Nowe posty

Autor Wątek: Jak zrobić podwójny skrót klawiszowy?  (Przeczytany 1678 razy)

tixer

  • Gość
Jak zrobić podwójny skrót klawiszowy?
« dnia: 2015-08-08, 15:21:04 »
Jak zrobic podwójny skrót klawiszowy? np. Meta+D pulpit + Meta+D run command. Nie moge stworzyc 2 poniewaz wywala blad ze sa jakies konflikty. 2. Czy mozna zrobic skrot dla pojedynczego klawisza, bo system prosi o nastepny, a 1 nie moge ustawic?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Jak zrobić podwójny skrót klawiszowy?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-08-08, 16:26:10 »
Napisz jeszcze raz rzeczowo o co ci chodzi i podaj tak z 10 razy więcej szczegółów dotyczących środowiska pracy. To może doczekasz się odpowiedzi.
Opisem błędu 'że są jakieś konflikty' obrażasz osoby od których oczkujesz pomocy i marnujesz ich czas.
A brak polskich liter świadczy też o tym, że autokorektę w przeglądarce całkowicie ignorujesz nie licząc się z tym, czy tekst będzie czytelny.
Obowiązkowo: http://rtfm.killfile.pl/

tixer

  • Gość
Jak zrobić podwójny skrót klawiszowy?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-08-08, 17:03:31 »
Wybacz, może to przyzwyczajenia z windowsa gdzie nie musiałem podawać szczegołów.

Mój system to Debian GNU/Linux 8.1 (jessie) KDE.
Pierwszy problem dotyczy tego, że po prostu nie mogę ustawic tych samych kombinacji klawiszy dla 2 poleceń, wywala błąd "The shortcut 'Meta+D' conflicts with the following key combination:
Shortcut 'Meta+D' in Application Run Command Interface for action Run Command"

Natomiast 2 błąd jest taki, że gdy nie mogę przypisać klawisza Meta, do Run Command, bo prosi o dodatkowy, a np sam TAB jest dopuszczony.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Jak zrobić podwójny skrót klawiszowy?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-08-08, 18:58:36 »
Wybaczone.

Nie da się w KDE przypisać (w ten sposób) tego samego skrótu klawiszowego do 2 lub więcej działań.
Możesz stworzyć Własny Skrót w systemsettings i tam podpiąć swoją listę poleceń do wykonania.
Pokazanie pulpitu można uzyskać choćby poleceniem wmctrl:
wmctrl -k on
Do innych działań można użyć też innych programów, np. xdotool, albo wywołań funkcji przez dbus (qdbus, graficznie qdbusviewer).
Da się zrobić w ten sposób dużo, szczególnie w KDE, ale jest przy tym trochę zabawy.

Klawisz Meta/Super jest modyfikatorem, tak jak Ctrl, Alt, Shift. Więc jako taki nie jest standardowo bindowalny do skrótów.
Najprościej chyba będzie pobawić się w przypisanie temu przyciskowi na klawiaturze innego kodu ("normalnego" klawisza), który już da się zbindować - np. przykład funkcyjnego F13, którego zapewne na klawiaturze nie masz:
xmodmap -e "keycode 133 = F13" # Super_L
xmodmap -e "keycode 134 = F13" # Super_R
Kody klawiszy znajdziesz programem 'xev'.
Konfigurację xmodmap możesz zapisać na stałe w ~/.Xmodmap.