Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Linux dla internauty  (Przeczytany 5086 razy)

KacperIvD

  • Gość
Linux dla internauty
« dnia: 2015-08-06, 21:58:18 »
Witam,


Poszukuję linuxa dla mojego starego Fujitsu amilo la1703.

Trochę o parametrach laptopa:

- 1 rdzeń,

 - 512mb ram.


Poszukuję linuxa do:

- surfowania po internecie,

- minimalnego grania w internecie,

- edycji grafiki (najlepiej gimp),

- kodowania HTML, CSS,


Moje wymagania:

- dostępne sterowniki do mojego la1703,

- Przeglądarka Chrome,

- Gimp,

- możliwość dołączenia nakładki windowsa 7 lub 8 lub jakieś Material/Flat Design i żeby to nie wyglądało jak normalny linux,

- brak lagów (linux na jednym rdzeniu na pewno sobie poradzi ;) )

- max 4-6GB instalka ISO.



Liczę na Waszą pomoc ;)




Pozdrawiam!

JdG

  • Gość
Linux dla internauty
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-08-07, 02:53:53 »
Cytat: KacperIvD
Witam,
Poszukuję linuxa dla mojego starego Fujitsu amilo la1703.
- 1 rdzeń, - 512mb ram. Poszukuję linuxa do:
- surfowania po internecie,
OK
Cytat: KacperIvD
- edycji grafiki (najlepiej gimp),
no, akurat Gimp, to występuje w prawie każdej dystrybucji.
Cytat: KacperIvD
- kodowania HTML, CSS,
kodować możesz skutecznie nawet w DOSie, więc tym się nie przejmuj.
Cytat: KacperIvD
Moje wymagania:
- dostępne sterowniki do mojego la1703,
to już musisz sam sprawdzić
Cytat: KacperIvD
- możliwość dołączenia nakładki windowsa 7 lub 8
a co to jest "nakładka windowsa 7 lub 8"?  Z 512 MB RAM to nawet WinXP specjalnie płynnie nie działał (chyba, że bez obciążenia), co dopiero takie ambitne produkty jak Win7 i 8 (2 GB to na sam start).

Cytat: KacperIvD
i żeby to nie wyglądało jak normalny linux,
ciekawe jak sobie wyobrażasz "normalnego linuksa". Ja używam "linuksa" od kilkunastu lat wyłącznie (dawniej jako ciekawostka, obok OS/2) i szczerze mówiąc nie wiem co to "normalny linux".

Cytat: KacperIvD
- brak lagów (linux na jednym rdzeniu na pewno sobie poradzi ;) )
wierzysz w cuda? 512 MB RAM, to obecnie niezbyt wiele, jak będziesz na tym linuksie uruchamiał odpowiednio oszczędnie gospodarujące zasobami programy i przetwarzał dane dostosowane do tej pamięci, to pewnie nie będziesz miał lagów. Czyli w zasadzie odpadają przeglądarki inne niż lynx, links, diillo itp., bo współczesne strony www do lekkich przecież nie należą. Chyba, że ograniczysz się do jednego lub kilku zakładek, wtedy Ff i Chrome też mogą być. Ale Chrome występuje tylko w niektórych dystrybucjach, częściej spotkać można Chromium, czyli wolny wariant Chrome. O! jeszcze Opera może być tu przydatna, choć tej nowej (na WebKit) nie znam.

Cytat: KacperIvD
- max 4-6GB instalka ISO.
płyta DVD, na której publikowane są największe dystrybucje  Linuksa ma ca 4,4 GB, więc powinieneś być zadowolony.
Rozumiem jednak, że z pojemnością dysku jest problem, zatem, reasumując, głównym problemem pozostaje mała ilość pamięci, odpadają więc środowiska graficzne takie jak Gnome (chyba, że Gnome2, czyli obecnie to będzie chyba Mate) i KDE (chyba, że KDE3 - takie też występuje w naturze, wbrew pozorom). Polecam Fluxbox - już ze 128 MB RAM powinien działać bez zarzutu (zakładając kernele z serii 3 i 4), LXDE, XFCE, Enlightment, i pewnie inne, bardziej specyficzne, też spełnią swoją rolę.

Co do dystrybucji, to w takiej sytuacji najlepszy będzie chyba Arch (tu zaczynasz od gołej konsoli, czyli może tego sławnego "normalnego linuksa"), Gentoo też będzie OK, Slackware jak najbardziej, pozostałe popularne dystrybucje pod warunkiem, że dobrze dobierzesz soft, w Ubuntu np. standardowe Unity raczej odpada. Ale zajrzyj może najpierw na distrowatch.com, tam masz możliwość zapoznania się z wszystkimi występującymi wnaturze wolnymi klonami Uniksa, no i fajny przyrząd do wyboru tego najodpowiedniejszego systemu z kilku setek możliwych.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Linux dla internauty
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-08-07, 14:47:14 »
- Od razu odradzam Ubuntu, ( jesli juz to buntu podobne)  generalnie cos opartego na KDE srodowisku, Gnome3 , sa poprostu za ciezkie, na starsze sprzety
 - naladke windowsa znajdziesz ale nie wiem czy na wszystkie srodowiska graficzne,
  na Mate nie dam glowy, ale powinna byc.
 - Z taka iloscia ramu szukaj lekkich srodowisk
Czesc srodowisk
https://pl.wikibooks.org/wiki/Debian_-_uniwersalna_instalacja/Wyb%C3%B3r_%C5%9Brodowiska_graficznego

https://forum.4programmers.net/Off-Topic/250952-jakiego_srodowiska_graficznego_uzywasz_w_linux

- Jak wspomnial kolega unikaj ciezkich programow, Jesli firefox bedzie za ciezki,
  korzystaj z Midori , zamiast wtyczki Flash uzywaj wbudowanego w przegladarke HTML5
- i tu lipa jesli chodzi o granie w przegladarce, wiekszosc zgaduje ze bedzie chciala flasha
- gimpa i chroma znajdziesz chyba w kazdej dysrybucji

Nowosci znajdziesz tu
http://www.linuxportal.pl/news

i on kieruje np. do newsow z
http://404.g-net.pl/

bedzie tez pisac o grafice,
 tyle ze z taka iloscia ramu mozesz miec czasami problemy z aplikacjami.


Sprbuj na poczatek Debiana,
Ja dzisiaj testuje Manjaro xfce i powiem nawet fajny,
jest bardziej udoskonalany niz PCLinuxOS,
brakuje tylko jeszcze dopieszczenia pewnych elementow, np.
- zeby instalator pakietow mial guziki zamiast klikania "T/N"
- brakowalo jakiegos tematu czy ikon, przez ktore skype dzialal nie prawidlowo,
  doinstalowalem i dziala
- niektorych programow nie idzie zainstalowac przy budowaniu,
  rozumiem specyfike systemu i dlatego fajnie by bylo gdyby takie pakiety znikaly z repo z automatu,
  tu by sie przydal system zgloszen.

Polecam Debiana przedewszystkim, zainstaluj mode tools na laptopa,
, PCLinuxOS ujdzie instalator na taki stary sprzet jest bardzo leciutki
http://pclinuxos.com.pl/?cat=4
, Manjaro , puppy linux ( nie wiem tylko jak ze spolszczeniem ale jest zastosowaniem na starszy sprzet) i generalnie jeszcze wiele innych.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

KacperIvD

  • Gość
Linux dla internauty
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-08-07, 15:45:31 »
Co do pamięci to mam dysk 60gb i mam niewiele zajety ;)

pamięć ram mogę dokupić, ale nie wiem właśnie co z tymi sterownikami, a z tym "normalnym linuxem" to chodziło mi o o to żeby nie wyglądał jakoś staro, nie podoba mi się np. nakładka minta.


Dzięki Wam za pomoc ;) na razie przetestuję Debiana i zobaczymy jak to będzie działało



Pozdrawiam.

Hwiparam

  • Gość
Odp: Linux dla internauty
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-08-17, 15:17:18 »
linux na jednym rdzeniu na pewno sobie poradzi
Rly?
Nie te czasy, panie kolego, nie te czasy... Dziś do pełnego komfortu korzystania z komputera absolutne MINIMUM to dwa rdzenie i jakieś 4 GB pamięci. A większość mainstreamowych dystrybucji Linuksa ma już wymagania porównywalne z Windows 7, 8, czy może nawet 10.
Owszem, możesz na tym swoim 10-letnim trupie postawić np. Archa, jakiś lekki GUI (Openbox), korzystać z aplikacji konsolowych (elinks, mc, vim) i uczyć się poleceń w terminalu, ale odpada jakiekolwiek granie, a większość współczesnych stron pewnie nawet się nie wyświetli pod tekstową przeglądarką. O Chrome to Ty w ogóle zapomnij z taką ilością pamięci.
Proponuję się rozejrzeć za jakimś lepszym sprzętem, choćby używanym/poleasingowym, w dzisiejszych czasach to są naprawdę groszowe sprawy.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux dla internauty
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-08-17, 16:42:22 »
Do pełnego komfortu ... racja,
zwłaszcza dla gier 3D
ale żeby nie załamywać całkiem to polecam sprawdzić takie gry 2D jak
Flare Rpg ,  Freeciv czy Free Col ,  The Battle for Wesnoth (Wesnoth) , Frogatto , Mari0.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Hwiparam

  • Gość
Odp: Linux dla internauty
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-08-17, 22:16:37 »
Cytat:  link=topic=22232.msg130486#msg130486 date=1439822542
zwłaszcza dla gier 3D
Już w ogóle pomijając granie we wszelkiej maści gry, to nawet sama przeglądarka z otwartymi kilkoma kartami (powiedzmy: Facebook, Gmail, Onet, jakieś tam forum i filmik na YT), zanim się człowiek zorientuje, potrafi mu skonsumować dobre kilkaset MB pamięci operacyjnej. Tak więc co byś nie robił, to na tych swoich nędznych 512 MB daleko nie zajedziesz ;)

EDIT: Wspomniany laptop posiada chipset graficzny VIA Chrome9 HC, którego wsparcie pod Linuksem  wygląda (przynajmniej o ile ja wiem) niezbyt ciekawie...
http://www.cnet.com/products/fujitsu-amilo-la-1703-15-4-turion-64-x2-tl-50-vista-home-basic-1-gb-ram-120-gb-hdd/specs/
Kacper, kup nowszy sprzęt albo daj sobie siana :D

rafih

  • Gość
Odp: Linux dla internauty
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-08-19, 11:51:46 »
No fakt: sprzęt delikatnie mówiąc wiekowy. Jeśli bardzo się uprzesz, polecam coś ze srodowiskiem mate. Jest bardzo używalne i mało żarłoczne. Szczerze polecam od razu pclinuxosa z mate: http://www.pclinuxos.com/get-pclinuxos/mate/  http://pclinuxos.com.pl/?cat=4 lub antixa. Pclosa mam na netbooku asus eee2G. Do przejrzenia wiadomości, poczty i obejrzenia czegoś na YT wystarczy. Do tego przeglądarka PaleMoon (lekki klon Firefoxa, w większości z nim zgodny), do Youtube SMTube, ze 2 GB partycję swap i trochę cierpliwości :) Arch jest świetny, ale nie na początek.


Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Linux dla internauty
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-09-06, 22:46:40 »
Debian + xfce lub spróbować bardziej jeszcze fluxbox i openbox