Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem  (Przeczytany 1608 razy)

PCXT

  • Gość
Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem
« dnia: 2015-07-25, 15:34:17 »
Witam
Poszukuję dystrybucji, która ma pakiet sterowników Cyrix'a nsc (np. w Debianie xserver-xorg-video-nsc). W Debianie nie można go znaleźć od wersji Lenny.
Dobrze by było, gdyby dało się na tej dystrybucji zbudować CDE, bo z RAMem sytuacja jest raczej przymusowa (64MB - CDE działało mi na 32MB). Uruchamiany będzie jeden skrypt Bash i jakiś prosty graficzny menedżer plików w tym samym czasie.
Nie liczy się bezpieczeństwo, bo i tak będzie to komputerek sterujący podpięty wyłącznie do LANu na czas instalacji, a główna komunikacja robocza będzie szła przez pendrive lub karty pamięci po czytniku na USB.

zonk386

  • Gość
Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-07-25, 16:43:00 »
Jedyne, co mi się wsuwa na myśl, to właśnie debian netinst i ręczne doinstalowanie sterownika NSC - będzie on prawdopodobnie dostępny w jednym z repozytoriów Ubuntu w formie pakietów deb. Takze na bok odsunął środowisko CDE - fluxbox jest nowszy a i tak mysle, ze poradzi sobie z taką ilością RAM. Można jeszcze spróbować Damn Small Linux jako gotowej dystrybucji do takiego sprzętu - ale nie do konca nie jestem pewien, czy jest jeszcze kontynuowany... Jeszcze poszukam informacji na ten temat i postaram się udzielić szerszej odpowiedzi...

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-07-25, 16:51:04 »
Mogłbys napisać co do test nsc , CDE ?
CDE to środowisko graficzne ?
Pytaleś się moze na forum Debiana czy by Ci tego ktoś nie skompilował ?
Jesli nie jest wersja najnowsza wymagana to mozesz takze
jesli w sieci sa jeszcze jakies pliki, to mozesz sprobowac przygotowac iso z pakietami jakie chcesz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

zonk386

  • Gość
Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-07-25, 17:04:27 »
Z postu naszego autora wynika. Ze chodzi mu o środowisko graficzne CDE - poprzednika KDE. Co do pakietu nsc - pakiet o tej nazwie został umieszczony na stronie repo ubuntu dla wersji 14.04, wiec myślę że stamtąd można byloby pobrać ten sterownik... Co nie zmienia faktu, ze ze względu na tak małą ilość pamięci polecalbym coś konsolowego + mc jako manager plików, ew. Flux bez bajerów... Nie wiemy także, do jakiego sprzętu ten pakiet ma być sterownikiem - chociażby z tego powodu, że wiele pakietów po prostu zmienia nazwę, bądź jest włączane do innych pakietow - sprawdzilbym jeszcze pakiet xserver-xorg-video-geode, może on cos podpowie więcej...

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-07-25, 17:16:26 »
W teorii driver nsc został zintegrowany z xf86-video-geode . Jeżeli to nie działa to musisz użyć najnowszego Linuksa wyposażonego w drivery NSC albo spróbować podnieść grafikę na sterownikach VGA/VESA/SVGA.

Na jakiej dokładnie płycie głównej to chcesz odpalić?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil

PCXT

  • Gość
Poszukuję dystrybucji ze specyficznym sterownikiem
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-07-25, 18:20:23 »
Witam i dziękuję za odpowiedzi!

@Zonk386
Dzięki, spróbuję, choć nie wiem czy X'y będą tak działały. Aktualnie czekam na kartę pamięci, bo komputer ma teraz 16MB.

Kompilowałem CDE pod Wheezym, i wiem, że da się pod Squeeze, ale nie wiem czy jakbym postawił "z kapelusza" Lenny to czy by były wszystkie potrzebne biblioteki w odpowiednich wersjach.
Chodzi mi o środowisko CDE, czyli Common Desktop Environment. Plus tego środowiska jest taki, że zadziała z własnym launcherem, terminalem i menedżerem plików nie biorąc za dużo RAMu - pamiętam CDE działające dobrze na notebooku z 32MB.
Sterownik nsc to sterownik układów System-on-a-chip produkcji National Semiconductor/Cyrix. Chodzi tu konkretnie o Cyrix'a model 5530 z tradycyjnymi dla pierwszej generacji tych chipów "odchyłami" typu zawieszanie przy trybach VESA. Stąd NSC, a nie Geode czy Cyrix. Płyta to "coś" w formacie PC104 opisane "JT AT-MULTI6".
Logicznie najbliżej temu do "cienkich klientów" produkcji Neoware opartych o Cyriksa, ale mój przynajmniej ma tryb 640x480x16.

Kiedyś uruchamiałem na tym komputerze Debiana Lenny z menedżerem WindowLab i nie było źle, jednak doskwierał brak szybkiego menedżera plików.