Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Subversion czy CVS  (Przeczytany 1449 razy)

anakin9

  • Gość
Subversion czy CVS
« dnia: 2005-07-14, 10:59:39 »
Witam.
Chcialbym zmienic system na linuxa bo na windowsie mozna dostac bialej goraczki , jednakze im wiecej czytam o tych roznych dystrybucjach tym mniej cos z tego rozumiem ;) jestem kompletnie zielony. Tak wiec chcialbym aby panstwo mi dopradzili jaki linux bylby najlepszy do moich potrzeb i sprzetu :
posiadam :

PII 350
128 mb ram
hdd 6 gb
4 mb Ati Rage
Muzyczna zintergowana
Sieciowa Zintergrowana

Komputera uzywam do korzystania z internetu , www  czesty download, komunikatory... czasem ogladanie filmow.

Tak wiec szykam dystrybucji ktora nie bedzie skomplikowana a raczej proste w instalacji i obsludze , korzystam z internetu za pomoca sieci kalbowej na zasadzie zwyklej sieci , zadnych nr dostepowych.
No i nie chcialbym aby system zajmowal mi z 2 gb bo to przesada ;) szukam czegos prostego :) oczywiscie interferjs graficzny.
Czytalem o Debianie , ponoc dobry , i chcialem uruchomic go z tej dyskietki statrowej aby reszta sie pobrala z sieci ale na tej stronie za chiny ludowe nie moge dojsc jak zrobic taka dyskietke . Bardzo prosze o rady :)


kuba_g

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-07-14, 13:32:50 »
2005-07-14 10:59:39 anakin9 napisał:

> Witam.
 > Chcialbym zmienic system na linuxa bo na windowsie mozna dostac bialej goraczki , jednakze im
 > wiecej czytam o tych roznych dystrybucjach tym mniej cos z tego rozumiem ;) jestem kompletnie
 > zielony. Tak wiec chcialbym aby panstwo mi dopradzili jaki linux bylby najlepszy do moich
 > potrzeb i sprzetu :
 > posiadam :
 >
 > PII 350
 > 128 mb ram
 > hdd 6 gb
 > 4 mb Ati Rage
 > Muzyczna zintergowana
 > Sieciowa Zintergrowana
 >
 > Komputera uzywam do korzystania z internetu , www  czesty download, komunikatory... czasem
 > ogladanie filmow.
 >
 > Tak wiec szykam dystrybucji ktora nie bedzie skomplikowana a raczej proste w instalacji i
 > obsludze , korzystam z internetu za pomoca sieci kalbowej na zasadzie zwyklej sieci , zadnych
 > nr dostepowych.
 > No i nie chcialbym aby system zajmowal mi z 2 gb bo to przesada ;) szukam czegos prostego :)
 > oczywiscie interferjs graficzny.
 > Czytalem o Debianie , ponoc dobry , i chcialem uruchomic go z tej dyskietki statrowej aby
 > reszta sie pobrala z sieci ale na tej stronie za chiny ludowe nie moge dojsc jak zrobic taka
 > dyskietke . Bardzo prosze o rady :)
 >
 >

Slackwaew Linux ma  małe wymagania, a tak pozatym , to kazdy pojdzie, ale niekoniecznie na KDE czy GNOME, warto wypróbowac lzejsz sr. graficzne takie jak ICEWM albo XFCE

adam-s15

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-07-14, 15:01:00 »
Polecam SUSE (najlepsze distro jakie widziałem) i Mandrive (idealna dla początkujących). Jeśli wcześniej nie miałąs sycznosci z linuxem to wybierz któryś z tych dwóch, bo inne mogą się okazać troche za trudne.

anakin9

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-07-14, 15:53:52 »
A jesli chodzi o dyskietke startowa Debiana ? jak ja utwrozyc ? bo jednak sciaganie 3 cd dystrybucji troche mnie przeraza ;) mam tez na dysku Gentoo ale patrzac na instrukcje jego instaklacji i wizje kompilacji caly dzien opadaja mi rece :/ A moze jest do pobrania gdzies lzejsza wersja ManDrive ? bo przy mojej predkosci neta 3 cd to zajmie mi tydzien :/

benyo

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-07-14, 16:11:34 »
Rzeczywiscie pojdzie kazda pod warunkiem nawet ze srodowiskiem GNOME chodzic bedzie nienajgorzej, ale lepiej jakies lekkie srodowiska typu XFCE.
Do takiego sprzetu swietna jest polska dystrybucja KateOS, ale tutaj juz trzeba co nieco wiedziec o linuxie zeby niektore rzeczy samodzielnie pokonfigurowac. Jesli to jest absolutny poczatek twojej przyjazni z linuxem to najlepsze beda dystrybucje typu RedHat ,Fedora, Mandriva (dawny Mandrake), Aurox maja duzo kreatorow i konfiguratorow w postaci graficznej czytelnej dla uzytkownika nawet poczatkujacego.

Powodzenia i przede wszystkim nie zniechecaj sie latwo :)

xavery

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-07-14, 16:54:26 »
> A jesli chodzi o dyskietke startowa Debiana ? jak ja utwrozyc ?

Na serwerze Debiana znajdziesz obrazy dyskietek i dosowy program rawrite sluzacy do zapisu takich obrazow. Windowsy nowszej generacji (NT/2k/XP) posiadaja chyba podobne narzedzie o nazwie ntrw.exe, ale nie wiem, nie uzywam, zarobiony jestem, wiec nie mowie na pewno:)

bo jednak sciaganie 3 cd
 > dystrybucji troche mnie przeraza ;)

Debian jest na 3 nosnikach ale DVD (!). To bedzie odpowiednik jakichs pietnastu CD. Zreszta niedawno wyszedl w ramach wydawnictwa Linux+ Extra wiec mozna go sobie zakupic bez potrzeby sciagania gigabajtow.

 > lzejsza wersja ManDrive ? bo przy mojej predkosci neta 3 cd to zajmie mi tydzien :/

Nie slyszalem o lzejszej Mandrive Linux. Jak masz kiepskie lacze to moze zakup gdzies za pare zeta system na nosnikach CD/DVD. Zawsze mozesz tez zaciagnac jedna dyskietke i instalowac calosc (czyt. tylko to co Ci potrzebne) przez Siec

anakin9

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-07-14, 17:01:41 »
Wlasnie chodzi mi o dystrybucje z bezstresowym instalatorem :) wiem ze moze taka dystrybucja nie bylaby najwydajniesza ale chcialbym zaczac od czegos prostego. A co do 3 DVD to czyste szalenstwo !
Panowie ja mam 6 gb dysk i nie potrzebuje komputera jako stacje graficzna czy cos:D tylko do uzytku codzienniego :)
i kompletnie nie moge sie rozeznac w tych wszystkich dystrybucjach> Mogliby opanowie mi je delikatnie strescic.. ile zajmuja itd...
Co do dyskietki Debiana... to jak dlugo trwa pozniej pobieranie i czy trudna to sprawa , trzeba samemy konfigurowac czy zrobi sie samo ?

xavery

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-07-14, 17:30:37 »
> Wlasnie chodzi mi o dystrybucje z bezstresowym instalatorem :)

Bezstresowy instalator to maja np. Mandriva/Fedora/Aurox ale z Twoim PII to wiecej stresu przyniesie Ci ich pozniejsze uzytkowanie. IMHO lepiej troche (niewiele) pokombinowac przy instalacji zeby miec sprawniejszy system, zwlaszcza na slabszym sprzecie.

 > Panowie ja mam 6 gb dysk i nie potrzebuje komputera jako stacje graficzna czy cos:D tylko do
 > uzytku codzienniego :)

Do uzytku codziennego system powinien sie zamknac w granicach 1GB. Do dystrybucji \\"bezstresowych\\" trzeba te wartosc powiekszyc o 50-100%:)

 > delikatnie strescic.. ile zajmuja itd...

Wydaje mi sie, ze dobrym dla Ciebie rozwiazaniem bylby Slackware. W miare bezbolesna instalacja, system nie instaluje sam z siebie gigabajtow smieci...

 > Co do dyskietki Debiana... to jak dlugo trwa pozniej pobieranie i czy trudna to sprawa , trzeba
 > samemy konfigurowac czy zrobi sie samo ?

No przy slabszym polaczeniu moze troche potrwac, zalezy od liczby i wielkosci instalowanych pakietow. A samo to sie nic nie zrobi, zwlaszcza w Debianie, zawsze trzeba troche pokombinowac.

anakin9

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-07-14, 19:01:59 »
A co panowie powiedza o KNOPIX-ie ? ponoc dobry do przyuczenia sie obcowania z linuxem i mozna go zainstalwoac na stale na dysk. Da rade na moim sprzecie ? oczywiscie pozniej gdybym zrozumial troche niuansow linuxa zmienilbym na cos sensowniejszego

kuba_g

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-07-14, 19:24:00 »
2005-07-14 19:01:59 anakin9 napisał:

> A co panowie powiedza o KNOPIX-ie ? ponoc dobry do przyuczenia sie obcowania z linuxem i mozna
 > go zainstalwoac na stale na dysk. Da rade na moim sprzecie ? oczywiscie pozniej gdybym
 > zrozumial troche niuansow linuxa zmienilbym na cos sensowniejszego

Najlepszy dla początkujących system to Mandrake/mandrivia linux albo SuSE. Łatwe instalatory, kupa oprogramowania, a narzedzia konfiguracyjne  maksymalnie upraszczają prace.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-07-14, 20:32:55 »
2005-07-14 17:01:41 anakin9 napisał:

>
 > Wlasnie chodzi mi o dystrybucje z bezstresowym instalatorem :) wiem ze moze taka dystrybucja
 > nie bylaby najwydajniesza ale chcialbym zaczac od czegos prostego. A co do 3 DVD to czyste
 > szalenstwo !
 > Panowie ja mam 6 gb dysk i nie potrzebuje komputera jako stacje graficzna czy cos:D tylko do
 > uzytku codzienniego :)
 > i kompletnie nie moge sie rozeznac w tych wszystkich dystrybucjach> Mogliby opanowie mi je
 > delikatnie strescic.. ile zajmuja itd...
 > Co do dyskietki Debiana... to jak dlugo trwa pozniej pobieranie i czy trudna to sprawa , trzeba
 > samemy konfigurowac czy zrobi sie samo ?

Co do Debiana to jest jeszcze wersja instalacyjna CD mieszczaca sie na 100MB, reszte sciagasz z netu. Debian jest najwieksza dystrybucja i na tych 15CD masz okolo 15 tysiecy pakietow. Debian jest trudny na poczatku i jesli masz zerowe pojecie o Linuksie to go odradzam. Z drugiej strony wystarczy dodac do source.list pare wpisow, potem apt-get install x-window-system a na koniec apt-get install kde*/gnome/xfce... i ma sie dzialajacy system :-) Pozniej juz tylko \\"dopieszczanie\\" systemu.

anakin9

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-07-14, 21:42:04 »
Dziekuje za odpowiedzi. mam wlasnie 50% Knopixxa juz pobrane wiec sproboje to i zobacze coz to to za wynalazek ten linux i jak sie sprawuje ;) a pozniej sie wezme moze za debiana lub cos innego gdy juz pojme o co tu chodzi :) jeszcze raz dziekuje

de_laurent

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-07-15, 00:44:54 »
2005-07-14 21:42:04 anakin9 napisał:

>
 > Dziekuje za odpowiedzi. mam wlasnie 50% Knopixxa juz pobrane wiec sproboje to i zobacze coz to
 > to za wynalazek ten linux i jak sie sprawuje ;) a pozniej sie wezme moze za debiana lub cos
 > innego gdy juz pojme o co tu chodzi :) jeszcze raz dziekuje

He he, no Knoppi (, der kleine Krokodil ;) ) to wlasnie jest Debian :) tylko tche inny ;)

de_laurent

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-07-15, 05:19:35 »
2005-07-15 00:44:54 de_laurent napisał:

> 2005-07-14 21:42:04 anakin9 napisał:
 >
 > >
 >  > Dziekuje za odpowiedzi. mam wlasnie 50% Knopixxa juz pobrane wiec sproboje to i zobacze
 > coz to
 >  > to za wynalazek ten linux i jak sie sprawuje ;) a pozniej sie wezme moze za debiana lub
 > cos
 >  > innego gdy juz pojme o co tu chodzi :) jeszcze raz dziekuje
 >
 > He he, no Knoppi (, der kleine Krokodil ;) ) to wlasnie jest Debian :) tylko tche inny ;)
Sorry, das kleine... :)

benyo

  • Gość
Subversion czy CVS
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-07-15, 09:16:23 »
Poza tym knoppix jest wersja LIVE uruchamiana bezposrednia z plyty CDROM a nie instalowana na dysku, jest typowo dystrubucja edukacyjna wiec moze faktycznie jest dobra dla ciebie, ale docelowo pomysl o pelnej dystrybucji instalowanej na dysku