Nowe posty

Autor Wątek: Problem z Apache i polskimi stronami  (Przeczytany 427 razy)

rokki

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« dnia: 2005-10-12, 07:59:04 »
Witam! na dysku twardym (jedna partycja 80 GB) z XP chcialbym doinstalowac Fedore 4 tak zeby troche poeksperymentowac z linuxem, mam pytanie jak przeprowadzic instalacje zebym mogl korzystac z dwoch systemow. dodam tylko ze to jest komputer w pracy wiec chcialbym uniknac przypadkowych strat danych z dysku. xp jest polaczony do lokalnej sieci na MS Serverze 2003.
czytalem ze dobrze jest miec partycje FAT32 dla danych, pytanie mam czy mam uzyc partition magica do tworzenia partycji (jezeli tak to ile i jakie), czy utworzyc je podczas doinstalowywania fedory?
Z gory dzieki.

chmooreck

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-12, 08:27:57 »
2005-10-12 07:59:04 rokki napisał:

> Witam! na dysku twardym (jedna partycja 80 GB) z XP chcialbym doinstalowac Fedore 4 tak zeby
 > troche poeksperymentowac z linuxem, mam pytanie jak przeprowadzic instalacje zebym mogl
 > korzystac z dwoch systemow. dodam tylko ze to jest komputer w pracy wiec chcialbym uniknac
 > przypadkowych strat danych z dysku. xp jest polaczony do lokalnej sieci na MS Serverze 2003.
 > czytalem ze dobrze jest miec partycje FAT32 dla danych, pytanie mam czy mam uzyc partition
 > magica do tworzenia partycji (jezeli tak to ile i jakie), czy utworzyc je podczas
 > doinstalowywania fedory?
 > Z gory dzieki.


Najpierw wygospodaruj miejsce na dysku - tzn skroc partition magiciem obecna partycje

co do tego ile miejsca potrzebujesz - na linuxa starczy ci spokojnie 10 GB (z tego 5 na /, 4 na /home i jakies 500 MB na swap)
oczywiscie mniej tez by starczylo, ale skoro chcesz eksperymentowac, to musisz miec gdzie ;-)

dobrze slyszales, ze na dane dzielone miedzy systemami jest wskazane zrobienie partycji fat - to juz wedle twojego uznania i potrzeb; ta partycje mozesz zalozyc albo z windy, albo z linuksa - obojetne

bootloader\\'a zainstaluj sobie w mbr tego dysku i wszystko powinno smigac ;-)

rokki

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-12, 09:23:32 »
dzieki bardzo za odpowiedz. niestety mam problem z PM, jak zwalniam miejsce albo proboje zrobic nowa partycje podczas procesu pojawia mu sie za kazdym razem jakis error 983 i nie konczy operacji. moze mozna to samo zrobic w Fedorze podczas instalacji. zeby tylko mi nie wciagnelo danych. mam bootowalna plyte z wrzesniowego chipa do fedory. da sie to zrobic tamtym programikiem??


chmooreck

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-12, 09:59:31 »
2005-10-12 09:23:32 rokki napisał:

> dzieki bardzo za odpowiedz. niestety mam problem z PM, jak zwalniam miejsce albo proboje zrobic
 > nowa partycje podczas procesu pojawia mu sie za kazdym razem jakis error 983 i nie konczy
 > operacji. moze mozna to samo zrobic w Fedorze podczas instalacji. zeby tylko mi nie wciagnelo
 > danych. mam bootowalna plyte z wrzesniowego chipa do fedory. da sie to zrobic tamtym
 > programikiem??
 >
 >

no niestety... z tym ntfs\\'em chyba nie zrobisz takich czarow spod linuksa :-( - a dane i tak sobie gdzies z\\'backap\\'uj - przy kazdzej takiej zabawie ZAWSZE istnieje ryzyko...

niestety z pm nie jestem w stanie pomoc...
na pewno masz dosc wolnego miejsca na partycji ?

rokki

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-12, 10:18:03 »
Zajete jest tylko 18 GB, nie wiem co to za blad wyskakuje, wlasnie proboje znalesc jakies inne programy do partycjonowania. moze ty znasz jakies??

PS dane zbackupowalem juz dwa razy ;) problem jest taki ze to firmowy komputer i instalowanie od nowa xp zrobi tutaj male zamieszanie i dlatego tak mi zalezy zeby go nie kasowac.

amdfanatyk

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-12, 11:45:58 »
zeby skrocic partycje, to musisz ja najpierw zdefragmentowac zeby wszystkie dane zostaly przeniesione w kierunku do poczatku partycji - inaczej moze byc niezly chrzan;

nie radze eksperymentow takich w firmie robic! chyba, ze jestes szefem ;)

rokki

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-12, 12:54:10 »
oki poszlo. zaladowalem instalatora fedory, podzielilem na /boot potem / potem /home i swap, a gruba wrzucilem nie do MBR tylko do /boot no i oczywiscie nie chodzi, wgrywa sie windows normalnie a fedory nie widzi. co zepsulem???

powinno byc tak zebym wybieral ktory system ma wystartowac przy odpaleniu kompa

chmooreck

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-12, 13:15:34 »
2005-10-12 12:54:10 rokki napisał:

 > gruba wrzucilem nie do MBR tylko do /boot no i oczywiscie nie chodzi

no widzisz ?? anie pisalem, zeby wrzucic do mbr\\'a ?

ustaw /boot jako aktywna... powinno pomoc...

rokki

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-12, 14:19:46 »
:-) zainstalowalem! wgralem jeszcze raz.

pozdrowienia z fedory :)

bergo

  • Gość
Problem z Apache i polskimi stronami
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-12, 01:35:57 »
Witam,
mam taki problem:

a) Server Apache ma ustawioną defaultową stronę kodową na iso-8859-2
b) strona internetowa ma w podane kodowanie na iso-8859-2
c) strona została napisana w kate, z opcją zapisywania w kodowaniu iso-8859-2

I strona po odpaleniu pokazuje krzaczkiw miejsce liter z ogonkami! Gdzie jest błąd, co jeszcze ma na to wpływ?

Validator HTMLa powiedział iż wysłany header ma ustawione kodowanie na utf-8, tylko, że pwszystko jest na iso.

Już naprawdę nie wiem co robić.

Najlepsze jest ti, iż wywołując stronę przez cośtam.pl to jest ok, ale przez ip (znaczy się numerek) właśnie dzieją się takie dziwne rzeczy. Ja oczywiście wiem, że nikt mi przez ip wchodził nie będzie, tylko przez nazwę, ale chciałbym wiedzieć jaką opcję ominąłem.


ps: język domyślny w Apache ustawiony jest na pl, system to fc3.

Pozdarwiam