Nowe posty

xx Problem z Linux Lite po instalacji (1)
Dzisiaj o 15:19:31
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?  (Przeczytany 2894 razy)

Lina

  • Gość
Witam.  Od razu przepraszam za brak polskich znaków, coś nagle przestało mi działać (a to niespodzianka....)

Kiedy trzy miesiące temu mój laptop kategorycznie odmówił pracy pod jakimkolwiek linuksem (nawet nie dał zainstalować, a uruchomienie wersji liveCD to byl cud mniemany), przesiadłam się na Windows 7. Wszystko hulało, drobne błędy załatwiało sie restartem i nagle magicznie wszystko działało. W pewnym momencie strzeliło mi gniazdo na słuchawki. No nie działa, trudno, karta muzyczna na usb i można lecieć.

Dwa, trzy dni temu postanowiłam spróbować z linuksem jeszcze raz. Na pierwszy ogień poszedł Linux Mint 17.1.
MAGICZNIE DZIALA GNIAZDO JACK.
Niestety, nie za długo mogłam się nim cieszyć, bo zaczęły sie cyrki z wifi. Co godzinę, dwie całkowicie padało wifi i system nie chciał się łączyć z siecią. Coś próbowałam z tym robić, nic nie pomogło. Zmiana na Wicd tez nic nie dala.

Potem zainstalowałam Open Mandriva - Rebecca. Nie wiem czy tu działało gniazdo, ale wiem, ze nie bylo polskich znaków, akrobacje z wifi co dwie, trzy minuty. Kilka razy prosiło o hasło do wifi, kilka razy pisało "Połączono", a internetów nie było...


Przed chwila postawiłam openSUSE 13.2. I tu problem z wifi (to samo co w OpenMandriva i Mincie), tu nawet lewy przycisk touchpada nie działa :D No i gniazdo jack tez.

Poetycko spytam "co sie tu k... odj...?". Wina sterowników, laptopa, systemu, karty sieciowej, fazy księżyca?

Laptok Lenovo B50-45, 6GB ramu, AMD E1. Wszystkie systemy były x64.

Ma ktoś jakieś pomysły? Osobiście zaczynam wpadać w histerie.

//Edit: Polskie znaki i gniazdo działają <3 Niestety, lewy przycisk touchpada dalej nie działa (grzebałam w ustawieniach, ustawione jest dobrze). Wifi na słowo honoru.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-06-17, 11:31:11 »
Nie histeria tylko AMD...

Jedyne na co lap nie ma wpływu to polskie znaki. Zobacz konfigurację klawiatury i tyle...

Ale co do reszty problemów - jak nawet pod Windows były problemy na oryginalnych sterownikach, to raczej sypie się laptop.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Lina

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-06-17, 11:44:33 »
Średnio optymistyczna wizja, przyznaję :( Kupiony w grudniu, więc wolałabym, żeby chociaż do następnego grudnia pociągnął. Nie spodziewam się cudów i wodotrysków po AMD, to po prostu ma działać.

Pod Windowsem wifi i touchpad działały. Jako że przez ostatnie piętnaście minut nie zerwało mi wifi, jestem pełna nadziei. Tylko ten przycisk...

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-06-17, 14:31:39 »
Zawsze możesz zgłosić bug, skontaktować się z developerem network menadżera danego środowiska graficznego, sprawdzić z innym modemem wi-fi (jakimś na USB), zadać pytanie na forum konkretnej dystrybucji.
W sumie to nawet nie napisałaś jakiego środowiska graficznego używasz. Może wystarczy zmienić środowisko i z innym menadżerem będzie dobrze.
Ale jak to problem z hardware, to skakanie z systemu na system nic nie pomoże. Może trzeba oddać sprzęt na naprawę gwarancyjną.

Lina

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-06-17, 22:12:42 »
Mandriva i Mint były na KDE, OpenSUSE na GNOME. Dzięki za wszystkie rady :) Pogrzebię jeszcze trochę i coś wymyślę.

Temat teoretycznie do zamknięcia, posty chyba wszystko powiedziały.

Filystyn

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-06-19, 00:43:05 »
Jezeli chodzi o Polskie znaki otworzyć terminal i wpisać: locale
Ma być LANG=pl_PL.UTF-8
jak nie ma to trzeba pobrać.

Ja bym polecał Debiana. Ale co ja tam wiem ;-)

Lina

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-06-19, 22:52:31 »
Postawiłam Fedorę 22. Działa absolutnie wszystko (słuchawki, polskie znaki :D), system chodzi dobrze i płynnie, tylko....
Tylko Wifi nie działa xD Z tą myślą udaję się na forum Fedory, może coś tam znajdę.


(Debian mnie przeraża :D)

majtol

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-06-20, 13:34:52 »
Jezeli debian jessie nie pociagnie, to zaden NT tez, znaczy ze trzeba nowy piecyk, ale w to watpie.. sproboj jeszcze debka.

Lina

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-06-21, 17:57:47 »
Po prostu nie mam sterownika do wifi. Jeśli nie uda mi się go doinstalować do fedory, wtedy chyba jednak postawię Debiana Jessie, tak jak mówisz....

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #9 dnia: 2015-06-21, 19:17:38 »
To może zlitujesz się, i powiesz w końcu jaka to karta WiFi? Prawdopodobnie sterownik masz, tylko firmwaru nie ma.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Lina

  • Gość
W kazdej dystrybucji cos nie dziala - o co chodzi...?
« Odpowiedź #10 dnia: 2015-06-22, 17:15:54 »
RTL8723BE. Zainstalowałam sterownik i chyba działa.