Nowe posty

Autor Wątek: xmms + glib  (Przeczytany 1210 razy)

Filip Pokłosiewicz

  • Gość
xmms + glib
« dnia: 2005-08-28, 16:32:11 »
Mam windowsa XP i mam taki plan aby podzielić dysk na partycje i zainstalować linuxa na 2 partycji tylko jak mam to zrobić?

xadmi

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-28, 16:36:07 »
2005-08-28 16:32:11 Filip Pokłosiewicz napisał:

> Mam windowsa XP i mam taki plan aby podzielić dysk na partycje i zainstalować linuxa na 2
 > partycji tylko jak mam to zrobić?
 
 A jak masz teraz ? Czyzby tylko jedna partycje ?

miraculix

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-16, 12:07:09 »
Z pozoru błahy temat ale padło i na mnie :] Ostatnio dostałem laptopa hp dv6149 z win xp mce 2005 i dyskiem sata 120gb (dla zainteresowanych szersze info - http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=874677&zakl=2#zakladki). Wszystko pięknie ładnie, jak wiadomo hp słynie z tego, że nie dorzuca do sprzętu cd z win wiec odpalam, przechodzę przez klikaną instalację i cieszę się nowym systemem, gdzie: c: (win) ntfs ok 100gb do zagospodarowania, d: (win-hp recovery) fat32 ok 8.5gb rzekomo nie do usunięcia (w umowie i gwarancji ani słowa ale na info-linii wiedzą lepiej :]) ponieważ znajduje się tu cały win, sterowniki itp. oprogramowanie, x: fat32 widziana w everest home jako windowsowska partycja swap ok 2.5 gb oraz czwarta partycja z rodziny \\"ghost\\" rownież ok 2.5 gb ni to fat32 ni to ntfs której przeznaczenia nie znam po dziś dzień :] Pierwsze co rzuca się w oczy to brak linuksa wiec defragmentacja w winowsie a to czego się nie dało w ten sposób podczas odpalania systemu. Do wyboru 2 platformy, suse 10.2 oraz ubuntu 6.10, oczywiście architektura 64 bitowa z racji posiadanego procesora i wydajności (zdania podzielone ale nie postawię nie ocenię :]). Z przyzwyczajenia padło na Ubuntu, procedura standardowa, jak podczas pozostałych instalacji - przesunąć partycję c na ntfs, wydzielić nową, powiedzmy 20 gb z czego ok 20% (500mb) przeznaczyć na swap (mam 1gb ramu) a resztę na \\"/\\" - celowy zabieg, od czasu do czasu wrzucam sobie nowe distra i nie potrzebuję osobnych /home itp. Tu niestety zabieg ten się nie udaje, przesuwam partycję, tworzę nową ale nie mogę wydzielić z niej tych umownych 20% na swap. Więc przesuwanie i tworzenie nowej ok, ale już \\"/\\" oraz \\"swap\\" na \\"jednej\\" nie. Ktoś wie jak się z tym uporać nie usuwając d - hp-recovery (2 lata gwarancji może okazać się pomocne :])? Oczywiście działania na partycjach za pośrednictwem \\"linuksowego\\" programu do partycjonowania, nie próbowałem tworzyć magikiem bo z opinii wynika, że może przysporzyć to więcej problemów niż to warte. Proszę o sugestie (czyżby sata nie pozwalał na więcej niż 4 podstawowe a może bios?). Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Ps. Lekcje odrobione, google przeszukane, fora również, z linuksem oraz partycjonowaniem miałem już styczność (co prawda na taki opór nie natrafiono ale...) :]

Ps2. Instalator HP (pod który \\"podpięty\\" jest windows, oprogramowanie itp.) nie daje możliwości podziału dysku na partycje) więc ponowna instalacja systemu (nad którą myślałem) nic nie pomoże...

Rymek

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-16, 16:53:55 »
Nie jestem geniuszem w tych sprawach ale powiem co mi przychodzi w tym temacie do głowy:

Przyznam się że ostatnio próbowałem założyć pod SUSE 10.2 partycje na dysku (akurat nie systemowym) i parted wywalił mi komunikat że nie można stworzyć więcej niż 4 partycji podstawowych więc coś w tym może być tyle że to nie było SATA tylko ATA

Kolejna sprawa skoro partycja jest NTFS to nie wiem czy to może nie być przyczyną ponieważ jak wiadomo linux miewa jeszcze czasem z tym problemy i być może dlatego nie można utworzyć partycji

I ewentualnie prosił bym o napisanie czy przy instalacji w czasie zaznaczania co ma być zrobione pokazuje się błąd czy dzieje się to podczas tworzenia już partycji, czy w momencie gdy mają być już kopiowane dane. I jeszcze jedno czy po zrobieniu tego raz przy ponownej próbie instalacji są już utworzone partycje czy stan jest taki sam jak na początku czyli 4 partycje stworzone oryginalnie na dysku

ewentualnie przesyłam link, który znalazłem może się przyda

http://linuxwpraktyce.pl/2006/05/03/linux-partycje/

darthbishop

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-01-16, 17:48:54 »
Co za ruznica czy dysk jest sata czy ata. To przecierz tylko interfejs a od niego nie zależy sposób partycjonowania. Z tego co mi wiadomo nie da sie na zadnym dysku utworzyc wiecej niz 4 partycji podstawowych. Linuxa mozeszesz spokojnie zainstalowac na partycji extended i bedzie smigal. przetestowane

miraculix

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-01-16, 18:32:25 »
\\"Linuksa możesz spokojnie zainstalować na partycji -> extended <- i będzie śmigał. Przetestowane.\\"

Ktoś potwierdza / zaprzecza? Taki zabieg może okazać się dość kosztowny - wolę dmuchać na zimne. Pozdrawiam.

miraculix

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-01-16, 18:46:03 »
2007-01-16 16:53:55 Rymek napisał:

 > I ewentualnie prosił bym o napisanie czy przy instalacji w czasie zaznaczania co ma być zrobione pokazuje się błąd czy dzieje się to podczas tworzenia już partycji, czy w momencie gdy mają być już kopiowane dane.

Błędów nie odnotowano, przesuwanie ntfs zgodnie z planem (po defragmentacji, usuwaniu temp itp), wydzielanie nowej partycji 20gb z \\"c\\" ok, wydzielenie z niej 20% na \\"swap\\" ok ale zagospodarowanie z tych 500mb \\"swap\\" kończy się niepowodzeniem. Reasumując, utworzona nowa 20gb która \\"zawiera w sobie\\" \\"/\\" ext3 oraz \\"swap\\" jednak \\"swapa\\" nie można formatować (nie można tym 500mb nadać \\"swapowskiego\\" wyglądu). Dla mnie to novum...

> I jeszcze jedno czy po zrobieniu tego raz przy ponownej próbie instalacji są już utworzone partycje czy stan jest taki sam jak na początku czyli 4 partycje stworzone oryginalnie na dysku

Instalację przerywam bez zapisywania jakichkolwiek zmian a stawianie systemu bez \\"swap\\" byłoby istnym samobójstwem... Mogę postawić system na tych 80% z 20gb na ext3 - \\"/\\" ale nie mogę z pozostałych 20% zrobić \\"swap\\'a\\" - 500mb pozostaje niezagospodarowane i nie poddaje się formatowaniu. Pozdrawiam i czekam na sugestie.

Rymek

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-01-16, 19:04:57 »
co do wypowiedzi darthbishopa zgadzam się w zupełności ze linux chodzi na rozszerzonej bo sam mam tak zaintalowanego w tym przypadku jet to SUSE 10.2 ale miałem tak też Mandrake 10.0 i Suse 10.1 i wszystkie działały na rozszerzonych obiło mi się o uszy że niektóre distro nie lubią partycji rozszerzonych no ale tylko słyszałem i nie sprawdzałem więc nie mogę powiedzieć że na pewno.

a co do tego swapa to nie mam pojęcia :/ może ktoś coś mądrego jeszcze napisze

Pozdr

rysban

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-16, 22:03:21 »
2007-01-16 19:04:57 Rymek napisał:

> co do wypowiedzi darthbishopa zgadzam się w zupełności ze linux chodzi na rozszerzonej bo sam
 > mam tak zaintalowanego w tym przypadku jet to SUSE 10.2 ale miałem tak też Mandrake 10.0 i Suse
 > 10.1 i wszystkie działały na rozszerzonych obiło mi się o uszy że niektóre distro nie lubią
 > partycji rozszerzonych no ale tylko słyszałem i nie sprawdzałem więc nie mogę powiedzieć że na
 > pewno.
 >
 > a co do tego swapa to nie mam pojęcia :/ może ktoś coś mądrego jeszcze napisze
 >
 > Pozdr
Ja pracuję na linuksie od 6 lat i zawsze dał się uruchamiamić z extended (rozszerzonych) i nstalując Gruba lub lilo decydowałem który system ma wstartować . Nigdy nie było problemu  o ile uwazało sie na wykonywane operacje przy podziale dysku na partycje i formatowaniu ich . Wystarczy uważnie czytać wyświetlane komunikaty i rozumieć je . Od czterech lat używam tylko linux bo mam spokój z wirusami i po utracie licencji na Windowsa po awari płyty głównej po gwarancji . Nieważne że za Windowsa zapłaciłem to utraciłem prawo do jego używania bo Microsoft tak postanowił że nie wolno używać Windowsa na innym komputerze i trzeba za niego od nowa zapłacić .
Pozdrawiam Ryszard

miraculix

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-01-16, 22:14:19 »
Dziś postaram się zasiąść do laptopa i uporać się z w/w problemem. Wielkie dzięki za czas i zaangażowanie. Odezwę się jeszcze.

qeram5

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-01-16, 22:19:43 »
2007-01-16 22:03:21 rysban napisał:

> 2007-01-16 19:04:57 Rymek napisał:
 >
 > > co do wypowiedzi darthbishopa zgadzam się w zupełności ze linux chodzi na rozszerzonej bo
 > sam
 >  > mam tak zaintalowanego w tym przypadku jet to SUSE 10.2 ale miałem tak też Mandrake 10.0
 > i Suse
 >  > 10.1 i wszystkie działały na rozszerzonych obiło mi się o uszy że niektóre distro nie
 > lubią
 >  > partycji rozszerzonych no ale tylko słyszałem i nie sprawdzałem więc nie mogę powiedzieć
 > że na
 >  > pewno.
 >  >
 >  > a co do tego swapa to nie mam pojęcia :/ może ktoś coś mądrego jeszcze napisze
 >  >
 >  > Pozdr
 > Ja pracuję na linuksie od 6 lat i zawsze dał się uruchamiamić z extended (rozszerzonych) i
 > nstalując Gruba lub lilo decydowałem który system ma wstartować . Nigdy nie było problemu  o
 > ile uwazało sie na wykonywane operacje przy podziale dysku na partycje i formatowaniu ich .
 > Wystarczy uważnie czytać wyświetlane komunikaty i rozumieć je .
 > Pozdrawiam Ryszard
 


qeram5

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-01-16, 22:26:44 »
 >  Dzielenie na partycje
 >   @darthbishop napisał już o patrycjach i swapa widzi on jako piątą patrycję podstawową i nic
 > tu nie zrobisz zrób sobie patrycję rozszerzoną i na nią wgraj linuksa  podział na patrycje
 > automatyczny / i swap lub podział użytkownika np / swap , home itp.i po problemie podział dysku
 > na patrycje programem qtparted.

miraculix

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-01-16, 22:37:00 »
OK, podział przedstawia się następująco:

1. 85.85 GB Windows XP MCE 2005 NTFS
2. 1.52 MB Free automatycznie utworzona w celu \\"odseparowania\\"
3. 15.90 GB Ubuntu Linux EXT-3 plus 885 MB Linux-Swap
4. 8.50 GB HP-Recovery FAT32

5. 1.00 GB Windows\\'owski Swap NTFS

Jeszcze raz pragnę serdecznie podziękować za chęci, wkład i cierpliwość. Problem osobiście uważam za rozwiązany, chyba, że pojawią się inne pytania dotyczące w/w zagadnienia (o ile wiem, w laptopach partycje pytu \\"recovery\\" to obecnie standard - dla bezpieczeństwa i tak wypaliłem sobie 3 DVD). Pozdrawiam i \\"do napisania\\" w innych wątkach, tym razem mam nadzieję, że jako osoba dzieląca się swoimi uwagami i zdobytym \\"doświadczeniem\\".

Wes-

  • Gość
xmms + glib
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-08-28, 15:21:45 »
mam fedore 4, przy instalacji xmms-a pluje sie o gliba > 1.2.2
mam wersje 1.2.10. po rozpakowaniu i zkonfigurowaiu przechodze do make/make install i wypluwa:
[root@XX glib-1.2.10]# make install
Making install in .
make[1]: Entering directory `/home/Wes-/Desktop/glib-1.2.10/glib-1.2.10'
CONFIG_FILES= CONFIG_HEADERS= CONFIG_OTHER=glibconfig.h ./config.status
creating glibconfig.h
glibconfig.h is unchanged
echo timestamp > stamp-gc-h
/bin/sh ./libtool --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I. -DG_LOG_DOMAIN=g_log_domain_glib     -g -O2 -Wall  -D_REENTRANT -c gstrfuncs.c
mkdir .libs
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I. -DG_LOG_DOMAIN=g_log_domain_glib -g -O2 -Wall -D_REENTRANT -c gstrfuncs.c  -fPIC -DPIC -o .libs/gstrfuncs.lo
gstrfuncs.c: In function 'g_printf_string_upper_bound':
gstrfuncs.c:870: error: syntax error before string constant
gstrfuncs.c:1037: error: syntax error before string constant
gstrfuncs.c:1080: error: syntax error before string constant
gstrfuncs.c:1111: error: syntax error before string constant
gstrfuncs.c: In function 'g_strdown':
gstrfuncs.c:1139: warning: pointer targets in assignment differ in signedness
gstrfuncs.c: In function 'g_strup':
gstrfuncs.c:1155: warning: pointer targets in assignment differ in signedness
gstrfuncs.c: In function 'g_strchug':
gstrfuncs.c:1314: warning: pointer targets in assignment differ in signedness
gstrfuncs.c:1317: warning: pointer targets in passing argument 1 of 'strlen' differ in signedness
make[1]: *** [gstrfuncs.lo] Błąd 1
make[1]: Leaving directory `/home/Wes-/Desktop/glib-1.2.10/glib-1.2.10'
make: *** [install-recursive] Błąd 1

ma ktos jakis pomysl na pomoc...?