Nowe posty

Autor Wątek: Czy możecie polecić instalowalną dystrybucję z ulotnymi sesjami?  (Przeczytany 1112 razy)

virginia123

  • Gość
Cześć,

chciałam Was zapytać jaką dystrybucję Linuksa (zorientowaną na prywatność i bezpieczeństwo) możecie polecić, aby była najbardziej zbliżona do moich oczekiwań. Trochę przeczytałam na temat różnych dystrybucji i wypróbowałam niektóre, ale nie udało mi się znaleźć dokładnie takiej.

Potrzebuję systemu, który będzie się dało zainstalować na dysku na zaszyfrowanej partycji i który umożliwi korzystanie z dwóch kont, z braku lepszych określej nazwijmy je trwałym (normalne konto) i ulotnym (zawartość znika po wylogowaniu się).

Dla takiego ulotnego mogę używać np. Tails (który jest bardzo dobry, ale nie wspiera OpenVPN, co jest moim kolejnym wymaganiem). Byłoby to zbyt niewygodne, aby ciągle restartować główny system operacyjny (zainstalowany na dysku twardym) i restartować z pendrive za każdym razem, gdy potrzebowałabym ulotnej sesji.

Dużo lepiej by było, gdyby dało się uruchomić komputer z Linuksem zainstalowanym na dysku, a następnie zalogować się do trwałego konta (zwykłego) lub ulotnego, które spełniałoby kilka założeń:

1. wsparcie dla OpenVPN (+ konfiguracja dla uniknięcia DNS leaks i tzw. kill switch, to sobie mogę sama skonfigurować)
2. nie zapisuje niczego na dysku (lub bezpiecznie czyści crypto swap na końcu sesji), tzn. żadne logi, zrzuty błędów
3. wspiera instalację oprogramowania na ulotnej sesji (do pamięci RAM albo do crypto swapa). (Najlepiej by było, gdyby dało się prekonfigurować taki zestaw oprogramowania przed włączeniem ulotnej sesji, aby nie było konieczności reinstalacji programów za każdym razem, gdy wchodzę do ulotnej sesji. W takiej sytuacji mogłabym również prekonfigurować kill switcha w firewallu i inne funkcjonalności).

Czy jest jakaś dystrybucja, którą moglibyście polecić?

Dzięki!