Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: 2 karty graficzne  (Przeczytany 983 razy)

Leśny Tygrys

  • Gość
2 karty graficzne
« dnia: 2005-07-12, 15:33:55 »
Z góry przepraszam szanownych moderatorów za zawracanie głowy, bo jak domniemuje, mój problem jest mniejszy niz sie wydaje :]
(Ale po prostu za długo siedze i mysle nad tym problemem)

Po zainstalowaniu gry NeverwinterNights system upomniał się takim komunikatem:

mcop warning: user defined signal handler found for SIG_PIPE, overriding
/dev/dsp: Device or resource busy
Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
Error

(pierwsze 3 linijki komunikatu pojawiają sie, a czasem nie)
Pewien niemiły moderator linuksowego forum (adresu nie podam...) powiedział mi niezywkle \\"miłym\\" tonem że trzeba zainstalowac sterowniki.

I od tej pory się gubie. Wydaje mi sie że chodzi o akceletor 3D. Natomiast instalacja sterowników jest dla mnie przeszkodą, bo nie wiem jaka łate na jądro ściagnąć (mam Mandrive 10.1) oraz nierozumiem co to znaczy \\"wyłączyć wszystkie X-y przed instalacją sterownika\\" (eeshhh aż normalnie głupio sie przyznawac do nieznajomości tak oczywistych rzeczy)

Czy ktoś, kto ma pokłady cierpliwości, troche wiedzy i nie jest nerwusem mógłby mi wszystko wytłumaczyć.... ?

Karta graficzna to  NVidia GeForce2  MX400



bergo

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-07-12, 16:44:14 »
Witaj,

Po pierwsze musisz ściągnąc sterowniki ze strony nvidii:
www.nvidia.com -> download drivers -> wybierasz odpowiedni sterownik i ściągasz (Graphic Driver, GeForce/TNT2, Linux IA32).

Aby zainstalowac sterowniki musisz mieć wyłączone \\"okienka\\" czyli zastopować serwer X-ów. Są na to trzy metody:
1. Ctrl + Alt + Backspace (bardzo brutalna, coś jak ctrl,alt,del w windzie i nie rób w ten sposób)
2. Logujesz się na konsoli (w okienkach wciskasz Ctrl+Alt+Fx x = 1,2,..,6) jako root i piszesz: init 3 To uruchomi komputer w trybie tekstowym, znaczy się wyłączy pracujące okienka.
3. W pliku /etc/inittab (jako root) zmieniasz runlevel z 5 na 3 i restartujesz komputer. (aby znów uruchamiać w trybie okienkowym musisz po instalacji zmienić 3 na 5.

Ja polecam Tobie sposób nr. 2 Jako początkujący użytkownik nie będziesz musiał edytować żadnych plików, czyli zapewne będzie Ci łatwiej.

Teraz zalogowany jako root zrób sobie kopię pliku xorg.conf (powinien być w /etc/X11 albo /etc - nie wiem dokładnie jak to w Mandarynce jest gdyż mam fedorkę). Kopię robisz po to, że jak coś nie pójdzie to sobie zastąpisz ten plik po instalacji sterowników kopią zapasową i będzie jak przed instalacją.
Teraz idziesz tam gdzie masz sciągnięty sterownik, i uruchamiasz go ./nazwa_sterownika (plik z rozszerzeniem .run). Instalator się rozpakuje. Wchodzisz do rozpakowanego instalatora (katalog nazywa się tak amo jak sterownik) i:
1. czytasz readme
2. uruchamiasz polecenie instalujące wyczytane w readme (nie pamiętam teraz jego nazwy)

Potem tylko musisz wyedytowac plik xorg.conf (kopie zapasową zostaw w spokoju, tylko ten w /etc/X11 czy gdzie on tam, jest) zgodnie  z tym co wyczytasz w pliku readme rzeczonego instalatora i na stronach nvidii (najlepiej sobie wydrukuj howto z nvidia.com).

Teraz tylko restart systemu i
1. działa jesteś szczesliwy
2. nie zadziała (czarny ekran) to uruchamiasz w trybie tekstowym (przy starcie do parametrów jądra dopisujesz 3 na samym końcu - to forsuje tryb tekstowy pomimi tego, że runlevel w inittab jest ustawiony na 5 czyli okienkowy) - jak nie wiesz jak to pierwej poszukaj instrukcji w necie do bootloadera tego jakiego masz. I zgrywasz kopię zapasową xorg.conf w jego miejsce. I grzebiesz w necie jak rozwiązać swój problem.

Mam nadzieję, że ciut się rozjaśniło i już coś Halo ;p


PS: Aby móc zainstalować stery nvidii musisz mieć skompilowane jądro bez framebuffera (tak mi się zdaje, ale mogę się mylić - instalator powie ci dokładnie jak jesu coś twój system będzie nie halo). Ale jak to zrobić to odsyłam do googli i archiwum forum.


Pozdrawiam
Bergo

MichL

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-07-12, 19:53:34 »
2005-07-12 15:33:55 Leśny Tygrys napisał:

> Z góry przepraszam szanownych moderatorów za zawracanie głowy, bo jak domniemuje, mój problem
 > jest mniejszy niz sie wydaje :]
 > (Ale po prostu za długo siedze i mysle nad tym problemem)
 >
 > Po zainstalowaniu gry NeverwinterNights system upomniał się takim komunikatem:
 >
 > mcop warning: user defined signal handler found for SIG_PIPE, overriding
 > /dev/dsp: Device or resource busy
 > Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
 > Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
 > Error
 >
 > (pierwsze 3 linijki komunikatu pojawiają sie, a czasem nie)
 > Pewien niemiły moderator linuksowego forum (adresu nie podam...) powiedział mi niezywkle
 > \\"miłym\\" tonem że trzeba zainstalowac sterowniki.
 >
 > I od tej pory się gubie. Wydaje mi sie że chodzi o akceletor 3D. Natomiast instalacja
 > sterowników jest dla mnie przeszkodą, bo nie wiem jaka łate na jądro ściagnąć (mam Mandrive
 > 10.1) oraz nierozumiem co to znaczy \\"wyłączyć wszystkie X-y przed instalacją
 > sterownika\\" (eeshhh aż normalnie głupio sie przyznawac do nieznajomości tak oczywistych
 > rzeczy)
 >
 > Czy ktoś, kto ma pokłady cierpliwości, troche wiedzy i nie jest nerwusem mógłby mi wszystko
 > wytłumaczyć.... ?
 >
 > Karta graficzna to  NVidia GeForce2  MX400
 >
 >
1. Na początek zainstaluj \\"kernel-source\\" (jest na CD/DVD instalacyjnych).

2. Ściągnij sterownik nvidia ze strony www.nvidia.pl (dla linuxAI32) i do dowolnego katalogu (zapmiętaj ścieżke i pełną nazwę sterownika).

3. Natępnie wyjdź z X-ów wciskając ctrl + alt (lewe) + F5, następnie pojawi się konsola wrtualna, zaloguj się tu jako root, potem wpisz komendę \\"telinit 3\\".

4. Teraz znowu jako root wpisz \\"sh /home/...ścieżka do katalogu/nvidia(pełna nazwa sterownika) -> enter.

5. Na wszystko odpowiedaj \\'ok\\' (w tym na pytanie dotycz. ściągniecia i kompil. patcha kernela ze strony www.nvidia.com).

6. Po zakonczeniu procesu instalacji wróć do X-ów wpisując \\"telinit 5\\".

&. Jeśli po restarcie nie ładuje sie sterownik Nvidia to zaloguj sie do systemu jako root. Następnie wejdź do katalogu /etc/X11/ i otwórz plik \\"xorg.conf\\".

9. Teraz przewiń tekst na dół o ok. 2/3 i odszukaj część Section \\"Device\\". Poniżej w polu Driver \\"nv\\" zmień wpis \\"nv\\" na \\"nvidia\\". Zapisz zmiany.

10. Restartuj kompa (wystarczy właściwie tylko restartować X-y) i to wszystko  :-)

Leśny Tygrys

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-07-12, 23:25:45 »
Połączyłam obydwie wasze metody i sterowniki się zainstalowały (zaszczytne logo NVIDIA pokazało się przy starcie systemu).

a co na to konsola przy uruchamianiu gry?

ano to:

mcop warning: user defined signal handler found for SIG_PIPE, overriding
/dev/dsp: Device or resource busy
Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
Error
./nwn: line 12:  5069 Segmentation fault      ./nwmain $@


XD jednym słowem problem nie znikł. No to teraz bedzie zgrzyt - bo w parze tu idzie coś ze sterownikami i coś z gry

chmooreck

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-07-12, 23:41:38 »
zajrzyj do pliku readme, ktory jest razem ze sterownikami (i na stronce, z ktorej je pobierales), aszczegolnie sekcja zwiazana z konfiguracja X\\'ow i rozszerzeniem glx :-)

o tym koledzy zapomnieli wspomniec..

zmien tak, jak jest napisane i powinno byc ok...

xis

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-07-12, 23:42:28 »
 > mcop warning: user defined signal handler found for SIG_PIPE, overriding
 > /dev/dsp: Device or resource busy

Ten komunikat oznacza, że karta muzyczna jest zajęta (Twoja karta prawdopodobnie nie miksuje sprzętowo kilku źródeł dźwięku) Zajmować ją może np. demon arts. Obejść możesz to na kilka sposobów:
- zmusić wszystkie programy by używały k. muz. za pośrednictwem np. arts\\'a
- wyłączyć wszystko co może się odwoływać do k. muz. (dźwięki w kadu, xmms, mplayer, arts)


 > Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
 > Xlib:  extension \\"GLX\\" missing on display \\":0.0\\".
 > Error
 > ./nwn: line 12:  5069 Segmentation fault      ./nwmain $@
 >
 >
Samo zainstalowanie sterownika pozwoliło Ci teraz na właczenie GLX. Czego nie zrobiłaś.
W plik /etc/X11/xorg.conf znajdź sekcję dot. modułów np.

Section \\"Module\\"
 Load  \\"dbe\\"
 Load  \\"extmod\\"
 Load  \\"glx\\"
 Load  \\"record\\"
 Load  \\"freetype\\"
 Load  \\"type1\\"
EndSection

Upewnij się, że masz tę linijkę:
 Load  \\"glx\\"
(jeśli jest zakomentowana to odkomentuj, a jeśli nie ma jej wcale to ją dopisz).

Musisz jeszcze wyłączyć obslugę DRI w xorg.conf - więc jeśli masz coś w stylu:
 Load \\"dri\\"
to zakomentuj.

Po restarcie X serwera powinno być ok.
Więcej o akceleracji wyczytasz z pliku README dołączonym do sterownika.

Powodzenia

Leśny Tygrys

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-07-13, 00:00:21 »
Juz w porządku, rzeczywiscie zapomniałam odkomentowac  i wpisac Load \\"glx\\" :) I wszystko działa :)
Dziękuje wam bardzo :)

Wasza misja zakonczona :D

chmooreck

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-07-13, 08:28:01 »
2005-07-12 23:42:28 xis napisał:

>  (...)
 >
 > Powodzenia

bylem szybszy... ;-)

pawelf

  • Gość
2 karty graficzne
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-07-12, 14:41:42 »
witam, mam problem z mandriva 2005 le, posiadam plyte glowna intela ze zintegrowana grafika, jest rowniez agp w ktory wlozylem geforce 2 mx400, linux sie instaluje (pod koniec instalacjisrodowisko graficzne jest nieskonfigurowane - wiec to robie wybieram nvidie, testuej srodowisko graficzne- jest ok) po restarcie system laduje sie do pewnego miejsca i restart i tak w kolko, nie wiem za bardzo jak rozwiazac ten problem, dodam ze na plycie nie ma zwroki wylaczajacej grafike zintegrowana jak rowniez nie da sie tego zrobic w biosie, ponadto dystrybucje jednoplytowe rowniez sie wieszaja przy probie ich uruchomienia,
dzieki