Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux mało obciążający system i dla początkujących na netbook'a ?  (Przeczytany 5487 razy)

CrashJack

  • Gość
Witam, szukam mało obciążającego systemu na netbook'a hp pavilion dm1-4000sb.
Mam teraz OpenMandrivaLinux 2014.0 phosphorus, efekty powyłączałem, lecz conky mi wskazuje obciązenie 'x' od 30-40%.
Ubuntu również lagował. Linux Mint 17 mam na innym komputerze, także bym chciał inny typ linux'a, trochę odmienny. Oby był popularny, łatwość instalacji oprogramowania, łatwość i mnogość znalezienia oprogramowania. Szybko wychodząca aktualizacja.

Fedora mi się nie podobała, tzn. jej pulpit, chyba to był gnome, nie wiem, OpenSuse również sprawdzałem i pulpit ma podobny do fedory.

Dodam, że Windows 7 x64 również był mocno obciązający i ciężko było pracować na nim, lecz windows 7 x86 już nie.

Parametry komputera:
CPU: dual core AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics, cache 1024KB, flags [lm, nx, sse, sse2, sse3, sse4a, ssse3, svm, clock speed 2x 1650.00 MHz

Karta graficzna: Advaned Micro Devices [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 6320]

Network: Broadcom BCM4313 802.11gbn Wireless Network Adapter, driver: bcma-pci-bridge

RAM: 3555.0 MB, normalnie powinno być około 4GB


Dodam, że fedora mi karty bezprzewodowej nie wykryła, czytałem, mogłem zrobić, ale nie wychodziło.

Być może mam wersję 64-bit madriv'y i temu obciąża mi system, ale z drugiej strony chciałbym aby system wykorzystał 4GB ramu, bo x86 nie wykorzystuje całości, tak jest w windows'ah nie wiem jak to jest w linuksie.

Na system przeznaczę 20GB w systemie plików ext4.
System musi być dla początkującyh.

CrashJack

  • Gość
I jak jest w nazwie x86_x64 to jest to 32 czy 64 bitowy ?
Bo OpenMandriva 2014 właśnie ma to w nazwie i jeśli już to co ma być w nazwie jakby był 32-bitowy? x86?

JdG

  • Gość
Cytat: CrashJack
Witam, szukam mało obciążającego systemu na netbook'a hp pavilion dm1-4000sb.
Mam teraz OpenMandrivaLinux 2014.0 phosphorus, efekty powyłączałem, lecz conky mi wskazuje obciązenie 'x' od 30-40%.
Ubuntu również lagował. Linux Mint 17 mam na innym komputerze, także bym chciał inny typ linux'a, trochę odmienny. Oby był popularny, łatwość instalacji oprogramowania, łatwość i mnogość znalezienia oprogramowania. Szybko wychodząca aktualizacja.
Wszystkie wymienione dystrybucje pewnie będą dobre dla takiej maszyny. Kwestia obciążenia CPU i w ogóle zasobów komputera, związana jest z uruchamianymi standardowo (przy starcie) usługami i aplikacjami. W wypadku maszyn typu desktop, jak Twój laptop, najwiekszą rolę odgrywa środowisko graficzne, które się wtedy uruchamia. Efekty pulpitu raczej nie są tu ważące - taki Compiz np. obciąża np. zasoby nieznacznie (a może być użyteczny).

Natomiast Unity (wiedza teoretyczna), KDE, czy może Gnome (też nie używam), mogą, zwłaszcza na poczatku absorbować nieco zasoby, a poza tym są w ogóle bardziej wymagające sprzętowo.

Generalnie jednak, to w jakim stopniu obciążone są zasoby komputera zależy najbardziej od uruchamianych aplikacji i tej sprawie trzeba poświęcić nieco uwagi, takie aplikacje jak top, htop itp. będą bardzo pomocne w analizach tego problemu.

Osobna rzecz to przeglądarki - jak otworzysz kilka stron bogatych we flash itp. atrakcje, to nie możesz się potem dziwić, że pracuje ci CPU i zajęte jest sporo pamięci.

Generalnie Linuksy raczej oszczędnie używają zasobów komputera, dla porównania - ja np. ciągle używam netbooka MSI Wind, który ma procesor Atom i 1 GB RAM i jest to ciągle bardzo efektywna maszyna (choć ma już ponad 6 lat), nawet z KDE może funkcjonować (aczkolwiek zwykle jest tam XFCE). Wszystko zależy jak sobie ustawisz maszynę i aplikacje.

Cytat: CrashJack
Parametry komputera:
CPU: dual core AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics, [...]
RAM: 3555.0 MB, normalnie powinno być około 4GB
To bardzo dobrze wyposażona maszyna, choć grafika AMD może być pewnym problemem, konkretnie sterowniki tej firmy, które w wersji dla Linuksa nie są ponoć zbyt dobre.

Cytat: CrashJack
Być może mam wersję 64-bit madriv'y i temu obciąża mi system, ale z drugiej strony chciałbym aby system wykorzystał 4GB ramu, bo x86 nie wykorzystuje całości, tak jest w windows'ah nie wiem jak to jest w linuksie.
Do 4GB RAM lepiej wybrać system 32-bitowy, w Linuksie cała pamięć jest wykorzystana. 64 bity opłacają się dopiero od 8 GB RAM i przy duźych ilościach danych.

Cytat: CrashJack
Na system przeznaczę 20GB w systemie plików ext4.
System musi być dla początkującyh.
Na sam system to z pewnością wystarczy, może nawet trochę za dużo. Chyba, żeby to miało być coś w rodzaju Archa, co zbiera też na dysku stare wersje aplikacji - to wtedy w sam raz.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Cytat: CrashJack
System musi być dla początkującyh.
Co to znaczy, bo koniec końcem ciągle to powtarzasz?
Początkujący użytkownik to znaczy ma jego system przypominać Windows?
Myślisz, że te podobieństwo pomoże Ci na dłuższą metę?
Tylko do kolejnej aktualizacji, po której wywali Ci jakieś błędy odnośnie zależności i co(?) ponowna instalacja?
Początkujący użytkownik musi zrozumieć, że Linuks to Linuks, a nie klon Windowsa.
Poznawaj komendy i polecenia w Linuksie, a poradzisz sobie z każdą dystrybucją.
Zapoznaj się z takim "magicznym" określeniem - repozytoria.
Poczytaj o systemie zarządzania oprogramowaniem ( apt-get; urpmi ), a zrozumiesz, że żadne nakładki nie zastąpią Ci konsoli ( no może trochę zastąpią ).
Pojmiesz w końcu, że to co napisałeś, co za chwilę przytoczę jest odpowiedzią na Twe powtarzające się pytania.
Co do szybkości to możesz sobie pozwolić na rezygnację z domyślnych KDE, Unity, Gnome  w jakiejkolwiek dystrybucji i zainstalować np Fluxboxa, za pomocą którego sprzęt sporo przyśpieszy nie obciążany błyskami - sryskami.

Przytoczę Twoją wypowiedź z innego, założonego przez Ciebie wątku o  niemal tej samej, powielonej tematyce:

Cytat: CrashJack
i wpadłem na pomysl aby przez np 1 tydzien testowac wersjie live uruchamiana z pena
wybralem te wersje
1. Fedora
2. openSUSE
3. Mandriva Linux
4. Ubuntu Linux
5. Linux Mint
Masz swą odpowiedź.

---edit
Literówki
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

CrashJack

  • Gość
Dzięki za odpowiedzi.
Mam linuksa mint 17 quiane cinnamon na notebook'u. Od jakiegoś miesiąca [?]
Ściągam teraz to:
Cytuj
Korora
OpenMandriva
solydk
mageia
archlinux
I wszystkie właśnie w wersji x86 a czy tego fluxbox'a można doinstalować osobno, już po instalacji systemu ?

Te powyżej systemy już sprawdziłem i w pierwszym poście napisałem co onich sądzę.

A co byście jeszcze polecili do testowania ? I jakie środowisko ? Podoba mi się KDE, ale możę xfce, i te w Debianie, gdzie jest menu od góry fajnie wygląda [nie wiem jak się nazywa].

W takim razie nie ma różnicy czy system jest 32 czy 64-bitowy gdy ma się na pokładzie 4GB ramu.

A propo tego obciązenia, to po uruchomieniu klasycznie, nic nie wyłączałem a nic nic nie dodawałem do autostartu, tylko conky włączyłem, aby spojrzeć na obciążenie. No i w powertop, htop czy nmon można sprawdzić czy glances.

Nie chcę kopi windowsa.
Jedynie to ZorigOS jest podobny do windows'a.

Dlaczego sądzisz, że początkujący to windows ? Bo w szkołach uczą na windowsach, w sklepach komputery są sprzedawane z windowsem, na tym opierasz się?

Umiem już sam skompilować program, zamontować partycję, czy zmienić kod w conky'im.

JdG

  • Gość
Cytat: CrashJack
W takim razie nie ma różnicy czy system jest 32 czy 64-bitowy gdy ma się na pokładzie 4GB ramu.
Różnic jest nawet całkiem sporo. Mimo, że linuksy wcześnie otrzymały wersje 64-bitowe, to sporo używanego w nich  softu dalej jest tylko 32-bitowa - np. niektóre kodeki video (np. windowsowe). Nie wiem jak jest z Wine, ale pewnie sporo aplikacji windowsowych dających sie uruchomić w Wine jest w 32-bitowych.

No i system 64-bitowy - własnie z powodu tych 64 bitów - jest trochę większy (nawet binaria są nieco większe), więc zasadniczo wersje 64-bitowe powinno się stosować wtedy, kiedy faktycznie potrzebujemy wiekszych mocy obliczeniowych.

Jednak rozwój multimediów powoduje, że tak czy owak, niedługo 64 bity będą niezbędne.

Oczywiście w systemie 64-bit można zainstalować biblioteki pozwalające uruchamiać 32-bitowy soft, ale to już komplikowanie systemu.

CrashJack

  • Gość
NO mona uruchomi aplikacje 32-bitowe na 64-bitowej maszynie pod windows'a to wiem, bo tak robiem

Ale gdy ma sie na pokadzie 16GB ramu, to czy 32-bitowy system windows czy linuks wykryje te 16GB ramu ?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
- 64 bit jest po to by wykrywalo wiecej niz 4GB pamieci
- 32 bit nie wykryje powyzej 4GB pamieci
na linuxie i na windowsie
- Na linuxie stworzono latke ktora pozwala obejsc ten problem
( stworzono kernel PAE ) , dla tego czy uzywasz 32bit czy 64bit nie musi byc wielkiej roznicy,  aczkolwiek chyba i tak kiedys pozbeda sie 32bit na rzecz 64bit,
jedyne co ich powstrzymuje to fakt ze nie kazdy jeszcze ma procer ktory obsluzy 64bity.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension
- Nie kazdy kernel posiada latke PAE , musisz na to zwracac uwage,
poniewaz kernel bez PAE potrafi byc ciut wydajniejszy.
( u mnie w PCLinuxOS w menadzerze pakietow mozna sobie wybrac kernel )
- Windows nie stworzyl takiej latki chyba ( nie jestem pewien ),
wiec automatycznie 32bit zostalo porzucone.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

JdG

  • Gość
Cytat: CrashJack
Ale gdy ma sie na pokadzie 16GB ramu, to czy 32-bitowy system windows czy linuks wykryje te 16GB ramu ?
Windows - z tego cowiem (i co sam sprawdziłeś z 4 GB) - nie. Linuks raczej tak (raczej - bo sprawdziłem to tylko z 8 GB RAM)

radzanek

  • Gość
---edit Lord Darius
Zgodnie z regulaminem - treść niezrozumiałą usunięto.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
@radzanek
W trakcie pisania wypowiedzi stosuje się również inne znaki niż tylko przecinki.
Dostajesz ostrzeżenie, ponieważ rejestrując się na forum zaakceptowałeś regulamin, a nie stosujesz się do niego pisząc tasiemce bez zrozumienia.

---edit
Jegomość nie zechciał zrozumieć o co się go prosiło, wtrącił również OT-a tak więc kończy się to banem.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version