Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Wine przestało się uruchamiać  (Przeczytany 1840 razy)

soltys_viara

  • Gość
Wine przestało się uruchamiać
« dnia: 2015-07-29, 23:40:16 »
Witam,
problem mój wygląda następująco: używałem wine do uruchamiania jednego windowsowskiego programu, który nie ma odpowiednika na Linuksa. Wszystko działało idealnie do niedzieli. Program się uruchomił a międzyczasie  pobrały się uaktualnienia systemu, które wymagały ponownego restartu. Komputera nie restartowałem tylko zrobiłem co miałem zrobić i go wyłączyłem. W poniedziałek przy próbie uruchomienia programu wyskoczyło info: "Aplikacja uległa awarii teraz lub w przeszłości coś tam coś tam". Nie przejąłem się tym zbytnio bo czasem wywala mi takie błędy przy Kadu a po ponownym uruchomieniu programu wszystko działa. Jednak tutaj za drugim razem było to samo a przy trzecim nie pojawiło się nic.

Przy próbie włączenia programu pojawia się pole w tacce systemowej i wygląda tak jakby program się ładował, po chwili znika i nie dzieje się nic. Żadnych alertów, błędów. Nic. Pomyślałem najpierw, że to coś nie tak z programem. Chciałem usunąć program i zainstalować jeszcze raz, ale nie można tego zrobić ani metodą klikaną ani z konsoli, nie można też włączyć konfiguratora wine. Generalnie nie można zrobić nic czy klikając czy wpisując polecenia z konsoli, coś tam niby się uruchamia ale po chwili znika i nic się nie dzieje.

Na jakimś forum znalazłem podobny problem którego przyczyną miał być dodatkowy ekran, który Linuks u gościa wykrywał, a ten żadnego dodatkowego nie posiadał. Ale nie mam pojęcia jak to miałoby się mieć do mojej sprawy. Czy przyczyną problemu mógł być brak restartu systemu po aktualizacji? Czy ponowna instalacja wine to dobry pomysł? Chciałbym tego uniknąć ze względu na to iż trochę czasu trzeba poświęcić na ponowną konfigurację mojego programu.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Wine przestało się uruchamiać
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-07-30, 01:17:23 »
Cytuj
Czy przyczyną problemu mógł być brak restartu systemu po aktualizacji?
.
Nie
- Mam wrazenie ze nie uruchomiłeś wine z terminala / konsoli,
a tak się szuka między innymi przyczyny problemów.
Jesli to prawda to sprawdz i wklej nam (mozesz wkleic na wklej.to.pl )
- Załóz nowe konto użytkownika , przeloguj się tam i sprawdź,
  jeśli problem na nowym koncie nie występuje, to na starym koncie jest to problem plików konfiguracujnych.
Mozna je spróbować odszukać w ten sposób
locate wine | grep home
locate szuka, a grep pokazuje linki z katalogiem home.

Po za tym oprocz wine mozesz przetestowac z PlayOnLinux.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

soltys_viara

  • Gość
Wine przestało się uruchamiać
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-07-30, 11:32:40 »
Program zainstalowany pod wine uruchamiałem z kliku, przy próbie odpalenia np. konfiguratora wine z konsoli nie działo się nic, niby się ładował a po chwili znikał, konsola też niczego nie wypluwała. Jedyny komunikat był przy pierwszym i drugim uruchomieniu programu że uległ awarii.

 
Cytat: tele
- Załóz nowe konto użytkownika , przeloguj się tam i sprawdź,
jeśli problem na nowym koncie nie występuje, to na starym koncie jest to problem plików konfiguracujnych.
Mozna je spróbować odszukać w ten sposób
założyłem konto, przelogowałem, zainstalowałem i skonfigurowałem wine bez problemu i zainstalowałem program też bez problemu i wszystko działa. Wróciłem na stare konto odpaliłem konfiguratora z konsoli i poszło, odpaliłem program i też zadziałał. Więc nie wiem co było przyczyną. Teraz pojawia się pytanie czy jak usunę te nowe tymczasowe konto to nie schrzani się znowu?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Wine przestało się uruchamiać
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-07-30, 21:52:57 »
Wygląda na to ze ponowne zainstalowanie i skonfigurowanie Ci pomogło,
( moze źle ci się wcześniej pobrało albo co.. )
czemu musiałeś ponownie instalować ?
Może już naprawłeś ?
Usuniecie konta nic nie zmieni (nie powinno),
a jak bedziesz miał problem to sobie ponownie stworzysz, przeciez to nie problem :-)
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

soltys_viara

  • Gość
Wine przestało się uruchamiać
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-07-30, 23:12:04 »
nie mogło się wcześniej źle pobrać bo działało kupę czasu bez problemu.

Cytat: tele
czemu musiałeś ponownie instalować ?
w sumie źle się wyraziłem, nie instalowałem wine na nowym koncie bo się nie dało. Po wklepaniu polecenia w konsolę wyskoczyło tylko, że żadne pakiety nie zostaną pobrane, zaktualizowane ani usunięte. Ale jak dałem winecfg to stworzył się katalog .wine i odpalił konfigurator i później zainstalowałem program i jak przelogowałem się na stare konto to normalnie już działało.

Cytat: tele
Usuniecie konta nic nie zmieni (nie powinno),
a jak bedziesz miał problem to sobie ponownie stworzysz, przeciez to nie problem :-)
jutro usunę i sprawdzę :) ale tworzenie drugiego konta to tylko takie częściowe rozwiązanie problemu, wychodzę z założenia że jak coś robić to robić porządnie albo wcale :0 Jutro dam znać czy działa.

soltys_viara

  • Gość
Wine przestało się uruchamiać
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-08-01, 11:18:10 »
Dziś usunąłem tymczasowe konto i póki co wszystko działa:) w sumie nie wiadomo co było przyczyna i nie wiadomo jak się naprawiło ale się naprawiło :) w windzie chyba bez formatu by się obeszło. Linuks to jednak Linuks :)