Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home  (Przeczytany 9698 razy)

soltys_viara

  • Gość
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« dnia: 2015-01-10, 18:41:18 »
Witam, mam pewien problem z dostępem do zaszyfrowanego katalogu home. A stało to się tak. Miałem zainstalowanego na próbę Kubuntu. Dysk mam podzielony na 4 partycje: 50 GB na system, 80 GB na home, 4 GB na swap i pozostałe miejsce to pozostałości po Windows w ntfs na którym znajdują się obecnie jakieś filmy, muzyka etc.

Podczas instalacji systemu zaznaczyłem opcje szyfrowania katalogu użytkownika. Po kilku tygodniach testowania i bawienia się stwierdziłem, że zostanę na Kubuntu ale chciałem najpierw od nowa postawić nowy czysty system. Podczas reinstalacji systemu punkty montowania ustawiłem tak samo jak poprzednio z tym że chciałem zostawić nieruszony katalog home i pliki na nim się znajdujące więc odznaczyłem formatowanie na tym dysku.

System się zainstalował i tu powstał problem bo nie mogłem się zalogować na swoje konto. Po wpisaniu hasła ekran robił się czarny i po chwili znowu pojawiał się ekran logowania. Na konto gościa mogłem zalogować się bez problemu. Nie wiedziałem co może być tego przyczyną ale podejrzewałem, że może ma to coś wspólnego właśnie z zaszyfrowanym katalogiem home.

Wpadłem na pomysł, żeby zainstalować system jeszcze raz tylko tym razem cały (bez podziału na / i home) na pierwszej partycji 50 GB nie ruszając starej partycji 80 GB home. System się zainstalował, mogłem się zalogować na swoim koncie, ale nie mam dostępu do mojego starego katalogu użytkownika. Pliki na nim są bo jest zajęte miejsce. Jedyne pliki jakie widać na dysku to:

Access-Your-Private-Data.Destkop jest to dowiązanie do pliku /usr/share/ecryptfs-utils/ecryptfs-mount-private.desktop

README.txt jest to dowiązanie do pliku /usr/share/ecryptfs-utils/ecryptfs-mount-private.txt

ukryte pliki:
katalog .KDE
.ecryptfs dowiązanie do pliku /home/.ecryptfs/adam/.ecryptfs
.Private dowiązanie do pliku /home/.ecryptfs/adam/.Private

Po otwarciu pliku README.txt pokazuje się:
THIS DIRECTORY HAS BEEN UNMOUNTED TO PROTECT YOUR DATA.

From the graphical desktop, click on:
 "Access Your Private Data"

or

From the command line, run:
 ecryptfs-mount-private

Po kliknięciu pliku
Access-Your-Private-Data.Destkop otwiera się na chwilę okno konsoli i zaraz znika i nie dzieje się nic.

Po wpisaniu w konsoli polecenia ecryptfs-mount-private wyskoczyło:

Program ecryptfs-mount-private nie jest obecnie zainstalowany. Możesz go zainstalować wpisując:
sudo apt-get install ecryptfs-utils  

Zainstalowałem ten pakiet i znowu dałem polecenie ecryptfs-mount-private
co dało:
ERROR: Encrypted private directory is not setup properly

Nie wiem co dalej z tym robić i jak odzyskać dostęp do danych.
Przed powtórną instalacją dwa najważniejsze dla mnie pliki, których strata mocno by mnie zabolała skopiowałem i na dysku zostały jakieś filmy, muzyka i zdjęcia, w sumie nic wartościowego (no może oprócz kilku zdjęć) i mógłbym zrobić format tego dysku ale chciałbym rozwiązać ten problem, żeby mieć wiedzę na przyszłość.

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-01-10, 21:13:34 »
Jesteś o krok od sukcesu.

Teraz zrób tak:
* Z poziomu konta root załóż hasło (tak, żebyś mógł się zalogować bezpośrednio na nie)
* Wyloguj się ze swojego konta i zaloguj się na root w trybie tekstowym. Nie rób tego z trybu graficznego, nie przelogowuj się przez sudo/su.
* Jak jesteś już bezpośrednio zalogowany na roota, zamontuj stary /home tam, gdzie powinien być.
* Teraz normalnie powinieneś się móc zalogować w trybie graficznym na stare konto, o ile hasło masz ustawione tak samo teraz jak miałeś wtedy.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

soltys_viara

  • Gość
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-01-11, 16:19:03 »
Witam,
zrobiłem tak jak mówisz:
-założyłem hasło roota
-wylogowałem się z konta i z konsoli zalogowałem się na konto roota
-zamontowałem dysk ze starym home w miejsce obecnego
-wylogowałem z roota
-w trybie graficznym próbując się zalogować na swoje konto pojawił się ten sam problem co wcześniej czyli nie mogę nadal się zalogować. Po od montowaniu dysku problemu już nie ma z logowaniem ale dostępu do plików jak nie było tak nie ma. Problemem może być hasło do konta? Bo przy ponownej instalacji wpisałem inne. Czy zmiana hasła na takie jak było wcześniej coś zmieni?

a i po zamontowaniu dysku to z konsoli też normalnie mogę się zalogować na konto, ale dostępu do plików nie ma

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-01-11, 19:55:03 »
Cytat: pkraszewski
o ile hasło masz ustawione tak samo teraz jak miałeś wtedy.
Tak. Odmontuj, znień hasło na stare i ponownie spróbuj.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

soltys_viara

  • Gość
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-01-12, 23:19:01 »
Problem rozwiązany. Po zmianie hasła i zamontowaniu dysku mogłem się zalogować na konto zarówno w trybie tekstowym jak i w graficznym. Odzyskałem dostęp do dysku i plików z tym, że po restarcie systemu ponownie należy zamontować dysk. Rozwiązaniem zapewne będzie ustawienie automatycznego montowania dysku przy starcie systemu. Tutaj rodzi się moja wątpliwość czy nie spowoduje to jakiś komplikacji, ponieważ przy drugiej instalacji nie wskazywałem osobnego punktu montowania dla katalogu /home na ten dysk i w momencie gdy ustawię automatyczne montowanie nie spowoduje to problemów w przyszłości?

I drugie pytanko czy przyczyną tego problemu była zmiana hasła do mojego konta przy pierwszej instalacji? Gdybym ustawił podczas instalacji takie samo hasło jak to stare to problem z logowaniem i dostępem do dysku by się nie pojawił?

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-01-13, 07:57:08 »
W przypadku dysków w ten sposób szyfrowanych (ecryptfs) i rodziny ubuntu, wystarczy że przy następnej re-instalacji wskażesz /home jak był i wybierzesz ten sam login i hasło. Instalator sam wykryje, że home był zaszyfrowany i ustawi odpowiednie opcje i zainstaluje odpowiednie pakiety.

Testowane wczoraj przy czystym przeinstalowaniu ubuntu-mate na kubuntu z zaszyfrowanym katalogiem domowym. Objawem prawidłowego "zaskoczenia" na stare konto jest to, że przy podaniu używanego wcześniej loginu i hasła samo się zaptaszkowuje szyfrowanie i wymaganie hasła przy logowaniu i nie ma możliwości zmiany opcji.

A co do obecnego stanu
- zaloguj się jako root (bo już możesz :) )
- dodaj wpis we fstab do montowania home (ecryptfs nie wymaga żadnych niestandardowych opcji)
- przebootuj maszynę
- powinno działać
- jak zadziała, zaloguj się znowu jako root, odmontuj /home, upewnij się że odmontowałeś /home i skasuj niepotrzebną już zawartość tymczasowego konta.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

soltys_viara

  • Gość
Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-01-14, 10:59:35 »
Przy pierwszej instalacji właśnie zdziwiło mnie, że są zaptaszkowane opcje szyfrowania katalogu i wymagania hasła z tym, że hasło zmieniłem (takie przyzwyczajenie z windows gdzie mniej więcej co pół roku robiłem format i zmieniałem wszystkie hasła do kont, banków itd.)

Niniejszym problem rozwiązany. Dziękuję za pomoc:)

lusiek

  • Gość
Odp: Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanego katalogu home
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-01-05, 11:02:01 »
Witam,

Jestem nowy w tych tematach mam problem jak w temacie, ale nie znam komend linuxowych.
Prośba moja do was by ktoś krok po kroku przeprowadził mnie do odzyskania katalogu HOME.
U mnie sytuacja wyglądała następująco.
Zainstalowałem Minta 17.3 zaznaczyłem katalog systemowy do instalacji i formatowania, no i zaznaczyłem szyfrować katalogi (przeczytałem gdzieś kiedyś że tak trzeba robić i robiłem to za każdym razem). No i po instalacji nowa partycja zaszyfrowana i nie wiem jakie komendy w terminalu wpisywać aby skorzystać z waszych porad.