Nowe posty

Autor Wątek: Debian obok Windowsa 8.1 kilka pytań i sprawa UEFI.  (Przeczytany 2252 razy)

adam21

  • Gość
Debian obok Windowsa 8.1 kilka pytań i sprawa UEFI.
« dnia: 2015-03-18, 00:26:47 »
Witam wszystkich. Planuję na swoim nowym sprzęcie z Win 8.1 zainstalować Debiana.Dysk mam 1TB HDD, obecnie na dysku mam 4 partycje: zastrzeżoną (350 MB) C (150 GB boot podst) F (390 GB podst) i G (390 GB log) i zamierzam zredykować te partycje i przeznaczyć jakieś 600 GB na Debiana.Win zostawiam bo będzie mi też potrzebny do pracy i do grania np w FIFA i PES.I tu pytanie jak podzielić tą partycję rozsądnie? może być /40 GB i /home - reszta GB? Swapa raczej nie będę używał, bo mam 8 GB RAM a hibernować komputera nie zamierzam.I typy tych partycji, rozumiem że / rozszerzona a /home logiczna może być? I własnie czy UEFI nie będzie robiła jakichś problemów przy instalacji systemu? Dotychczas instalowałem linuksa obok windowsa ale na starym sprzęcie bez uefi tylko zwykly bios, a tutaj dla mnie zderzenie się z nowością i nie wiem czy problemów nie będzie.Bo instalka win 8.1 krzyczy że dysk trzeba konwertować na GPT,bo MBR itp.. Debian też będzie tak krzyczał czy pójdzie bez problemu? Czy można to jakoś ominąć.Wiele pytan jak widac ale nowy sprzęt i czuje do niego jeszcze respekt a nie chce niczego psuć.Debiana trochę znam, ćwiczę na VBoxie i na starym kompie na wsi mam zainstalowanego więc trochę obyty z nim jestem ale zetknięcie się z instalacją jego na UEFI jest dla mnie nowością.. i nawet tą konwersje mógłbym robić ale nie chce usuwać danych jeszcze z windowsa.Dla się w razie czegoś jakoś to ominąć? np coś wyłączyć w tym nowoczesnym uefowskim biosie? A ciągnie mnei do Debiana bo na tym sprzęcie będzie chodził szybko jak rakieta.Komputer to Intel Core i5-4440 3.10 GHZ, a grafika to AMD Radeon R9 200.. Sporo tego napisałem, Debian którego chce zainstalować to testing 8 czyli Jessie AMD64, sprawdzałem ładnie się bootuje dvd w UEFI ale jeszcze nie startowałem z instalacją z powodu powyższych dylematów.Wiele pytań, jeśli ktoś zdoła odpowiedzieć przynajmniej na połowę z nich będę wdzięczny za pomoc i uwagi.