Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: GRUB \\ BootLoader  (Przeczytany 2865 razy)

mychemickal

  • Gość
GRUB \\ BootLoader
« dnia: 2014-12-31, 01:00:34 »
Witam,
mój problem jest następujący. Ten problem jest dość złożony. Zacznijmy od tego że moim celem było podzielenie (100gb) partycji na 3 części 2x25GB i 1x50GB wówczas poświęcona na Windowsa. Na jednej 25gb chciałem zainstalować Kali Linux a na drugiej Debiana, a na 50GB obok tych dwóch dystrybucji Windowsa. Nigdy nie instalowałem, ani Kali Linux ani Debiana, z uwagi na fakt że kiedyś instalowałem i korzystałem z Ubuntu skojarzyłem go szybko z Debianem. Wrzucam płytke z Debianem przechodzę do instalacji, gdy już jestem na części w której można partycjonować dysk i wyznaczyć miejsce instalacji systemu, podczas próby zmiany rozmiaru (100GB) partycji wystąpił błąd. Stwierdziłem że nie ma co kombinować z nowym systemem bo coś nabroję, chciałem wypróbować stary sprawdzony pomysł tj. partycjonowanie z poziomu instalatora Windowsa. Błąd co prawda żaden nie wyskoczył ale tym razem partycja nie chciała dać się tknąć wiele razy próbowałem zmienić jej rozmiar i nic w tabeli się nie zmieniała. Więc skacze na kolejny sprawdzony sposób tj. instalator z poziomu live Ubuntu znowu przechodzę do etapu partycjonowanie. Wszystko się elegancko pozmieniało żaden błąd nie wyskoczył, i tym razem próbuje zainstalować Kali Linuxa. Gdy doszedłem do etapu partycjonowania nic nie zostało zmienione, zaczynam wszystko od nowa ustawiać tak jak mi odpowiadało, instaluję Kali Linux. Wszystko poszło bez najmniejszych problemów. Biorę się za instalację Windowsa, znowu bez żadnych problemów, a że wiedziałem że instalując Windowsa obok Linuxa nie na odwrót autamtycznie Bootloader tj. GRUB zostanie nadpisany przez windowsloadera, zabrałem się za instalowanie Debiana z nadzieją że automagicznie GRUJB nadpisze Windowsa i będę mógł skakać między tymi trzema systemami. Przeliczyłem się, pojawił się jeszcze dodatkowo dziwny błąd bo zduplikowała mi się możliwość wyboru w WindowsLoaderze i teraz widzę dwa windowsy 7 przy czym tylko jeden jest zainstalowany. A po GRUBIE ni widu ni słychu. Co ja mam teraz począć żeby dostać się do pozostałych dwóch systemów ?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
GRUB \\ BootLoader
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-12-31, 07:01:18 »
First things first:

1/ Cały czas piszesz o "partycji 100GB". Napisz, jak wygląda cały dysk, to dość istotne

2/ Uzasadnij, po co ci Kali przy problemach na poziomie podziału partycji? Co ma Kali czego nie masz w Debianie?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

mychemickal

  • Gość
GRUB \\ BootLoader
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-12-31, 13:36:08 »
Cytat: pkraszewski
First things first:

1/ Cały czas piszesz o "partycji 100GB". Napisz, jak wygląda cały dysk, to dość istotne

2/ Uzasadnij, po co ci Kali przy problemach na poziomie podziału partycji? Co ma Kali czego nie masz w Debianie?
Ogólnie rzecz biorąc dysk jest (1TB), pozostałe dwie partycje sformatowane w ntfs po 450GB wszystko w zaokrągleniu podaję. Partycja na której w tym momencie jest zainstalowane Kali Linux ma mi służyć jako partycja do testowania różnych dystrybucji. Znam przeznaczenie Kali Linuxa, można by to nazwać zwykłą ciekawością co z czym się je. Tak poza tym problemy na poziomie partycji nie wynikają tylko i wyłącznie z mojej niewiedzy, wadliwe oprogramowanie czy też sprzęt odgrywają często gęsto kluczową rolę :).

mychemickal

  • Gość
GRUB \\ BootLoader
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-01-03, 00:53:16 »
*Problem Rozwiązany*

-Sprawa faktycznie błaha, wcześniej również postępowałem według sztywnych instrukcji i mimo wszystko były problemy, tym razem udało się za pierwszym razem bez żadnego kombinowania :).

-Pierwszy raz korzystam z Debiana, i wrażenie bardzo pozytywne.

-Wątek do zamknięcia.