Nowe posty

Autor Wątek: grub rescue na netbooku  (Przeczytany 2837 razy)

damian059328

  • Gość
grub rescue na netbooku
« dnia: 2014-12-13, 16:15:00 »
Witam,

na początku napisze, że jestem newbie z tego tematu(mój pierwszy raz na linuksie) i spędziłem już sporo na przeszukiwaniu internetu, szukałem odpowiedzi na mój problem na różnych forach i youtube, i chyba jesteście moją ostatnią nadzieją :)

Sytuacja przedstawia się następująco. Posiadam netbooka firmy Samsung z wgranym Windowsem 7 Starter. Wczoraj postanowiłem wgrać na niego Ubuntu. Okazało się, jednak, że Ubuntu mocno się tnie, bo netbook jest za słaby. Więc postanowiłem wgrać Lubuntu, jednak najpierw z poziomu Win7 sformatowałem dysk z linuksem. I to był błąd...

Po ponownym uruchomieniu komputerka wyskakuje mi:
error: unknown filesystem.
Entering rescue mode...
grub rescue>

Komendy z tego filmiku nie działają
https://www.youtube.com/watch?v=jc_y7OYzXtQ
Konkretniej, po insmod normal pojawia się:
error: unknown filesystem.

Wpisałem ls i próbowałem tego samego z każdą parą, która mi się wyświetliła i pojawia się ten sam błąd. Identyczny pojawia się kiedy wpiszę np. ls (hd0,msdos6)/

Oczywiście, znalazłem takie odpowiedzi jak bootowanie z płyty, jednakże z netbookiem jest taki problem, że jest tak kompaktowy, że nie zmieści się w nim napęd optyczny ;) Dodatkowo w BIOSie nie mam możliwości bootowania z USB.

Recovery system jest również zablokowane przez grub rescue.

Dodam, że ewentualna utrata wszystkich danych nie jest większym problemem, bo nie mam nic istotnego na dysku twardym. Chodzi tylko o to, by w jakiś cudowny sposób mieć możliwość ominięcia tego grub rescue i móc używać komputer za pomocą dowolnego systemu.

Myślicie, że da się to jakoś uratować?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
grub rescue na netbooku
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-12-13, 19:39:32 »
Cytuj
, jednakże z netbookiem jest taki problem, że jest tak kompaktowy, że nie zmieści się w nim napęd optyczny ;) Dodatkowo w BIOSie nie mam możliwości bootowania z USB.
- to jak zamierzasz postawic na nim system?
- raczej malo prawdopodobne zeby laptop z win 7 nie mial opcji bootowania w Biosie lub Uefi,
moze musisz sie przyjzec dokladniej, a jak nie dziala program do tworzenia usb to uzyj innego,
jak Ci sie uruchomi linux z pendraka to mozesz przygotowac partycje i zainstalowac na niej linuxa,
Jakbys podal dokladny model + seria laptopa byloby milo.
( poradniki do laptopa sa na stronie producenta )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

damian059328

  • Gość
grub rescue na netbooku
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-12-13, 21:32:16 »
Cytat: tele
Cytuj
, jednakże z netbookiem jest taki problem, że jest tak kompaktowy, że nie zmieści się w nim napęd optyczny ;) Dodatkowo w BIOSie nie mam możliwości bootowania z USB.
- to jak zamierzasz postawic na nim system?
No właśnie dlatego o jakąś poradę pytam Was :)

Cytat: tele
- raczej malo prawdopodobne zeby laptop z win 7 nie mial opcji bootowania w Biosie lub Uefi,
moze musisz sie przyjzec dokladniej, a jak nie dziala program do tworzenia usb to uzyj innego,
jak Ci sie uruchomi linux z pendraka to mozesz przygotowac partycje i zainstalowac na niej Linuksa,
Jakbys podal dokladny model + seria laptopa byloby milo.
( poradniki do laptopa sa na stronie producenta )
Netbook Samsung NP-N102S

Jeśli chodzi o BIOSa to wrzucam zdjęcie menu boot, jeśli miałoby się do czegoś przydać:

W Boot Device Priority mam do wyboru oczywiście kolejność bootowania i mam tylko dwie opcje: SATA lub Disabled.
Ubuntu instalowałem z pendrive'a używając plopa, który tuż przed rozruchem windowsa dawał dwie opcje do wyboru czyli uruchomienie windowsa lub wybór miejsca z którego chcemy zrobić rozruch. Jednak grub rescue mnie nie przepuszcza do tego etapu, bo pojawia się praktycznie natychmiast po uruchomieniu komputera (czyli po ekranie z możliwością włączenia BIOSa).

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
grub rescue na netbooku
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-12-14, 01:28:46 »
- Jak mozesz to
*  zobacz z innym pendrivem czy Bios wykryje
* jesli UEFI boot support daje inny graficznie bios to zerknij tam
* zerknij czy mozesz zmienic SATA na USB
 ( w moim uefi moge wybrac tylko 1 dysk i z posrod tego dysku --> dysk lub usb )
* zerknij do manuali na stronie producenta jesli jest to mozliwe,
tam powinno pisac jak instalowac system operacyjny,
a jak nie mozesz sobie poradzic to napisz do producenta sprzetu.
( ja niepomoge bo niestety nie mam narazie odpowiedniej wersji wine do plikow .exe , a i tak nie wiem czy mi to bedzie dzialac )

Edit:
Google pomaga:
Cytuj
F2-> aby wejść do biosa
Advanced
Fast BIOS Mode-> dajemy na disabled
Exit -> Save changes and exit

jeszcze raz dajemy
F2-> aby wejść do biosa
Exit -> na samym dole będzie teraz widoczny PenDrive lub USB DVD

wybieramy i instalka leci normalnie....
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2410532.html
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

damian059328

  • Gość
grub rescue na netbooku
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-12-14, 10:55:55 »
Działa :) Nawet nie wiem jak mam dziękować :)