Nowe posty

Autor Wątek: kde i kbear  (Przeczytany 12689 razy)

pjk

  • Gość
kde i kbear
« dnia: 2005-11-17, 00:13:11 »
Tak się zastanawiam nad pewną rzeczą, a mianowicie nad inną dystrybucją niż ta, z której korzystam teraz.
Od czasu (niedługiego) jak korzystam z linuxa, używałem najpierw Red Hat 9, potem Fedora i tak do dzisiaj. Mam ochotę wyprobować teraz Debiana 3.1 i z tej okazji nasunęło mi się pytanie. Czy pod względem stacji roboczej (html, php, mysql, C, itd.) jest on lepszy, gorszy czy może taki sam jak FC 4? I jak jest z rozpoznawaniem sprzętu przez Sarge\\'a, bo zawsze jak instaluję Fedorę a przy okazji zmienię sprzęt to mam jakieś kłopoty.
Pozdrawiam

Xax79

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-11-17, 00:19:10 »
2005-11-17 00:13:11 pjk napisał:

> Tak się zastanawiam nad pewną rzeczą, a mianowicie nad inną dystrybucją niż ta, z której
 > korzystam teraz.
 > Od czasu (niedługiego) jak korzystam z linuxa, używałem najpierw Red Hat 9, potem Fedora i tak
 > do dzisiaj. Mam ochotę wyprobować teraz Debiana 3.1 i z tej okazji nasunęło mi się pytanie. Czy
 > pod względem stacji roboczej (html, php, mysql, C, itd.) jest on lepszy, gorszy czy może taki
 > sam jak FC 4? I jak jest z rozpoznawaniem sprzętu przez Sarge\\'a, bo zawsze jak instaluję Fedorę
 > a przy okazji zmienię sprzęt to mam jakieś kłopoty.
 > Pozdrawiam

Moze nie na temat, ale poprosze o rozszyfrowanie tematu watku. Byc moze dwa debowe, ktore wypilem wplywaja na moje postrzeganie otoczenia, ale za cholere nie moge rozszyfrowac o co chodzi w tym tytule.

A teraz na temat. Jak szukasz czegos wymagajacego to z tych popularniejszych polecma Gentoo Linux (sam uzywam, nie zmienie dopoki bedzie tanszy niz winzgroza) lub Slacka (nigdy nie instalowalem i nie zamierzam, bo moze bardziej mi spasuje niz Gentoo, choc szczerze w to watpie).

pjk

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-11-17, 03:00:08 »
\\"Szjakysz ynny\\" to motyw z pewnej starej reklamy. Tak mi się jakoś przypomniało.
Fakt. Gentoo to naprawdę ciekawa propozycja, ale boję się, że za wysokie progi na lisie nogi. Chociaż jest teraz instalator graficzny to może se poradze.
Na razie muszę zlapać kogoś kto mi go spraezentuje.
Dzięki za sugestię.

chmooreck

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-11-17, 08:27:50 »
gentoo wbrew krazacym opiniom wcale nie jest szczegolnie trudne... co do instalacji (mowie o standardowej, bez instalatora)- chociaz dlugotrwala i wszystko trzeba zrobic samemu, to jest bardzo dobrze udokumentowana i bez problemu mozna ja na spokojnie przeprowadzic...

a juz potem jest mniodzio... tzn. zarzadzanie systemem, instalacja oprogramowania sa proste :-)
warunek: przydaloby sie miec lacze do internetu..

Maciek_Rutecki

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-11-17, 18:15:54 »
Zarówno Debian, Gentoo oraz Slackware nie są trudne, co prawda wymagają ręcznej modyfikacji plików konfiguracyjnych, ale istnieje dobra dokumentacja (także po polsku). Który wybrać, to kwestia intywidualnego wyboru. Ja używam Debiana i dla mnie jest idealny :-) , ale nie uważam innych za gorsze, każdy z nich pozwala naprawdę dobrze poznać systemy oparte na jądrze Linuksa.

--
Maciek

pjk

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-11-17, 21:18:46 »
Właśnie zdarłem z netu Gentoo 2005.1 Live CD. Powoli przymierzam się do instalacji, przejrzałem już kilka stron z dokumentacją i w sumie wszystko jest gites w pytes. Może spróbuję. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Czy na live cd znajduje się jakieś środowisko graficzne czy będe musiał ściągać?

Xax79

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-11-17, 23:37:40 »
2005-11-17 21:18:46 pjk napisał:

> Właśnie zdarłem z netu Gentoo 2005.1 Live CD. Powoli przymierzam się do instalacji, przejrzałem
 > już kilka stron z dokumentacją i w sumie wszystko jest gites w pytes. Może spróbuję. Mam tylko
 > jeszcze jedno pytanie. Czy na live cd znajduje się jakieś środowisko graficzne czy będe musiał
 > ściągać?

Na livecd nie ma, ale mozesz sciagnac tzw packagecd z prekompilowanymi pakietami (min X\\'y, kde, gnome itd). Jak to doinstalowac jest w handbooku.
Takie packagecd jest np tutaj:
http://gentoo.inode.at/releases/x86/2005.1/packagecd/
lub na innym serwerze.

W razie problemow / pytan / watpliwosci pisz, chetnie pomoge ;)

pjk

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-11-18, 00:06:05 »
Tak też myślałem, że reszta jest na tym dysku.
Co do instalacji, to napewno będę potrzebowal Twojej pomocy. Przeglądam cały czas podrecznik instalacji i zapoznalem się z opisem instalacji na polskiej stronie Gentoo. Wszystko jest dla mnie zrozumiałe do momentu podania opcji dla gcc. Nie zabardzo wiem o co cho z ustawianiem chost, cflags i cxxflags. Autor tego artykułu pisze, że należy poczytać mana. Rozumiem, że można z niego korzystać podczas instalacji, to jednak nie zmienia faktu, że znając mnie, napewno coś zamieszam. Z pewnością muszę przejrzeć jeszcze dokładnie podręcznik, ale jakby co, to bedę pisał.
Pozdrawiam.

Xax79

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-11-18, 10:07:56 »
Jezeli chodzi o ustawienia chost, cflags i cxxflags to pod uwage musiasz brac sprzet jakim dysponujesz, a dokladnie procesor. Od tego zalezy jakie parametry (czyli tzw flagi) przekazesz do kompilatora. Pochwal sie co masz, cos wybierzemy w sam raz dla Twojego procusia ;-)

Pzdr.

Xax79

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-11-18, 10:17:51 »
2005-11-18 10:07:56 Xax79 napisał:

> Jezeli chodzi o ustawienia chost, cflags i cxxflags to pod uwage musiasz brac sprzet jakim
 > dysponujesz, a dokladnie procesor. Od tego zalezy jakie parametry (czyli tzw flagi) przekazesz
 > do kompilatora. Pochwal sie co masz, cos wybierzemy w sam raz dla Twojego procusia ;-)
 >
 > Pzdr.
 >

A no i jeszcze jedno. Od ktorego stage planujesz rozpoczac instalacje. To bym tez uzaleznil od sprzetu. Im szybsza maszyna tym mniejsza cyferke przy stage bym wybral.

Aczkolwiek mozna zainstalowac z 3 i majac gotowy i dzialajacy system przekompilowac wszystko raz jeszcze z ustawieniami pod sprzet majac jednoczesnie przyjemnosc z pracy na linuksie. Gentoo jest tutaj bardzo elastyczne. Twoj wybor.

Pzdr.

pjk

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-11-18, 13:28:29 »
Mój laptop wygląda mniej wiecej tak:
-procek: Pentium 4 3.33 GHz
-płyta: ATI Mobility Radeon 9000 IGP 533 MHz
-grafika: ATI Mobility Radeon 9000 IGP 64 MB
-dźwięk: Realtek AC97 Audio
-pamięć RAM: 896 MB
-wspomnę jeszcze, że mam wyświetlacz LCD 17\\" widescreen ale nie po to by sie chwalić lecz dlatego, że przy instalacji Fedory 4 nie mogłem ustawić rozdzielczości 1440 x 900.
System chciałbym ustawić jako stację roboczą. Obróbka grafiki i dźwięku. Co do środowiska graficznego to preferuję Gnome ale w sumie chcialbym miec takze KDE.

de_laurent

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-11-18, 15:27:39 »
Zanim zaczniesz zabawe z gentoo zapoznaj sie koniecznie z
http://funroll-loops.org/

Pozdro

chmooreck

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-11-18, 23:13:21 »
dobre, dobre :-)

pjk

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-11-21, 21:19:02 »
hmmm...
Wszystkim dzięki wielkie za wszelaką pomoc i odsyłanie do ciekawych stron.
Jeszcze się nie zabrałem do instalacji. Nie wiem co zrobić z modułami, tzn. jakie zainstalować.

Xax79

  • Gość
kde i kbear
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-11-21, 22:51:09 »
2005-11-21 21:19:02 pjk napisał:

> hmmm...
 > Wszystkim dzięki wielkie za wszelaką pomoc i odsyłanie do ciekawych stron.
 > Jeszcze się nie zabrałem do instalacji. Nie wiem co zrobić z modułami, tzn. jakie zainstalować.

Piszac moduly masz na mysli te do kernela (zebysmy sie dobrze zrozumieli). Livecd Gentoo (im nowesze tym lepsze, a jest nowe wydanie wersji 2005.1) wykrywa bez wiekszego  problemu wiekszosc urzadzen podlaczonych do komputera.
Na podstawie informacji jakie generuje mozesz bez wiekszych klopotow rozszyfrowac co masz u siebie i jakie moduly wybrac.
Zreszta na poczatek najwazniejsze jest stworzyc taki kernel, ktory pozowli bez problemu odpalic komputer z dostepem do netu i mozliwoscia odpalenia srodowiksa X\\'ow. Im wiecej opcji w kernelu wlaczysz tym wieksza szansa ze nie bedziesz mial brakow.

Mysle ze skoro miales juz jakies doswiadczenie z linuxem dobranie odpowiednich skladnikow do kernelka nie bedzie dla Ciebie problemem. Jezeli kompilowales juz kiedys kernel, plus dla Ciebie, jezeli nie, jest genkernel, ktory powinien sobie poradzic z dobraniem odpowiednich skladnikow (polecam jedak pomeczyc sie z manualna konfiguracja i kompilacja kernela, ma to swoj smaczek i urok).

Tipsik: Instalacje Gentoo mozesz przerwac praktycznie w dowolnym momencie, wylaczyc komputer a potem wznowic instalacje od miejsca gdzie sie skonczylo (o ile pamietasz gdzie byles, pominiecie jakiegos istotnego kroku moze miec nieciekawe skutki).

PS Jak juz wspominalem, w razie problemow chetnie pomoge i jak sadze nie tylko ja.