Nowe posty

Autor Wątek: Którego Debiana polecacie na starszy sprzęt?  (Przeczytany 1585 razy)

adam21

  • Gość
Którego Debiana polecacie na starszy sprzęt?
« dnia: 2015-01-27, 17:57:10 »
Witam wszystkich.Tak jak w temacie, mam starszy już komputer, prawie 8 letni który wkrótce zawożę na wieś do domu rodziców, a będę kupował nowy już sprzęt.Ten komputer to ma procesor AMD Athlon 64 3200+ z kartą graficzną GeForce 520 GT i 1024 MB RAM.Wiec trochę lat już ma.Na wsi dołożę do niego jeszcze trochę pamięci.Obecnie własnie piszę z niego, zainstalowany jest Slackware 14.1 korzystam z fluxboxa i Win Xp.Oba systemy planuje skasować i spróbować swoich sił z Debianem.Na Slacku ten komputer chodzi nawet płynnie, multimedia, youtube itp, ale już starość "jego" robi swoje, na flashach się zaczyna lagować (choć nie jakoś strasznie).Komputer ma własnie służyć jeszcze do przeglądania internetu, multimediów, transmisji internetowych, oglądania filmów np na yotubie i różnych takich rzeczy.Tam będę się łączył z mobilnego playa.I za którą wersję Debiana się zabrać? Stabilną czy testing? I jakie środowisko graficzne? LXDE czy Xfce będzie odpowiednie? Przepraszam że pytam ale styczności z pracą na Debianie zbyt wiele nie miałem, przez lata Slackware, wcześniej Red Hat i Mandrike.Slack jest fajny ale chciałem po prostu spróbować Debiana na tym sprzęcie.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Którego Debiana polecacie na starszy sprzęt?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-01-27, 18:25:54 »
Coś mi się wydaje, że Debian jest tutaj raczej tematem zainteresowania w sensie zdobywania o nim wiedzy.
Powiem tak. Skoro działa Ci wszystko na  Slackware to ja na Twoim miejscu nie pozbywał bym się tego już sprawdzonego systemu.
Flash zacina? Może posiadasz bardzo już starą jego wersję ( ? ).

Poznawać Debiana można przy pomocy virtualboxa i bez konieczności rycia dobrze działającego już systemu.

Rodzaj wydania ( stable czy też nie ) zależne jest jedynie od Twych wymagań.
Jeśli chcesz cieszyć się mega stabilnością, ale opłacisz to starszym oprogramowaniem - wybierasz stable.
Chcesz mieć nowe rzeczy na pokładzie, czytać dokładnie listę aktualizacji żeby nic przez nieuwagę Ci nie zdechło ( a jak zdechnie to też nie straszny problem ) - wybierasz i tu proponuję Aptosida i jest cacy.

Fluxbox nie jest Ci też obcy to co tu więcej wymyślać?

Decyduj tylko czy na virtualboxie czy też nie.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Którego Debiana polecacie na starszy sprzęt?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-01-28, 07:18:27 »
Jessie ma być albo już jest mrożony, więc nie ma znaczenia czy stable czy testing na chwilę obecną. Jak dołożysz z 1GB pamięci, to spokojnie możesz instalować nawet KDE, albo najlepiej samą bazę i doinstalować co potrzebne no i wyłączyć oczywiście Nepomuk i Akonadii, bo to one głownie obciążają KDE, a w większości przypadków są zbędne. Jeśli chcesz coś lekkiego, to weź XFCE, wygląda dość znośnie i jest przyjazne dla niedoświadczonego użytkownika, LXDE jest takie trochę niedorobione, no ale co kto lubi.

Przetestowałem kilka modemów Huwaei na Debianie i wszystkie działały out-of-the-box, więc z Internetem od Play nie powinno być problemów.