Nowe posty

Autor Wątek: Problemy z VCD i DVD  (Przeczytany 5942 razy)

michmich

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« dnia: 2005-07-11, 19:48:27 »
Witam,
mam 2 pytania, pewnie proste, ale ja narazie nie znam na nie odpowiedzi:
Mam system Linux Mandrake 10.1 i następujaca konfiguracje partycji na dysku:
hdb2: ext3, punkt montowania:
hdb5: Linux swap
hdb6: ext3, punkt montowania: home
Na hdb2 mam Mandrake linux a na hdb6 mam zawartosc katalogu home. Teraz chciałbym zainstalowac 2-giego linuxa na hdb6 w zwiazku z czym chcialbym przeniesc home na hdb2. I teraz pytania:
1) Jak przeniesc home wraz z zawartosia na partycje hdb2?
2) Czy Linux swap (hdb5) moze byc uzywany przez oba linux\\'y?? (Oczywiscie nie jednoczesnie ;))

Pozdrawiam serdecznie, Michal

de_laurent

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-07-11, 23:40:42 »
> hdb2: ext3, punkt montowania:

Y, / (slash miales na mysli ;) )

 > hdb5: Linux swap
 > hdb6: ext3, punkt montowania: home

O, i znowu: tutaj jest odw..., nie, zaczekaj to w Windowsie jest odwrotnie, w uniksach jest normalnie czyli /, ukosnik w te strone :)

 > Na hdb2 mam Mandrake linux a na hdb6 mam zawartosc katalogu home. Teraz chciałbym zainstalowac
 > 2-giego linuxa na hdb6 w zwiazku z czym chcialbym przeniesc home na hdb2. I teraz pytania:
 

> 1) Jak przeniesc home wraz z zawartosia na partycje hdb2?
Najlepiej moim zdaniem chyba tak:
Skopiuj wszystko co masz w /home do np. /home_z_hdb6
Oba katalogi sa na glownej partycji (tzn. /home jest na hdb6 ale podmountowany pod / w home :) ) Teraz usun wpis w /etc/fstab zaczynajacy sie od /dev/hdb6 /home... i zrestartuj bryke. Po zalogowaniu jako root (lepiej byloby gdybys wszystko robil w trybie tekstowym a nie Xach, bo beda mialy problem zeby sie uruchomic). Teraz jak zapewne zauwazych w katalogu /home bedzie pusto (i o to chodzi!) chyba, ze mondrak wyszuka sobie automatycznie patrycje i doda ja do fstaba :) he he. skopiuj wszystko z /home_z_hdb6 do /home (juz mozesz uruchomic Xy.) Teraz mozesz juz wlasciwie skasowac /home_z_... ale lepiej jeszcze go zostaw jak masz miejsce. Zainstaluj drugiego linuxa i jak wszystko gra, to git.

Sprawa sie nieco komplikuje jezeli bedziesz chcial korzystac z home pod obydwoma linuksami, skopiuj wtedy wszystko spowrotem z /home_z_... na ta partycje.

Oczywiscie pewnie istnieje lepsze rozwiazanie. W kazdym badz razie zanim to zrobisz przeczytaj to co napisalem 2 razy, a potem przeczytaj jeszcze 1., zrob backup, a potem zapytaj jak czegos nie bedziesz kumal.

 > 2) Czy Linux swap (hdb5) moze byc uzywany przez oba linux\\'y?? (Oczywiscie nie jednoczesnie ;))

Oczywiscie :) dodajesz tego samego swapa do fstab (ew. podajesz go przy instalacji)...

Ja rowniez serdecznie.

chmooreck

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-07-12, 08:30:28 »
1. logujesz sie jako root
2. umount /home
3. mkdir /mnt/home
4. mount -t auto /dev/hdb6 /mnt/home
5. skopiuj zawartosc /mnt/home do /home
6. usun wpis w fstab dotyczacy /home
7. mozesz sie przelogowac na zwyklego usera... i dalej korzystac z systemu...

michmich

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-07-12, 09:15:35 »
Dzięki kolegom za szybką odpowiedź :), jak tylko wrócę z pracy, to spróbuję zrobić, jak piszecie.
Oczywiście / ale nigdy nie mogę spamiętać, gdzie jest jak :D, ponieważ te oba znaczki  i / są dla mnie identyczne z dokładnością co do pewnej prostej grupy przekształceń ;))
... no fakt, że jeden z nich ma w nazwie prefix \\"back\\" i jest wykorzystywany w Windows. ;;)) ... może teraz to jakoś skojarzę i zapamiętam :D.

Pozdrawiam, Michał

de_laurent

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-07-12, 17:23:40 »
O! Wlasnie, to jest to latwiejsze rozwiazanie :) chmooreck! :)


chmooreck

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-07-12, 23:54:40 »
Po prostu nie lubie restartowac kompa bez potrzeby ;-)

michmich

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-07-13, 22:04:36 »
Dzięki za pomoc!!
Wybrałem sposób 2-gi, ponieważ narazie (to pewnie proste) nie wiem, jak zmusić kompa, żeby domyślnie startował w trybie tekstowym. Za bardzo też nie wiem, czy polecenie \\"startx\\" wystartuje mi normalnie ekran logowania do KDE czy też należy użyć komendy \\"startkde\\" - nie ma akurat do niej manuala w systemie. Wyczytałem, że można zrobić \\"telinit 3\\", co powoduje doraźne przeniesienie do trybu tekstowego.
W każdym bądź razie poszło nawet gładko. Partycję /dev/hdb6 podmontowałem sobie przy okazji do podkatalogu w /mnt, w której zamierzam teraz sobie zainstalować Debiana 3.1 :D

Dzięki i pozdrawiam, Michał

root@rescue

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-07-11, 16:20:15 »
Witam. Jestem użytkownikiem Mandrake 10.1.   Niestety nie moge uruchomić filmów   VCD i DVD  mając do dyspozycji Totem, Kaffeine, MPlayer oraz Xine. Niezbyt to budujące :/.  nie wiem w czym rzecz, czy ktoś miał podobny problem?
W Totem otrzymuję nastepujący komunikat:  Totem nie może odtworzyć tego nościnka VCD, mimo, że w systemie obecna jest odpowiednia wtyczka.  ( próbowałem z niejednym filmem więc to nie może być wina płyty).  W Xine,  MPlayerze  i Kaffeine przelatują reklamówki po czym pojawia się  menu filmu i  obok dwa odnośniki:   Film , Sceny.   rzecz w tym, że nie da się ich w żaden sposób włączyć :/,   pozostaje  więc posłuchać tylko muzyki :/.  
Z góry dzięki za pomoc

shadzik

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-07-11, 16:47:36 »
2005-07-11 16:20:15 root@rescue napisał:

> Witam. Jestem użytkownikiem Mandrake 10.1.   Niestety nie moge uruchomić filmów   VCD i DVD
 > mając do dyspozycji Totem, Kaffeine, MPlayer oraz Xine. Niezbyt to budujące :/.  nie wiem w
 > czym rzecz, czy ktoś miał podobny problem?
 > W Totem otrzymuję nastepujący komunikat:  Totem nie może odtworzyć tego nościnka VCD, mimo, że
 > w systemie obecna jest odpowiednia wtyczka.  ( próbowałem z niejednym filmem więc to nie może
 > być wina płyty).  W Xine,  MPlayerze  i Kaffeine przelatują reklamówki po czym pojawia się
 > menu filmu i  obok dwa odnośniki:   Film , Sceny.   rzecz w tym, że nie da się ich w żaden
 > sposób włączyć :/,   pozostaje  więc posłuchać tylko muzyki :/.  
 > Z góry dzięki za pomoc

w MPlayerze przeskocz track z reklamowkami i idz od razu do filmu np. jakos tak:

mplayer -ao alsa -vo xv vcd://2

de_laurent

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-07-11, 17:24:54 »
Ogle obsluguje menu plyt DVD, jezeli chcalbys ogladac tak jak na odtwarzaczu...

root@rescue

  • Gość
Problemy z VCD i DVD
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-07-12, 03:04:29 »
2005-07-11 16:47:36 shadzik napisał:

> 2005-07-11 16:20:15 root@rescue napisał:
 >
 > > Witam. Jestem użytkownikiem Mandrake 10.1.   Niestety nie moge uruchomić filmów   VCD i
 > DVD
 >  > mając do dyspozycji Totem, Kaffeine, MPlayer oraz Xine. Niezbyt to budujące :/.  nie wiem
 > w
 >  > czym rzecz, czy ktoś miał podobny problem?
 >  > W Totem otrzymuję nastepujący komunikat:  Totem nie może odtworzyć tego nościnka VCD,
 > mimo, że
 >  > w systemie obecna jest odpowiednia wtyczka.  ( próbowałem z niejednym filmem więc to nie
 > może
 >  > być wina płyty).  W Xine,  MPlayerze  i Kaffeine przelatują reklamówki po czym pojawia
 > się
 >  > menu filmu i  obok dwa odnośniki:   Film , Sceny.   rzecz w tym, że nie da się ich w
 > żaden
 >  > sposób włączyć :/,   pozostaje  więc posłuchać tylko muzyki :/.  
 >  > Z góry dzięki za pomoc
 >
 > w MPlayerze przeskocz track z reklamowkami i idz od razu do filmu np. jakos tak:
 >
 > mplayer -ao alsa -vo xv vcd://2


poszło !   Dzięki za pomoc.