Nowe posty

Autor Wątek: Brak możliwości utworzenia partycji podczas instalacji Xubuntu  (Przeczytany 3162 razy)

Ciapciak

  • Gość
Witam, przychodzę z problemem, otóż instaluję Xubuntu obok Windows 7, i gdy chcę stworzyć kilka partycji (root, swap, home itp), nie mogę utworzyć więcej niż jedną. Na Win 7 mam 2 dyski (systemowy i do przechowywania danych) + 150GB wolnej przestrzeni, która chciałem przeznaczyć na Linuksa. Jednak gdy utworzę jedną partycję (np 15gb), to pozostałe 135GB zostaje oznaczone jako "bezużyteczne" i nie można z tego zrobić kolejnej partycji... Druga rzecz jaka mnie zastanawia, to brak wyboru partycji SWAP w punkcie montowania. Bardzo proszę o pomoc w moim problemie.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Brak możliwości utworzenia partycji podczas instalacji Xubuntu
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-01-11, 19:33:12 »
Ile masz podstawowych partycji na tym dysku?
Standardowo nie można utworzyć więcej niż 4. Musisz stworzyć partycję rozszerzoną i na niej dyski logiczne.

Pamiętaj, że SWAP to też partycja. Może Ubuntu ukrywa przed tobą automatyczne tworzenie takiej dodatkowej partycji?

Spróbuj edytować je w trybie zaawansowanym, albo najlepiej zabootuj kopmuter z LiveCD do pulpitu i wstępnie utwórz pożądane partycje za pomocą programu GParted.

Ciapciak

  • Gość
Brak możliwości utworzenia partycji podczas instalacji Xubuntu
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-01-11, 19:53:09 »
Mam 2 windowsowe partycje podstawowe (systemową oraz do przechowywania danych) z czego tą do przechowywania danych można by zmienić na logiczną, lecz nie wiem jak... A jeśli chodzi o gparted, to czy xubuntu ma dostępny ten program z poziomu pulpitu, czy musiałbym go dogrywać?

Edit: Mam już porobione partycje (jedna z dwóch wyżej wymienionych została już przerobiona na logiczną) jednym z programów załączonych do "Hiren's Boot CD", lecz nasuwa się tu kolejne pytanie - czy nie będzie problemów, jeśli swap oraz root ( / ) będzie na partycji logicznej (podstawowych nie można utworzyć mimo iż mam tylko 2, czyli dysk C oraz partycja zastrzeżona przez system ważąca 100MB) ?