Nowe posty

Autor Wątek: Debian czy Ubuntu?  (Przeczytany 2933 razy)

kosa.

  • Gość
Debian czy Ubuntu?
« dnia: 2015-08-01, 10:29:59 »
Witam.
Chce na komputerze przerobić polecenia w konsoli np. ls, ignore, recursive, tree, chmod, mkdyr, rmdir, touch, cat, find, df, du, arch, uname, ps, adduser, i kilka innych, używałem je na ubuntu i wszystkie w konsoli chodziły, czy na debianie też będą chodzić tak samo jak na ubuntu? Wole debiana bo podobno jest wydajniejszy.

majtol

  • Gość
Debian czy Ubuntu?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-08-01, 15:04:58 »
freeBSD i tez beda dzialac.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian czy Ubuntu?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-08-01, 15:18:37 »
Nie wiem jak te polecenia działały w ubuntu, ale pewnie z "nadużytkownika" nie miałeś problemów z tymi poleceniami. W debianie instalujesz sudo i ewentualnie pakiet do którego się odnosi np adduser o ile standardowo nie jest zainstalowany( u mnie nie istnieje żaden nadużytkownik i do części poleceń mam uprawnienia z użytkownika ,a do całości z roota). A tak defacto to ubuntu bazuje na debianie , a nie odwrotnie!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubuntu i w zależności od pakietów w każdym distro można wykonywać polecenia które podałeś. Ewentualnie w konsoli np.
Cytuj
man ls
I masz manuala na temat polecenia ls.

kosa.

  • Gość
Debian czy Ubuntu?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-08-01, 15:32:34 »
Ok zainstaluje Debiana może będą działać, dzięki.

JdG

  • Gość
Debian czy Ubuntu?
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-08-01, 21:45:12 »
Cytat: kosa.
Chce na komputerze przerobić polecenia w konsoli np. ls, ignore, recursive, tree, chmod, mkdyr,  [...] Wole debiana bo podobno jest wydajniejszy.
te programy (czasem zapisane błędnie) przeważnie pochodzą z binutils produkcji fundacji GNU i są w każdej dystrybucji linuksowej, więc gdyby nie działały, to byłoby spore zmartwienie. No, ale jednak ciągle działają.

Debian to dalej lepszy wybór dla zwolenników Uniksa (choć Ubuntu to pochodna Debiana), stabilności i wydajności.

Jest też Mint DE (Debian Edition). Mint to z kolei pochodna Ubuntu, w tej wersji jednak oparty na Debianie.  Może być kuszącą propozycją dla tych, którzy chcieliby połączyć zalety obu systemów.

Ale konsolę z wyliczonymi programami (może nie wszystkie podano poprawnie) można uruchomić na każdym linuksie, a także na innych uniksopodobnych (np. *BSD), gdzie są podobne programy - wszystkie one nawiązują do funkcjonalności programów Uniksa bowiem.

kosa.

  • Gość
Debian czy Ubuntu?
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-08-05, 11:42:44 »
Takie jeszcze pytanie, jak pobieram ubuntu z internetu to jest to tylko pobieranie a nie instalowanie? Chce tylko pobrać i potem zainstalować na Virtual Boxie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Debian czy Ubuntu?
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-08-05, 17:06:01 »
Pobierasz tylko plik .iso
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.