Nowe posty

Autor Wątek: Problem z rozdzielczością  (Przeczytany 2129 razy)

janusz30

  • Gość
Problem z rozdzielczością
« dnia: 2015-02-17, 12:21:38 »
Witam. Posiadam Linuksa Ubuntu 14.04 LTS. Mam ustawioną wysoką rozdzielczość, wszystko ładnie pięknie, ale czasem po kolejnym uruchomieniu komputera rozdzielczość sama się zmienia na mniejszą ikony i litery  są większe i nie tak już ostre. Lecz po kolejnym uruchomieniu  lub po kolejnych uruchomieniach wszystko wraca do normy...nie wiem o co chodzi? Proszę o pomoc....

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem z rozdzielczością
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-02-17, 13:11:55 »
Jaką masz ustawioną rozdzielczość i na jaką się zmienia (sprawdź)? Da się ją zmienić bez restartu?

To jest PC? Jak podłączony jest monitor: vga, dvi, hdmi? Jeśli vga, to spróbuj go włączyć i wyłączyć oraz kliknąć autodostrajanie. Może źle rozpoznaje rozdzielczość w sygnale i sam kaszani dobry obraz.

janusz30

  • Gość
Problem z rozdzielczością
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-02-18, 13:31:33 »
Mam PC, monitor VGA rozdzielczość 1440*900    rozdzielczość zmienia mi się czasami..raz lub dwa razy w tygodniu, ale po kolejnych uruchomieniach komputera jest dobrze....nie wiem dlaczego czasami ta rozdzielczość się zmienia podczas uruchamiania komputera?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem z rozdzielczością
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-02-18, 14:03:44 »
Jaką kartę graficzną posiadasz? Jak ustawiałeś jaka ma być wyświetlana rozdzielczość? Jeśli masz nVidię, to czy używałeś programu nvidia-settings?

Czy rozdzielczość potrafi zmienić się sama po przejściu monitora w stand-by i jego wybudzeniu?

Następnym razem, gdy zmieni się rozdzielczość, zrób zdjęcie oraz odpal w tym czasie w konsoli poniższa polecenia i wklej wynik:
xdpyinfo | grep dimensions
xrandr
Oczywiście podaj też wyniki z momentu gdy rozdzielczość jest dobra.

janusz30

  • Gość
Problem z rozdzielczością
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-02-19, 09:03:27 »
Mam kartę graficzną Gallium 0.4 on AMD RS880 na procesorze AMD Athlon(tm) II X2 215 Processor × 2   4GB RAM....przy włączonym komputerze mogę wyłączać i włączać monitor dowolnie i rozdzielczość się nie zmienia...jest dobrze. Problem z rozdzielczością występuje czasami, sporadycznie , ale problem występuje.  
Spróbuję wpisać w konsoli polecenia i zrobić zdjęcia...zobaczymy co dalej....z góry dzięki...

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Problem z rozdzielczością
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-02-19, 15:12:27 »
- Jesli moge sie wtracic to Galium to jest otwarty sterownik,
a z nim na niektorych sprzetach bywaja jeszcze problemy (chodzi mi o gry 3D).
 Mozna sprawdzic bledy np. w  /var/log/Xorg.0.log i zglaszac developerom sterownika.

- Jest jeszcze zamkniety sterownik, ale nie wiem czy jeszcze wspiera chip AMD RS880
 i nie wiem jaka faktycznie masz karte graficzna.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2181866
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem z rozdzielczością
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-02-19, 20:28:54 »
@janusz30
>mogę wyłączać i włączać monitor dowolnie i rozdzielczość się nie zmienia..
To raczej nie popsuje rozdzielczości, ale może naprawić problem gdy już wystąpi.
O ile problemem jest to o czym piszę.
Mi takie coś czasem się zdarza na monitorze podpiętym przez vga (Ubuntu 12.04, grafika nVidii).