Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników  (Przeczytany 2818 razy)

philipsomax

  • Gość
SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników
« dnia: 2005-08-04, 15:03:38 »
Witam
Mam Slacka 10.1 z nowym Kde 3.4.1, jądro 2.4.29 .

Pierwszy problem to taki, że nie mogę zmienić ( :-[ ) rozdzielczości ekranu na większą niż 1024x768, w xorg.conf raczej jest wszystko prawidłowo, sterownik też jest zainstalowany z Ati.com , może trzeba coś podmienić ( tak jak w przypadku Nvidii) ??Ale co ?

Drugi to taki, że nie mogę wysyłać Mailów, myślę że to z tego względu że ostatnio usuwałem chmod\\'em usługę sendmail przy starcie systemu, jak na nowo to włączyć ?

Ostatnia mniej ważna rzecz to taka. mam pytanie jakich używacie czcionek do wszystkiego,  żeby ładnie wyglądało, jeśli nie macie standardowych to skąd zessaliście ??

Za każdą pomoc dziękuję i pozdrawiam ;)

zajacraf

  • Gość
SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-04, 15:47:59 »
2005-08-04 15:03:38 philipsomax napisał:

> Witam
 > Mam Slacka 10.1 z nowym Kde 3.4.1, jądro 2.4.29 .
 >
 > Pierwszy problem to taki, że nie mogę zmienić ( :-[ ) rozdzielczości ekranu na większą niż
 > 1024x768, w xorg.conf raczej jest wszystko prawidłowo, sterownik też jest zainstalowany z
 > Ati.com , może trzeba coś podmienić ( tak jak w przypadku Nvidii) ??Ale co ?
 >
 > Drugi to taki, że nie mogę wysyłać Mailów, myślę że to z tego względu że ostatnio usuwałem
 > chmod\\'em usługę sendmail przy starcie systemu, jak na nowo to włączyć ?
 >
 > Ostatnia mniej ważna rzecz to taka. mam pytanie jakich używacie czcionek do wszystkiego,  żeby
 > ładnie wyglądało, jeśli nie macie standardowych to skąd zessaliście ??
 >
 > Za każdą pomoc dziękuję i pozdrawiam ;)
----------
odp1: sprawdzć czy masz wpisane dobrze rozdzielczość  pionową i poziomą (najlepiej sprawdź w specyfikacji monitora)
odp2: to uruchom sendmaila ręcznie - a kadu masz takie coś jak services - poszukaj, ręcznie też możesz
odp3. ściagnij sobie czcionki - nie wiem jak jest w slacku, ale np w debianie jest opis tutaj:
http://dug.net.pl/faq/index.php?kat=7&id=51
bardzo lądne czcionki:-)
pozdr

amdfanatyk

  • Gość
SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-04, 16:42:44 »
odpal sobie knoppix zgraj XFree conf i wklej sobie modline\\'y potem tylko xrandr -s nr_ekranu.

difrost

  • Gość
SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-05, 11:50:02 »
2005-08-04 15:03:38 philipsomax napisał:

> Witam
 > Mam Slacka 10.1 z nowym Kde 3.4.1, jądro 2.4.29 .
 >
 > Pierwszy problem to taki, że nie mogę zmienić ( :-[ ) rozdzielczości ekranu na większą niż
 > 1024x768, w xorg.conf raczej jest wszystko prawidłowo, sterownik też jest zainstalowany z
 > Ati.com , może trzeba coś podmienić ( tak jak w przypadku Nvidii) ??Ale co ?

Musisz podac dokladne wartosci odswierzania monitora (znajdz na stronie producenta) HorizSync i VertRefresh w sekscji \\'Monitor\\'. Powinno dzialac!

 > Drugi to taki, że nie mogę wysyłać Mailów, myślę że to z tego względu że ostatnio usuwałem
 > chmod\\'em usługę sendmail przy starcie systemu, jak na nowo to włączyć ?

W katalogu /etc/rc.d powinien byc plik rc.sendmail. Jesli usunales mu prawa wykonywania, to nie odpali sie - oczywiste! Ustaw poprawnie prawa dostepu, tj:

chmod 750 /etc/rc.d/rc.sendmail

Skrypt ten jest uruchamiany z poziomu skryptu rc.M. Nastepnym razem jak bedziesz chcial wylaczyc sendmaila, to wykomentuj odpowiednie linijki w rc.M. Wyglada to jakosc tak:
if [ -x /etc/rc.d/rc.sendmail ]; then  ....
 
PS: Naucz sie pisac skrypty powloki i wtedy spokojnie usiadz do skryptow startowych. Jesli sobie je kumacie zorganizujesz, to szybciej bedzie Ci sie komp odpalal,a w skryptach bedziesz mial porzadek. -> Poczytaj o skryptach BSD-like :)

 > Ostatnia mniej ważna rzecz to taka. mam pytanie jakich używacie czcionek do wszystkiego,  żeby
 > ładnie wyglądało, jeśli nie macie standardowych to skąd zessaliście ??
 >

Zawsze mozesz korzystac z czcionek windosowych! Micro$oft zrobil beznadziejny system,ale czcionki sa git :D. Poza tym proponuje sobie skompilowac wlasnorecznie freetype z wlaczonym bytecode interpreterem (w Slackware jest to wylaczone)!!! Normalnie masz ten wynalazek zaszyty w pakiecie od X\\'ow (x11-6.8.2-...) razem z fontconfigeiem. To jest wlasnie DUZY blad, ktorego jeszcze nikt Patowi nie wytlumaczyl. Zrob osobno te 2 pakiety. Informacje o tym, jak tego dokonac znajdziesz np. tutaj:
http://www.nl.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/
i klasycznie
www.google.pl

Aha! Jesli chcesz uzywac duzych rozdzielczosci,to wylacz antyaliasing w fontconfigu! Informacje jak to zrobic znajdziesz pod 2-im z podanych wyzej adresow!


KOLEJNE PS: Wybrales jedna z najlepszych dystrybucji dostepnych! Slackware ma to do siebie,ze mozna go bardzo latwo przerobic i dostosowac do wlasnych potrzeb. Mozesz go rozlozyc na czesci pierwsze (male klocki:) )a nastepnie poskladac jak tylko chcesz i z tego co chcesz -> i masz wlasna dystrybucje.Hahaha...tak wlasnie powstal Beton Linux!

POZDRAWIAM

philipsomax

  • Gość
SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-05, 21:29:08 »
Za wszystkie info dzieki, ale zrobilem to jeszcze inaczej, Skopiowalem xorg.config ze slax\\'a i poustawialem sie w nim po swojemu i dziala ;) dzieki za wszystko kolejnymi problemami juz sie pobawie ;)

 > KOLEJNE PS: Wybrales jedna z najlepszych dystrybucji dostepnych! Slackware ma to do siebie,ze
 > mozna go bardzo latwo przerobic i dostosowac do wlasnych potrzeb. Mozesz go rozlozyc na czesci
 > pierwsze (male klocki:) )a nastepnie poskladac jak tylko chcesz i z tego co chcesz -> i masz
 > wlasna dystrybucje.Hahaha...tak wlasnie powstal Beton Linux!
 >
 > POZDRAWIAM
 
I o to chodzi, wlasnie to mi sie podoba, pelna kontrola nad kazdym zakamarkiem i pelna konfigurowalnosc ;) to jest moja dystrybucja mimo tego ze stwiam w linuksie swoje pierwsze kroki ;)

fazer

  • Gość
SuSe Linux - SuSEk Portal Użytkowników
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-04, 10:26:03 »
Witam wszystkich na forum.

Kiedyś zajolem sie linuxem jedyny jaki udalo mi sie zainstalowac to SuSE.

Tak bardzo spodobal sie on mi ze zaczolem pokazywac go znajomym a po czaqsie przekonalem ich do instalacji.

Wtedy zaczely sie pytania jak cos zrobic na poczatku przychodzilem pomagalem tlumaczylem pozniej zaczolem opisywac najczesciej zadawane pytania a pozniej umieszczalem je na www.

Po pewnym czasie zebralo sie tego troche i stworzylem stronke stronka miala duze powodzenie wiec w zeszlym tygodniu wykupilem serwer i zamiescilem caly portal na silniku MAMBO

Zapraszam wszystch może soć się wam przyda:

http://www.susek.boo.pl