Nowe posty

Autor Wątek: sieć w Linux i Win 7  (Przeczytany 2384 razy)

anhem

  • Gość
sieć w Linux i Win 7
« dnia: 2014-12-09, 21:28:29 »
witam
mam taki problemik/spostrzeżenie i może ktoś zna odpowiedź:
- mam laptopa HP mini i na nim oryginalnie jest Win 7 i gdy podpinam do niego kabel LAN (100m troche poocierany) to mimo wszystko wykrywa Internet i wszystko gra,
- postanowiłem jednak ruszyć na tym laptopiku Linuxa gdyż mniej pożera małe zasoby i sprawdziłem na nim SLAX-a  i Puppy i obie te dystrybucje nie widzą sieci ....wiem ,że dobrze je zainstalowałem gdyż po zastosowaniu nowego dobrego kabla także na nich jest internet.... moje pytanie ? dlaczego Win 7 widzi net na słabym kablu ,a Linux nie?

zmatczak

  • Gość
sieć w Linux i Win 7
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-12-10, 10:23:55 »
witam,
Jeśli internet działa na windowsie, to musi też działać na linuksie, tzn. można wykluczyć kwestię uszkodzenia kabla.
Ergo, można domniemywać, problem jest czysto softwarowy. Szukałbym problemu w niepoprawnej konfiguracji połączenia sieciowego na linuksie, ewentualnie braku modułu-sterownika do karty sieciowej.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
sieć w Linux i Win 7
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-12-10, 10:55:37 »
Używasz ifup czy networkmanager?

Daj jeszcze wynik polecenia

sudo ifconfig
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

anhem

  • Gość
sieć w Linux i Win 7
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-12-10, 17:46:01 »
na SLAXie jest network manager podejrzewam (ikona M)...nietypowy jest to problem gdyż na innych kablach wszystko działa bez problemu....wykluczam sprawę softwarową gdyż tak jak mówię po innych kablach i SLAX i Puppy widzą internet......sterowniki też dobrze poinstalowane....i slax i puppy ładnie wszystko wykrywają....
...polecenie sudo ifconfig gdzie wpisać? wpisałem w konsoli to dostaję illegal command
(dawno się linuxem nie zajmowałem i już zapomniałem pare rzeczy)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
sieć w Linux i Win 7
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-12-10, 23:09:11 »
ifconfig musi wpisane z prawem roota

P.S.
kiedyś dało się na slaxie zalogować na roota z hasłem toor
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji