Nowe posty

Autor Wątek: Jaki system dla backup'u + subiekt  (Przeczytany 1584 razy)

mungo28

  • Gość
Jaki system dla backup'u + subiekt
« dnia: 2015-06-18, 08:01:43 »
Witam,

Chcę w firmie założyć serwer, którego głównym zadaniem byłoby robienie kopii zapasowych komputerów do niego podłączonych, oraz obsługa programu do fakturowania Subiekt GT.
Do serwera byłby podłączone 3 komputery, a kopie zapasowe powinny być robione np. raz dziennie.
Czy coś takiego jest w ogóle możliwe i jaki system byłby do takiego zadania najlepszy?
Nie znam się na dystrybucjach, a z linuxem (Mandriva) miałem do czynienia tylko raz, gdy zainstalowałem go z ciekawości.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie, Wojciech Chodara

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaki system dla backup'u + subiekt
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-06-18, 11:59:38 »
Rozwiń część pod tytułem "obsługa programu do fakturowania Subiekt GT".

 Subiekty chodzą na MS SQL serwerze i raczej nie popędzisz tego na Linuksie a już na pewno nie w sposób wystarczająco bezpieczny, żeby na tym puścić księgowość (bo pewnie jakimiś mega sztuczkami dałoby się zainstalować jakąś biedną, darmową wersję MSSQL na Wine, ale raczej wybuchałby co 5 minut).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

JdG

  • Gość
Jaki system dla backup'u + subiekt
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-06-18, 12:00:38 »
Ten "Subiekt GT" to aplikacja posiadająca wersję linuksową? Jeśli ma takową, to być może  ta informacja rozstrzygnie kwestię dystrybucji - wybierzesz taką, na którą jest tzw. "binarka".

Co do BkUp-u komputerów sieciowych, to jest zadanie z gatunku fundamentalnych, więc pewnie w każdej dystrybucji znajdziesz odpowiednie narzędzia. Z tego co wiem, to jest ich spora rozmaitość, w najprostszym wypadku wystarczą do tego rsync i cron, programy występujące wszędzie (zresztą przy ich pomocy można i całkiem złożone operacje archiwizacji zorganizować). 1. z nich zajmuje się synchromozacją plików między komputerami, 2. pilnowaniem, żeby zadania w komputerze były wykonywane o właściwej porze (czyli uruchamia wtedy właściwe programy).

Poczytaj sobie może inne posty w tym wątku, bo już dużo tutaj napisano na temat wyboru dystrybucji. Pamiętaj, że tzw. dystrybucje linuksa, to w zasadzie osobne systemy operacyjne, używające co prawda tego samego oprogramowania (z grubsza), czasem  podobne do siebie (np. niektóre mają nawet klony), ale jednak  niekiedy bardzo różniące się, jeśli idzie o administrację systemem, jego właściwości i wybór aplikacji .
Warto sobie przemyśleć konsekwencje tego faktu, a info o dużym bogactwie dystrybucji linuksowych znajdziesz na DistroWatch (distrowatch.com)

Jak już pewnie z parę setek razy na tym forum doradzono, warto rozważyć możliwość użycia Debiana, tym bardziej, że chodzi tu o zastosowania biznesowe, w których ważna jest stabilność (więc wersja stable Debiana) i szybkość publikacji poprawek bezpieczeństwa.
Można też wykorzystać inne "duże" dystrybucje (tzn. mające dużo deweloperów i użytkowników) kładące większy nacisk na stabilność, np. OpenSuse, Slackware i pewnie parę innych.

Z Ubuntu etc. polecam dystrybucję Mint, ale nie system podstawowy, klon Ubuntu, tylko wersję opartą na Debianie (Mint Debian Edition - masz wtedy Debiana ale z interfejsem użytkownika jak w Mint).

mungo28

  • Gość
Jaki system dla backup'u + subiekt
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-06-18, 14:40:12 »
Witam ponownie,

No to chyba problem rozwiązany, bo nawet nie myślałem o tym od strony Subiekta:/
Subiekt pracuje jedynie pod systemami: Windows Server 2003, Windows XP SP3, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 (lub nowszy), czyli zostaje mi jedynie Windows Server:/

Jeśli chodzi o samą pracę tego programu to miałby on tam być zwyczajnie uruchomiony jako wersja serwerowa, by pozostałe 3 komputery mogły pracować jako stanowiska klienckie.

Więc albo pozostaje mi Windows Server, albo serwer tylko do kopii zapasowych i ewentualnie monitoringu + subiekt obsługiwany przez jeden z tych komputerów.