Nowe posty

Autor Wątek: wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva  (Przeczytany 4928 razy)

Nick F.

  • Gość
wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva
« dnia: 2015-04-21, 13:04:42 »
Posiadam:
komputer lenovo thinkpad E145, na którym jest partycja dla Mint i inna dla Mandriva, innych OS nie ma
Mint 17.1 Cinnamon, 64 bit,
OpenMandrivaLx.2014.1-kde4.x86_64

na Mint łączę się z sieciami wifi, mam zaistalowany sterownik
bcmwl-kernel-source wersja 6.30.223.248+bdcom-0ubuntu0.1
, którego źródło to
Broadcom802.11 Linux STA

Na Mandriva w aplecie połączenia wifi w ogóle nie jest wykrywane.
Próbowałem samodzielnie zainstalować sterowniki, które pobrałem z internetu, ale nic mi z tego nie wyszło.

Bardzo proszę o pomoc, jak mam uruchomić wifi pod Mandriva.
Może dałoby się skopiować sterownik z Mint? Tylko, że nie wiem, gdzie go szukać w Mint i jak go potem zainstalować na Mandriva.
Mam bardzo minimalną wiedzę o Linuxie, mam go od dwóch dni, stąd będę wdzięczny za odpowiedź, którą będę w stanie zrozumieć.

Dziękuję,
pozdrowienia,
Michał

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-04-21, 17:31:01 »
Cytat: Nick F.
Próbowałem samodzielnie zainstalować sterowniki, które pobrałem z internetu, ale nic mi z tego nie wyszło.
Wszyscy bylibyśmy szczęśliwi jakbyś ( łaskawie ) podał przykłady swoich działań, które to niby nie przynoszą efektów.
Zanim zaczniemy tu siać linkami i poradami, napisz co i skąd pobierałeś i jak instalowałeś.

Mandrivopodobne korzystają z rpm, debianopodobne korzystają z .deb - w związku z tym proszę o odpowiedzi jak wyżej.

Nawiasem.
Za moich czasów Open Mandriva to był system, który użytkownik stawiał sobie niemal od zera. Było środowisko graficzne i nic więcej, wszelkie dodatki  trzeba było zassać wedle własnego uznania.
Coś jak Debian vs Ubuntu.
Mniemam, że tak to właśnie wygląda i dziś.
Stąd też wniosek, że OpenMandriva nie jest najlepszym rozwiązaniem dla zupełnego newbie.
Są inne mandrivopodobne gotowe do użycia od strzału.

P.S.
Możesz na to nie odpowiadać o czym jeszcze wspomnę.
Ode mnie powiem też, ze skoro masz minta bazującego na Debianie to po jaką cholewę masz dodatkowo tę OpenMandrivę? Nie lepiej w jej miejsce postawić coś co po kądzieli by pasowało do Minta, a mianowicie Debiana?
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Nick F.

  • Gość
wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-04-21, 17:43:56 »
dziękuję,
niestety nie jestem w stanie odtworzyć tych operacji, które wykonałem, a które miały na celu uruchomienie wifi, robiłem to co znalazłem w sieci,
nie muszę mieć Mandriva, mogę go zmienić bez problemu na inną dystrybucję, prosiłbym o poradę w tym zakresie.
Mój zamysł jest taki, by ta dystrybucja, która będzie obok Minta służyła tylko i wyłącznie do używania przeglądarki i last pass celem logowania się do kont bankowych i tym podobnych. Bez instalowania czegokolwiek skądkolwiek, dla bezpieczeństwa, gdyż nie znam się na tym wszystkim.
Chciałbym, żeby działało wi-fi oraz bluetooth na klawiaturę i jak najprostszy w obsłudze system, w którym polecenia można wyklikać myszką.  

Zainstalowałem Mandriva jako drugi OS, zamiast wcześniejszego Ubuntu (który też nie widział wifi), gdyż po zalogowaniu się do Ubuntu (sda7) zobaczyłem pliki, nad którym pracowałem pod Mint (sda6), czego nie chcę, a z drugiej strony wyczytałem, że Mandriva jest dla początkujących i że jest inny, niż ubuntu / mint.

Będę wdzięczny za wszelkie porady, tak co do wifi pod Mandriva, jak co do ewentualnej instalacji innej dystrybucji.

Poniżej wklejam jeszcze kod otrzymany po wstawieniu pod Mandriva polecenia lspci:

[me@localhost ~]$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kabini [Radeon HD 8240 / R3 Series]
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kabini HDMI/DP Audio
00:02.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 0
00:02.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Functions 5:1
00:02.3 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Functions 5:1
00:02.5 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Functions 5:1
00:10.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB XHCI Controller (rev 01)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 39)
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 39)
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 39)
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 39)
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 3a)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH Azalia Controller (rev 02)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 11)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 16h Processor Function 5
01:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 07)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5229 PCI Express Card Reader (rev 01)
[me@localhost ~]$

dziękuję i pozdrawiam,
Michał

Norbi100

  • Gość
wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-04-21, 20:01:31 »
Czegoś tu nie rozumię:

''Za moich czasów Open Mandriva to był system, który użytkownik stawiał sobie niemal od zera.''
To bardzo ciekawe bo OpenMandriva powstała w 2012 roku.

''Było środowisko graficzne i nic więcej, wszelkie dodatki trzeba było zassać wedle własnego uznania.''
Czyżby mowa o Mandrake na bazie którego powstała Mandriva ( ale nie OpenMandriva ).

''Mniemam, że tak to właśnie wygląda i dziś.''
A sprawdzałeś? OpenMandriva to taki sam system jak inne, po instalacji w 100% gotowy do pracy.

''Stąd też wniosek, że OpenMandriva nie jest najlepszym rozwiązaniem dla zupełnego newbie.''
Wniosek błędny, patrz wyżej.

''Są inne mandrivopodobne gotowe do użycia od strzału.''
A pewnie że są, choćby Rosa Fresh lub Mageia.

Skoro masz problem z OpenMandrivą to spróbuj zainstalować Mageię lub Rosę. Ja używam Rosy odkąd powstała i nie mam żadnych problemów. Wi-fi działa, bluetooth działa, z grafiką żadnych problemów a i oprogramowania też jest trochę.
Polecam również zapytać na forum o tych właśnie dystrybucjach --> http://mandriva.org.pl/ albo poszukaj w necie.

Nick F.

  • Gość
wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-04-21, 22:50:20 »
bardzo dziękuję,
jutro spróbuję z Rosą, oby zadziałało, dam znać.
pozdrowienia,
Michał

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
wifi działa na Mint, nie istnieje na Mandriva
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-04-22, 18:22:04 »
Cytat: Norbi100
Czegoś tu nie rozumię:

''Za moich czasów Open Mandriva to był system, który użytkownik stawiał sobie niemal od zera.''
To bardzo ciekawe bo OpenMandriva powstała w 2012 roku.
Nooo... faktycznie się machnąłem. Chodziło mi raczej o coś co nazywało się Mandriva Free czy nawet mandrake free czy coś w te klocki.
Zresztą nie przykładam do tego większej wagi to coś było i się skończyło. Poza tym zdaje się machnąlem się z racji też tej, że mandrivy i inne tego typu rzeczy uważam za pomyłkę.

Co do reszty pytań, czytaj moje ostatnie zdanie.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version