladajac file system podac mu jako parametr wlasnie ten plik i on odczyta z niego dopiero to jedyny sposob czy mozna od razu

Jeśli ta druga opcja to sformatuj dysk z opcją -c
(mkfs -t jakiśtyp -c /dev/hdxX)

to co napisales ??

jk33

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-05, 21:15:55 »
2005-12-05 21:09:50 phoenixgold napisał:

> chce zeby system ich nie uzywal, zeby je poprostu omijal wyczytalem gdzies ze wlasnie trzeba
 > babblockiem przejechac wynik zapisac do pliku i i zakladajac file system podac mu jako parametr
 > wlasnie ten plik i on odczyta z niego dopiero to jedyny sposob czy mozna od razu

Można i tak i tak:
Skanujesz badblokiem, zrzucasz wyniki do jakiegoś pliku, później
mkfs -t jakiśtyp -l plik /dev/hdxX

Albo od razu:
mkfs -t typ -c /dev/hdxX


phoenixgold

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-06, 12:12:00 »
dzieki wielkie
tego wlasnie szukalem bo szkoda dysk wywalic a jak to jest czy jak juz raz sie pojawily badsectory to beda sie pojawiac caly czas nowe tak rak :) ?? czy moze sie kilka uszkodzic i tak juz zostanie ??

Stilgar

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-06, 13:32:16 »
to zależy... jeśli miejscowo sie uszkodziła powierzchnia talerza, to prawdopodobnie bad sectorów nie przybędzie... a jeśli nasypało ci sie do wnętrza dysku troche piasku... :P

phoenixgold

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-07, 05:06:48 »
hehe piachu :) z tym dyskiem jest niezla sprawa mialem go caly czas w kompie chlodony byl w gory i dolu i dostal badsectorow heh niewiem czy mozna  bardziej dbac o dysk ten przypadek potwierdza fakt ze badsectory nie robia sie tylko do wstrzasow itd :) dzieki za info :)

Jerzy47

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-11-12, 21:27:20 »
2005-12-07 05:06:48 phoenixgold napisał:

> hehe piachu :) z tym dyskiem jest niezla sprawa mialem go caly czas w kompie chlodony byl w gory
 > i dolu i dostal badsectorow heh niewiem czy mozna  bardziej dbac o dysk ten przypadek potwierdza
 > fakt ze badsectory nie robia sie tylko do wstrzasow itd :) dzieki za info :)
 >
Mam podobny problem. Być może że dysk jest uszkodzony od początku, a ja winiłem siebie za nieumiejętność pracy z komputerem. Dwa lata problemów to jednak za długo. Nie wiem jednak gdzie wpisać to polecenie formatowania \\" mkfs -t typ -c /dev/hdxX  \\".
Jeśli ktoś tu jeszcze zajrzy niech podpowie.
Pozdrawiam i dziękuję.

Cuba

  • Gość
Instalacja akceleratora radeon 9550
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-04, 23:19:15 »
Mój problem jest trochę inny niż najczęściej występujący podczas instalacji sterowników. A mianowicie teoretycznie wszystko przbiega gładko :-) tzn. z konsoli najpierw instaluję sterownik - poszedł bez rzadnego błędu czy braku jakiejś biblioteki. Następnie po restarcie z konsoli wpisuję instrukcję fglrxconfig i tu też ( tak mi się wydaje) nie ma problemów. Ale po restarcie systemu jak nie było akceleracji karty tak nie ma :-(. Moja dystrybucja to Mandrake 10 Power pack. Jest to komercyjna wersja, która sama instaluje potrzebne sterowniki ale do mojej karty niestety nie. Czy ktoś miał już taki problem i udało mu się go rozwiązać i jak zwykle w takich wypadkach byłbym wdzięczny za podpowiedź jak udało się to rozwiązać.